5.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Bloomberg volá po bezhotovostní budoucnosti. Co nám hrozí?

Sdílejte článek:

HSP 05|02|2016

Finanční platforma Bloomberg zahajuje kampaň proti hotovosti. Jak se píše v nedělním komentáři, bankovky a mince jsou “špinavé a nebezpečné, nepraktické, drahé a zastaralé.” Bloomberg však připouští, že čistě digitální platby fungují pouze v případě, že občané mohou důvěřovat státním orgánům a státní správě.

[ad#clanek-ctverec]

V článku publikovaném v neděli Bloomberg vyzývá ke zrušení hotovosti a zavedení čistě digitálních plateb. Bloomberg chce zrušit hotovost především kvůli bezpečnostním aspektům: kontrolovatelné transakce by mohly zabránit financování terorismu, praní špinavých peněz, podvodům, daňovým únikům a korupci. To znamená, že zpravodajský portál se připojil k hlasům, které v posledních týdnech volaly po zrušení nebo omezení mincí a bankovek. Mezi ně patří, mimo jiné, v Norsku největší banka DNB, Bank of England, německý ekonom Peter Bofinger, SPD a generální ředitel Deutsche Bank, John Cryan.

Bloomberg upozorňuje na dalekosáhlé možnosti pro řízení měnové politiky, které by digitální platby poskytly centrálním bankám. To by mohlo představovat zavedení poskytování úvěrů bez vysokých záporných úrokových sazeb, protože zákazníci hromadí hotovost ze strachu, že o své peníze na bankovním účtu přijdou. “Digitální měna by mohla vyřešit tento problém. Centrální banka by mohla uložit pokutu bankám, které podporují hotovost. Tímto by se eliminoval pobídku úschovy hotovosti před digitální měnou a umožnilo by to centrální bance tlačit svou klíčovou úrokovou sazbu pod nulu, a tak podporovat spotřebu a investice, “píše Bloomberg.

Z toho je zřejmé, že hlavním cíl eliminace hotovosti vlastně může spočívat v zavádění represivních opatření proti střadatelům. Centrální banky po celém světě ani po letech používání extrémně uvolněné měnové politiky neuspěly při stimulaci ekonomiky. Zrušení hotovosti by se rovnalo ztrátě kontroly vlastníků majetku nad svými úsporami. Střadatelé by byli nuceni platit daně a poplatky za transakce ze svého digitálního majetku, protože by museli investovat peníze za každou cenu.

Zároveň by takové peníze nebyly nikdy v bezpečí před státní mocí. Ani dnes, pokud své peníze změníte na digitální na účtu v bance, nejsou v bezpečí, vždyť případ Kypru, kde byly střadatelům staženy peníze z účtů nad 100.000 euro a použity na záchranu bank, je toho jasným důkazem. Pokud však máte hotovost, můžete ji mít doma a můžete si ji tak ochránit před státní mocí.

Pro konspirátory jsou tlaky na zrušení hotovosti pouze dalším důkazem, že se naplňuje biblický prorocký příběh Zjevení Jana, kde prorok popisuje apokalypsu, přičemž jedním z kroků k ní je i znamení Šelmy (znamení Satana), které bude muset každý nosit na čele nebo na ruce a kdo ho nebude mít, nebude moci prodávat ani kupovat, což konspirátoři chápou tak, že budou zrušeny peníze a pouze ten, kdo bude mít pod kůží čip, který bude kromě identifikačních, lokalizačních a dalších funkci plnit i funkci kreditní karty, budou moci přežít ve věku Šelmy. Avšak i bez ohledu na obavy konspirátorů z příchodu špatných časů, mají elektronické peníze více nevýhod než výhod.

Kromě totální kontroly, co se týče například původu peněz, je to i fakt, že pro jejich fungování je nezbytné, aby dokonale fungoval systém, což při fyzických penězích a hlavně při takzvaných uchovávacích hodnotách, jako je například zlato, není třeba a tyto fungují i během krizí a válek.

Dále tu je dnes ještě velmi podceňované nebezpečí kontroly používání vašich digitálních peněz. V případě, že by existovaly pouze elektronické peníze, mohli by vám úředníci zakázat některé výdaje (řekněme nemohli byste si koupit zlato), nebo by vám neumožnili změnit si peníze na jinou měnu, popřípadě s nimi platit v jiném státě – tedy by vám mohli snadno zavést takzvané domácí vězení.

[ad#clanek-ctverec]

Dnes je těžko domyslet, jaké všelijaké nástroje na omezování naší svobody později vládnoucí moc, když bude mít pod totální kontrolou naše peníze, ještě vymyslí. Každopádně, prospěch z toho jistě nebudeme mít.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...