28.1.2024
Kategorie: Společnost

Bude ze zahraničí volit více lidí než v České republice?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Mailem mi přišel zajímavý text, se kterým považuji za nutné vás seznámit.

Šance na občanství pro „Wintonovy děti“ nebo další pokus o zachování Pětikokoalice „na věčné časy“ pomocí dodatečného udělení občanství, a tím i práva volit i pro lidi, kteří v ČR nikdy nebyli, ani neumí česky, natož aby se orientovali v místních problémech?

„Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dostal poslanecký návrh novely zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR. Novelizované znění slibuje vyplnit mezery v zákoně, které podle aktuálně platné úpravy znemožňují (nebo výrazně ztěžují) bývalým českým a československým občanům, kteří o občanství přišli, jej nabýt zpět. Možnost znovunabytí občanství je přitom institut, který zákon o státním občanství sliboval již před jeho přijetím, ale na základě komplikací v průběhu legislativního procesu je platná úprava o dosti přísnější než zamýšlené znění.“

Tímto úvodem začíná na webové stránce advokátní kanceláře Solers Legal text z pera zaměstnanců a partnerů této advokátní kanceláře Mgr. Petra Mertase a Tadeáše Mottla s nadpisem: „Nová šance pro potomky českých emigrantů – plánovaná novela zákona o státním občanství“

Text pokračuje mnohoslibně:

„Dvěma skupinám potomků českých emigrantů se může otevřít nová možnost.

Institut nabytí státního občanství ČR prohlášením je podle stávající úpravy umožněn dvěma skupinám zájemců. První skupinou jsou ti, kteří jednou státními občany (ať už České nebo Československé republiky) byli, ale o občanství před rokem 2014 přišli (rok nabytí účinnosti zákona o státním občanství). Za stejných podmínek mohou prohlášením nabýt občanství ti, kdo o občanství nikdy nepřišli, ale jejich rodiče či prarodiče ano. Na první pohled se zdá, že obsažení tří generací potenciálních žadatelů je ze strany zákonodárců štědré. Nicméně aplikační praxe ukázala, že od dob historických křivd, kdy mnoha občanům bylo občanství neprávem odejmuto, v mnoha případech uplynula již dost dlouhá doba, aby vyvstala potřeba možnost znovunabytí občanství rozšířit ještě alespoň na 4. generaci. Další problematický aspekt, se kterým se tato skupina žadatelů potýká, je důkazní situace, kdy je mnohdy problém prokázat z jakého důvodu a kdy přesně žadatel (či jeho příbuzný v přímém pokolení) o občanství přišel.

Důkazní břemeno je na žadatelích, kteří jej často nemohou unést.

Druhá skupina žadatelů, kteří mohou institut prohlášení využít, jsou ti, kdo se narodili v období mezi 1. říjnem 1949 a 7. květnem 1969, přičemž alespoň jeden z jejich rodičů byl v době narození žadatele českým (respektive československým) státním občanem. Do této skupiny lidí patří i tzv. Wintonovy děti. Problémem platné úpravy je, že aby člověk spadající do této skupiny mohl občanství nabýt prohlášením, musel ono prohlášení učinit nejpozději do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona, tedy do 1. ledna 2015. Od té doby je toto ustanovení prakticky neúčinné. Lhůta jednoho roku na podání prohlášení se přitom ukázala být příliš krátká, kdy mnoho potenciálních zájemců se o možnosti včas ani nedozvědělo.

Zároveň uplynutím oné lhůty zůstává tato skupina bez možnosti nabytí občanství prohlášením, protože do první skupiny se nekvalifikují (nemuselo dojít k odebrání občanství).

Co nabídne nová úprava

Podle navrhované novely zákona o státním občanství ČR se má rozšířit působnost příslušných ustanovení tak, aby první skupina žadatelů (tedy ti, kdo o občanství přišli, nebo jejich rodiny) byla rozšířena i na 4. generaci v pokolení přímém. Kromě toho bude možné prohlášení vztáhnout i na děti. Problém s důkazní nouzí se však novelou příliš neřeší, neboť žadatelé jsou stále nuceni předložit stejné dokumenty jako dřív – zejména rodné, oddací a úmrtní listy, dále důkazy o způsobu a datu pozbytí občanství.

Zásadní změna týkající se druhé skupiny žadatelů (tedy těch, kdo se narodili v zahraničí mezi lety 1949 a 1969, přičemž alespoň jeden z rodičů byl československým občanem), je zejména zrušení časového omezení, tedy že bylo možné podat prohlášení pouze po dobu jednoho roku.

Dále se rozšiřuje působnost tak, že nabýt občanství mohou nejen ti, kdo splňují zmíněné podmínky, ale také jejich děti či vnuci. To je poměrně zásadní změna pro velké množství potomků českých emigrantů.

Návrh změny zákona je teprve ve fázi projednávání ve vládě, tedy ve velmi raném stadiu legislativního procesu. V jaké podobě a jestli vůbec novela projde, tak zatím není jasné. Účinnost novely je však navrženy již k 1. červenci 2024. Jak je nám známo z naší praxe, tak plánovaná změna by mnoha potomků českých emigrantů umožnila znovu navázat právní vztah k vlasti svých předků, jak o to často, avšak dosud neúspěšně, usilují.“, napsali outsourcovaní autoři novely zákona ze Solers Legal o jejich „bohulibý úmysl vyrovnat křivdy z minulosti“.

Napadá mě řada otázek a laskavého čtenáře jistě také:

Jací emigranti a jejich děti do čtvrtého pokolení se budou hlásit o občanství?

Budou to potomci emigrantů po roce 1945, 1948 či 1968?

I sudetští Němci byli původně občany Československé republiky. Budou to Wintonovy či spíše Posseltovy děti? Potomci Konráda Henleina a K.H. Franka? V textu totiž postrádám klauzuli, která by z možnosti takto nově nabýt občanství vylučovala potomky lidí, zbavench československého občanství na základě Benešových dekretů.

Může to tedy být i kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna a jeho děti?

Jsou tu určitě i další možnosti, které mě momentálně nenapadají.

Ve Sněmovně právě prošla do druhého čtení novela volebního zákona, jíž vládní strany chtějí zavést korespondenční volbu ze zahraničí. Je českých občanů v zahraničí, nutných k opětnému zvolení katastrofální vlády, stále málo?

Ptám se tímto veřejně členů vlády, zda informace v textu obsažené jsou pravdivé.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)