10.2.2024
Kategorie: Společnost

Bartoš a jeho gumoví medvídci

Sdílejte článek:

PZ

Gumoví medvídci a další cukrovinky s nebezpečnou látkou HHC mají z automatů či pultů obchodů být staženy do měsíce. Kanabinol HHC je strukturně velmi podobný THC, což je kanabinoid známý svými psychoaktivními účinky.

.
Po požití cukrovinek s HHC (hexahydrokanabinolu) musela být v posledních týdnech podle poslance Toma Philippa (KDU-ČSL) hospitalizována zhruba stovka mladých lidí a dětí. Intoxikovaní pacienti mají poruchy vědomí, které mohou trvat den až dva, výkyvy nálad, mohou být agresivní či trpět nevolnostmi.

.

Gumoví medvídci a další cukrovinky s nebezpečnou látkou HHC mají z automatů či pultů obchodů být staženy do měsíce. Kanabinol HHC je strukturně velmi podobný THC, což je kanabinoid známý svými psychoaktivními účinky. Uživatelé po jeho požití mají zažívat pocity euforie, zvýší se jim tepová frekvence. Jako jeho možné vedlejší účinky se například uvádí úzkost, závratě či paranoia.

.
Dosud si gumové medvídky lidé mohli zakoupit v různých ovocných příchutích, účinek se projeví obvykle po 30 minutách až hodině a může trvat 4–6 hodin. Produkty s HHC jsou snadno dostupné nejen ve formě cukrovinek, ale i v podobě už předem ubalených cigaret.
Zážitky po požití medvídka s HHC, který má mít stejné účinky jako THC, zamávají i s leckterým dospělým, který má zkušenosti s kouřením trávy či pojídáním koláčku THC.
.
„Nejdřív to bylo, jako kdybych byla hodně opilá. Chtělo se mi spát. Moc jsem nedokázala vnímat, co mi kdo říká. Jen jsem si chtěla lehnout. Stav se rozjížděl čím dál tím víc a nešel zastavit. Ležela jsem na gauči, ale nebyla jsem schopná moc mluvit. Střídavě jsem se potila a buď mi bylo chvilku teplo, nebo zima, ale obojí šlo vždy do hrozného extrému,“ popsala pro Deník žena svou zkušenost s požitím gumového medvídka, s tím, že se jí chtělo zvracet.
.
Vláda tak ve se středu na návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jednala o HHC a rozhodla o dočasném zákazu látky HHC a obdobných látek. Válek uvedl, že novelu, která seznam obsahuje, připraví na další jednání kabinetu.
.
„Dočasně dáme HHC na seznam návykových neboli zakázaných látek, abychom zabránili dalšímu riziku, které z prodeje těchto produktů vyplývá pro děti a pro nezletilé,“ uvedl pro čt24 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
O legální prodej konopné látky HHC bojovala ve Sněmovně loni Pirátská strana v čele s Ivanem Bartošem. Upozorňovali, že zavedení státem regulovaného trhu s konopnými látkami, jako je HHC, by totiž znamenalo další příjmy do rozpočtu.
.
Vláda nakonec rozhodla, že kanabinol HHC v Česku na seznam zakázaných látek nezařadí.
.
„Již dávno se ukázalo, že tupá prohibice není řešením. O tom se nám podařilo přesvědčit i naše koaliční partnery na dnešním jednání vlády,“ uvedli v červenci vítězně k rozhodnutí vlády Piráti.
.
prvnizpravy.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)