11.8.2022
Kategorie: Společnost

Bylo zakleknutí 14letého chlapce přiměřeným zákrokem?

Sdílejte článek:

SM

V současnosti kolují velmi živé scény z mítinku bývalého premiéra Andreje Babiše, kdy jeden policista měl na hlavě kšiltovku s logem daného hnutí, a tři policisté v civilu zaklekli 14letého autistického školáka.

Ale vezměme to postupně. Policista se musí rozhodnout k akci v řádu sekund nebo mikrosekund, vyhodnotit hrozbu, riziko a způsob eliminace. Ano, tři dospělí chlapi kolem 100 kilo na 14letého školáka je zřejmě nepřiměřené, ale mohli vědět, že je autista? Nemohli. Mohli pouze vyhodnotit jeho věk, činnost a taktiku zásahu. A tam mohlo dojít k pochybení, ale určitě ne, že zasáhli proti autistovi (nemohli tušit), ale jak zakročili proti 14letému jednotlivci, jakou mohl být hrozbou.

Dalším postřehem je, že jeden policista měl na hlavě kšiltovku s logem hnutí. Ale byl tam oficiálně jako policista nebo pracoval v utajení, tedy se snahou proniknout do určitých skupin s cílem rozkrýt případnou kriminální činnost. Ta kšiltovka mu k tomu napomůže, páska na rukávu „jsem policista v utajení/civilu tak dělejte že mě nevidíte“ asi moc fungovat nebude.

USA již před několika desetiletími učinily obdobný experiment, kdy policejní složky byly trvale kriminalizovány. A výsledkem bylo, kdo tě platí, toho chráníš, takže policie působila ve prospěch mafie a nikoliv státu.

Stejně jako americká armáda, kdy pachatel možného trestného činu je okamžitě evakuován do USA a tam vyšetřován, i policie drží čistý štít a vyšetřování jsou interní. Takže skutečně jsou místa, kde se sejde skupina lidí se všemi možnými záměry, prodejem drog počínaje a násilím konče. Pokud je osloví policista v uniformě nebo v civilu s páskou policie, tak co se asi dozví?

Pokud ovšem splyne s davem, ať již s kšiltovkou, chováním, hovorem anebo čímkoliv jiným, může se etablovat v určité skupině nebo organizaci a pak může získat poměrně zásadní informace, které s páskou Policie ČR určitě nezíská.

Jak užitečný je policista v civilu, kdy má být v civilu, aby nikdo nevěděl, že je to policista, a na ruce má pásku a na „hlavě možná ještě modrý maják“. V civilu s páskou zasahují třeba kriminalisté při zatýkání nebo pokud se pohybují „za páskou“ na místě činu. Ale pak všichni vědí, že to jsou policisté a ti se předem identifikují.

Jestliže v davu se pohybuje policista bez označení, má to svůj důvod, rozpracovat rizikové prostředí nebo osoby. A buď provede zásah a pak se musí identifikovat a jeho krytí zmizí, nebo navede označené či uniformované kolegy na cíl a udrží si svoji krycí identitu a nespojitelnost s policií.

Pokud politici a stát kritizují policii, kritizují vlastně sami sebe. Policie je státní složkou a kdo jiný než stát, politici, ministr a policejní prezident za ni odpovídají. Policista se musí rozhodnout v dané sekundě, všichni ho později pranýřují na základě videozáznamů z různých úhlů a s odstupem určité doby. Po bitvě je každý generál, ale policista či policistka má sekundu na rozhodnutí, nemá všechny potřebné videozáznamy v daný okamžik.

Závěrem lze říci, chraňme policisty, kteří nasazují své životy každý den. Pokud udělají něco špatně, tak je to předmětem řádného vyšetření GIBS nebo orgánů činných v trestním řízení. Výstřel do vzduchu proti policii znamená, buď policista nezasáhne, aby nebyl trestně stíhán – a bude, protože nekonal, nebo zasáhne na základě okamžité situace a informace – a bude trestně stíhán. Kdo by chtěl za těchto podmínek pak sloužit u policie?

 

securitymagazin.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
63 komentářů