25.6.2018
Kategorie: Politika

CDU vs. CSU: Předrozvodové řízení

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Rozkmotřené strany zatím nejeví žádnou ochotu ke smíru.

Snad vám, milí čtenáři, přijde, že se poměrům v CDU/CSU věnuji poslední dobou až příliš.

[ad#textova1]

Jenže krize důvěry, která může skončit úplnou odlukou Bavorů, je snad vůbec nejzásadnějším procesem, který právě ve vrcholné evropské politice probíhá. Její výsledek ovlivní všechna důležitá témata dneška: dluhy a společné hospodaření v eurozóně,  řešení migračních proudů, soběstačnost kontinentu ve výrobě energie apod. To jsou všechno věci, v nichž se CDU pod vedením Angely Merkel výrazně odklonila od původní konzervativní orientace strany, zatímco CSU zůstala na svých starých pozicích. Současný rozkol je ovocem tohoto odklonu.

Dostávám dotazy, zda tu rebelii CSU myslí vážně, nebo zda jde o divadélko před volbami. Myslím si spíše to první, protože vnitroněmecké štěkání dosahuje crescenda, ze kterého už se špatně couvá.

Tón značně přiostřil bavorský premiér Markus Söder (51 let), faktický následník Horsta Seehofera, který se snaží mezi sebou a kancléřkou o maximální distanci. Ve Weltu publikoval článek velmi kritický vůči událostem roku 2015, které označuje za „zásadní chybu“. Volá v něm také po „konci poučovací kultury“ a „skutečné změně ve věcech azylu“ a říká, že Německo potřebuje „konatele, ne kazatele“. Konstatuje, že rozdělovat obavy občanů na „ty dobré“ (např. daně a ekonomika) a „ty špatné“ (migrace, ztráta kulturní identity) vede k rychlé erozi demokracie.

Kdyby šlo jen o článek, nepsal bych o tom; v novinách se toho nakecalo a nakecá. Söder však učinil ještě jeden, o dost vážnější tah, který jeho textu propůjčuje určitou věrohodnost. Sdělil totiž svým spolupracovníkům, že nepozve kancléřku do Bavorska, aby v rámci zemské předvolební kampaně podpořila CSU na závěrečném mítinku. Na tento velký mítink, pojímaný jako lidovou slavnost, vždycky – po desítky let – předseda sesterské CDU tradičně chodíval. Místo Angely Merkel tam ale letos bude vystupovat rakouský kancléř Sebastian Kurz. To je pro kancléřku velká „veřejná ťafka“, ztráta tváře, zvláště když tato informace nějak „záhadně“ pronikla do médií.

Mimochodem, Markus Söder se od chvíle, kdy v březnu nastoupil na post bavorského premiéra, nenechává s kancléřkou fotit. Na  oficiální návštěvě v Berlíně samozřejmě byl, ale držel se mimo dosah objektivů. Někdy se člověk leccos dozví i z toho, co se nestalo.

Bavory motivuje k setrvání ve stavu vzpoury i skutečnost, že německá veřejnost je v azylových a migračních věcech na jejich straně. Podle nového průzkumu z června si celých 86 % respondentů myslí, že odmítnutí běženci by měli být důsledně deportováni, 69 % souhlasí s tím, aby běženci nedostávali hotové peníze, 62 % si myslí, že je správné, aby příchozí bez dokladů nesměli do Německa vůbec vstoupit. To jsou právě principy, které CSU nyní prosazuje vůči daleko rozvolněnějšímu statu quo, hájenému v Berlíně.

Na skutečné lámání chleba ale dojde, vrátí-li se kancléřka z velkého červnového summitu s prázdnýma rukama.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Marian Kechlibar

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...