20.1.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Boj podnikatele Jančury v zemi absurdních zákonů a nekonečné byrokracie

Sdílejte článek:

JAN ORAVEC 20|01|2015

Stojaté vody období ještě před svátky a těsně po nich rozvířila kampaň podnikatele Radima Jančury, který zaplatil desítky billboardů a dal na ně napsat: Vítejte v kraji korupce a klientelismu. A aby nebyly pochybnosti, o koho konkrétně jde, doplnil odpovědné instituce: Bratislavský samosprávný kraj, Nitrianksky samosprávný kraj a město Nitra. Pěkně i se jmény jejich oficiálních představitelů. Něco takového u nás nebývá zvykem, někteří z nich to proto nenechali jen tak a v případu začínají létat trestní oznámení. Kampaň zaslouženě vzbudila pozornost médií a široké veřejnosti. Nejen tím je však tento příběh zajímavý.

[ad#hornisiroka]

Na jeho začátku bylo neudělení licence k provozování autobusové linky mezi Bratislavou a Banskou Bystricí. K nesouhlasu NK se následně připojil i kraj Bratislavský. Šéf RegioJetu však nesklopil uši, nesmířil se s tím, jak by to udělali mnozí na jeho místě a začal bojovat. Nejen podáním odvolání, ale i veřejným obviněním odpovědných z korupce a klientelismu. Můžeme jen spekulovat zda je za neudělením licence skutečně korupce, lobování dopravních společností, které si na trh nechtějí pustit nového konkurenta a využily k tomu své dobré vztahy s kompetentními, či “jen” úředníci, kteří nemají rádi nové věci, případně vše uvedené dohromady.

Podstatnější na celém případu je něco jiného. Je to absurdní skutečnost, že k povolení k provozování pravidelné autobusové linky je vůbec nutné souhlasné stanovisko každého vyššího územního celku, přes který linka prochází, i když tam nemá zastávku. Slovensko je již více než deset let členem Evropské unie. Jedním z klíčových projektů EU je vytvoření jednotného vnitřního trhu, na kterém mohou podnikatelé prodávat své výrobky a poskytovat své služby bez ohledu na hranice jednotlivých členských států. A tu najednou zjišťujeme, že malé Slovensko je úřednický rozparcelované na ještě menší útvary. A podnikatel se musí zbytečně doprošovat mnohých úředníků,jejichž razítko může rozhodovat o jeho bytí či nebytí.

289880

Tato povolení při provozování přepravy osob, které se vedle pravidelných autobusových linek vztahují také na taxislužby, jsou natolik absurdní, že jsme je ještě v loňském roce zařadili mezi deset finalistů naší soutěže Byrokratický nesmysl roku 2014. V on-line hlasování se umístili na čestném třetím místě. Jen pro úplnost dodávám, že v “hitparádě” legislativních opatření, které podnikatelům nejvíce komplikují život, zvítězilo opatření nařizující podnikatelům uhradit poměrně vysoký poplatek soudu při úpadku firmy, která krachuje právě proto, že nemá dostatek peněz. Na druhém místě se umístilo ustanovení o rozšíření povinnosti zaměstnavatele zajistit zdravotní dohled prostřednictvím pracovní zdravotní služby i – světe div se – pro úředníky.

Šéfovi RegioJetu proto za jeho kampaň patří velký dík, protože se odmítl smířit s přebyrokratizovaným prostředím a vyvíjí tlak na jeho změnu. Korupce a klientelismus jsou však jen důsledkem jiného, ​​mnohem vážnějšího problému. Absurdní zákony, které vytvářejí mnohé zbytečné a absurdní úřady a přidělují jim zbytečné a absurdní kompetence. V takovém prostředí jsou korupce a klientelismus efektivním způsobem jak přežít.

[ad#velkadolni]

Happyendem této “kauzy” by proto nemělo být jen udělení licence, ale co nejrychleji zrušení kompetence krajů je vydávat. A následně rušení desítek či stovek zbytečných či absurdních úřadů a jejich kompetencí. Jen tak se totiž dá dosáhnout citelná změna. V pomyslné kampani, která by vystihovala situaci u nás dnes, bychom totiž na billboardy na všech hraničních přechodech museli napsat: “Vítejte v zemi absurdních zákonů a nekonečné byrokracie”.

Pozn. redakce: V České republice si to můžeme na všechny hraniční přechody dát taktéž, neboť situace se zákony a úřady je u nás stejná, ne-li horší.

ZDROJ: Ján Oravec

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...