3.7.2024
Kategorie: Ze světa

Biden nebo Trump? Ne tak rychle!

Sdílejte článek:

ZBYNĚK FIALA

O Trumpovi říkají, že lže, a o Bidenovi, že ani neví, co říká. To však nemusí být to hlavní, co rozhodne o tom, kdo bude prezidentem Spojených států po listopadových volbách.

Je to prý rodina a nejbližší okolí, kdo utvrzuje prezidenta Joe Bidena v odhodlání pokračovat v boji o nejvyšší úřad USA, přestože jeho televizní debata s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem tak tvrdě odhalila slabiny tohoto opravdu starého chlapa. V Demokratické straně však není autorita, která by mohla na Bidenově nominaci něco změnit. Strana může jen přihlížet, že fakticky odevzdává prezidentskou funkci republikánskému soupeři.

Vidí to snad někdo jinak? Může si vsadit. Prezidentské volby jsou oblíbenou příležitostí pro sázkaře, kteří zatím dávali větší šance Trumpovi. Naposledy to bylo v poměru 54:20. Ještě před debatou na CNN byl tiket Trump – Biden s kurzem 51:35.

Vedení Demokratické strany polévá studený pot, ale nemůže s tím nic dělat.  Už před 50 lety se strana zbavila možnosti, aby její Národní výbor nějak vstupoval do nominace prezidentského kandidáta poté, co proběhly primárky a delegáti jsou zavázáni hlasovat pro jejich vítěze. Tím je Joe Biden, a musel by se sám vzdát, aby chicagská demokratická konference 19. srpna mohla dostat otevřený charakter a jednat o dalších uchazečích.

Teď se objevila zpráva, že Demokratický národní výbor zvažuje formální nominaci prezidenta Joea Bidena pro listopadové volby už v polovině července, aby “přerušil vnitrostranické rozhovory o jeho nahrazení po katastrofální debatě” s Donaldem Trumpem minulý týden, uvádí Bloomberg. Podle těchto zdrojů nominace proběhne 21. července na online jednání stranického výboru. Jak se poperou s vlastními pravidly, to se teprve ukáže.

Republikánům by se líbilo, kdyby byl Joe Biden na nominační konferenci potvrzen. Krátce poté se totiž otevře jícen pekla, když Bidenův syn Hunter, který už byl odsouzen v trestní věci držení zbraně s drogovou závislostí, stane před dalším trestním tribunálem a začne vypovídat ve věci neplacení daní. Zatím v tom lítá něco přes milion dolarů, ale to nemusí být konečná.

U zmíněného soudu totiž dojde taky na slavný Hunterův notebook, jehož pravost už byla soudně potvrzena v přechozím případu.  Z křápu, který nestál za vyzvednutí ze servisu, vyvalí poznámky o tom, jak Hunter Biden s těžkou vahou („big guy“) v pozadí vydělávali na vlivu úřadu amerického viceprezidenta v rodinných obchodních záležitostech. Jejich společné podnikatelské aktivity se neměly zastavit ani před vyděračským odvoláním ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina, které se stalo podmínkou pro poskytnutí miliardy dolarů americké pomoci Ukrajině.

Zmíněný generální prokurátor je zajímavý tím, že v té době vyšetřoval korupci ve společnosti, ve které měl Hunter dobře placenou vedoucí funkci. Hunter Biden tam byl jen proto, aby svým jménem tu společnost chránil, protože jinak za ty prachy, asi milion dolarů ročně, nemohl nic jiného nabídnout.

Odvolání prokurátora během návštěvy tehdejšího amerického viceprezidenta Joe Bidena v Kyjevě následovalo po Hunterovo naléhavém „volání do DC“, které proběhlo na podnět šéfů Burismy. Smyčka se začínala příliš stahovat. Prokurátor Šokin měl ve Washingtonu tu nejlepší pověst a byl pochválen – jak se lze dočíst v záznamech z jeho návštěvy u partnerského protikorupčního týmu ve Washingtonu – za svůj rozhodný postup proti korupci. Nicméně Joe Biden si v Kyjevě vynutil, že Šokin poletí, protože si s korupci neví rady. Situace se zlepšila, až když tam nastoupil někdo jiný, kdo dal od Burismy prsty pryč.

Kdyby se někdo o Bidenův případ „Šokin pryč, nebo žádná miliarda“ zajímal, má to snadné, Joe Biden se tím později sám veřejně chlubil. Několik výborů amerického Kongresu, vedených republikány, teď jde po detailech, protože vidí šanci na ústavní žalobu a odvolání Joe Bidena z funkce.

Proto vyšetřuje také další případy komerčního zneužívání Bidenova jména a podezřelých plateb na účty Bidenovy rodiny z Číny a od dalších cizích mocností. Vyšetřují rovněž zneužití tajných služeb, které pronásledovaly prezidenta Trumpa pro smyšlenou „ruskou stopu“. Pracoval na tom širší „hluboký stát“, který teď má důvody k panice.

Jak vidět, s těmi volebními tipy to nemusí být tak horké. Voliči i kandidáti si mohou myslet své, ale jsou tu ještě vyšetřovatelé a soudy. Připomínají pohádkového draka, jehož ohnivé hlavy chňapají všemi směry. V jejich dosahu jsou oba stařičtí princové, ale od jejich statečného boje si neslibujme, že dobro zvítězí. Oba hrdinové dělají vše pro to, aby drak chňapl po tom druhém. Může to skončit jako ve fotbale, kde je možná i plichta, což by v tomhle případě znamenalo, že ohnivé hlavy soudů sežerou oba.

Republikánská nominační konference proběhne jako první, je svolána na 15. července do Milwaukee. Krátce předtím, 11. července má newyorský federální soud poslat Donalda Trumpa za mříže. O vině už bylo rozhodnuto, teď má být vytažena příslušná sazba, jejíž horní hranice míří až ke 25 letům.

Na první pohled by to bylo za platbu pornoherečce Stormy Daniels penězi z volebního fondu, což se jeví jako účetní chyba, řešitelná napomenutím nebo pokutou. Demokraticky orientovaný soudce však postřehl zločin proti demokracii a odhalil volební podvod, protože Trump zaplatil držhubné, aby mohl voličům předstírat, že je slušný člověk. Zaplatil víc, než kolik by Stormy dostala od bulváru za to, co tvrdí, a co Trump popírá.

Teď republikánsky laděný Nejvyšší soud v jiné Trumpově věci rozhodl, že americký prezident je ve svém úřadě chráněn absolutní imunitou při plnění své funkce. Nevztahuje se to jen na situace, kdy jedná jako soukromá osoba. K newyorskému federálnímu soudu proto přiletí žádost, aby své rozhodnutí o týden odložil a nejprve vzal do úvahy uvedené stanovisko Nejvyššího soudu a skutkovou podstatu příslušně rozškatulkoval.

Pokud by Trump s takovým odvoláním uspěl aspoň na pár dnů, nemusí nominační konferenci sledovat se vzduchem cezeným přes vězeňské mříže a může oslavit jmenování oficiálním kandidátem triumfálně z pódia. Ústava neřeší, zda by pozdější volební kampaň a případný výkon prezidentského úřadu nemohl probíhat z vězeňské cely. Avšak v první televizní debatě s Bidenem už slíbil, že v případě svého volebního vítězství přijde s odvetou a že taky jeho soupeř skončí jako „odsouzený trestanec“. Teoreticky tak není vyloučeno, že by se mohli potkávat na stejném vycházkovém dvorku.

Americké prezidentské volby v takové atmosféře nevypadají moc atraktivně. Na Trumpa se sypou i další soudní případy spojené s jeho snahou zpochybnit výsledek prezidentských voleb z roku 2020. Je tu také případný podíl na akcích jeho stoupenců, které vyústily v obsazení kapitolu 6. ledna 2021.

Tam ho však možná Nejvyšší soud očistil. I proto, řeknou někteří, že v něm mají převahu Republikáni. Jsou však jiné soudy, kde to mají v paži Demokraté. S tím tipováním vítěze voleb proto opatrně, důležitých věcí je tu víc. Není to jen forma soupeřů, ale i stav hřiště.

Zbyněk Fiala

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)