17.9.2017
Kategorie: Politika

Babiš premiérem? Nic se neděje?!

Sdílejte článek:

PŘEMEK PAŠKA

Hnutí ANO Andreje Babiše dle průzkumů směřuje k výraznému volebnímu vítězství. Spousta lidí to považuje za problém. Bohužel, většinu z nich to, zdá se, netrápí natolik, aby s tím byli ochotni cokoli dělat. I kdyby je to stálo jen minimální práci. Dál si kupují Lidovky a čtou a píšou blogy na idnes.cz. Myslím, že každý z nás může udělat trochu víc.

[ad#clanek-respo]

Dva zásadní problémy Andreje Babiše

Andrej Babiš je 100% vlastníkem Agrofertu. To je konglomerát více než 200 firem, jež nejčastěji podnikají v zemědělství, v potravinářském a chemickém průmyslu. Mnoho z těchto firem obchoduje se státem nebo čerpá státní dotace, což způsobuje zásadní střet zájmů. (Andrej Babiš nejradši obchoduje sám se sebou, sám si prodává dluhopisy, atd.)

Možná ještě větší problém je, že Agrofert a tedy Babiš vlastní mediální dům Mafra. Ten vydává tištěné deníky MF Dnes, Lidovky, Metro a další, a patří pod něj idnes.cz, lidovky.cz, ceskapozice.cz a mnoho dalších webů. Podle nahrávek zveřejněných v květnu, jejichž pravost Babiš sám nepřímo potvrdil, a podle analýz již není pochyb o tom, že Babiš svá média používá k manipulaci veřejnosti ve prospěch svůj a v neprospěch svých politických konkurentů. Jak napsal týdeník Echo, Babiš lže, jako když tiskne.

To jsou dva konkrétní důvody, které jsou pro mě zcela dostatečné k tomu, aby pro mě bylo Babišovo působení ve vrcholové politice nepřípustné. Jsou dostatečné, nicméně existují další. Problematická je Babišova pravděpodobná minulost v StB. Jiná nahrávka ukazuje, že se Babiš nezdráhá použít estébácké praktiky i v současnosti. Podobně jako Putin v KGB se toho Bureš v StB spoustu naučil. Babiš kritizuje současné politiky a prezentuje se jako nová krev, ale právě on je ta stará struktura. Jen oprášil svoje předlistopadové zkušenosti a naučil se manipulovat lidi přes Facebook a svoje zpravodajské weby.

babis-medialni-imperium.jpg (43,338 kiB)
Babišovo mediální impérium. Zdroj: ČT

Je pozitivní, že má v Babiš v poslední době problémy kvůli kauze Čapí hnízdo, ale výše zmíněné důvody, proč ho nevolit, jsou pro mě mnohem podstatnější.

Záleží na tom?

Někdo by mohl namítat, že ani v případě vlády ANO se nic zásadního nestane. Agrofert si odsaje svoji část veřejných prostředků přes dotace („vždyť i ODS a ČSSD si nakradly“). Občas ministerstvo financí nebo jiný státní úřad přitlačí ke zdi nějakou konkurenční firmu Agrofertu. A legislativu si vyladí na míru svých firem. Co na tom? Vždyť takové prostředí bude určitě vyhovovat i spoustě jiných firem.

Souhlasím, že v krátkém období se toho nejspíš moc nestane. Otázka zní, jak bude vypadat Česko po jednom či dvou volebních obdobích politické a mediální nadvlády Andreje Babiše. Probudíme se za deset let v diktatuře?

Netvrdím, že to tak bude, ale tendence k tomu Babiš má a teď je ještě poměrně snadné s tím něco dělat. Bude to už jen těžší. Čím bude jeho moc větší, tím více bude hrozit, že protestující budou šikanováni úřady. Pokud mávneme rukou nad tím, co dělá teď, tak si na to zvykneme a dalšího utažení šroubů už si ani nevšimneme.

To, že zmíněná rizika nejsou nereálná, ukazuje i letmý pohled do okolních zemí. Ve všech ostatních zemích Visegrádské čtyřky bují korupce a vládnou tam pochybné charaktery s autoritářskými tendencemi. Na Slovensku Fico, v Maďarsku Orbán a v Polsku Kaczyński (i když formálně premiérem není). Politiku v těchto zemích detailně nesleduji, ale myslím si, že tyto problémy, stejně jako u nás, souvisí s komunistickou minulostí těch zemí. To je mimochodem pěkně popsáno v knize Why Nations Fail, kterou velmi doporučuji.

Co s tím? Myslím, že základem je přestat konzumovat Babišova média a ovlivnit tímto směrem co nejvíc dalších lidí. A pak samozřejmě nevolit ANO, ani strany, které by s ním pravděpodobně šly do koalice (ČSSD, KSČM a asi ani Lidovce), a opět v tomto duchu působit na další lidi.

Doposud jsem z popisu situace vynechal nejméně dva zásadní systémové problémy. Jedním z nich je politický systém obecně a mizerná nabídka politických stran. Druhý z nich je samotný institut dotací. Miliardy, které stát a EU rozdávají na dotacích, deformují ekonomiku i politiku. Dotace vytvářejí motivaci ke vzniku či adaptaci subjektů, jako je Agrofert, které se snaží o systematické zneužívání těchto peněz. Babišovi se vyplatí utratit stovky milionů za politický marketing, protože pak získá miliardy z dotací. To si jiné strany dovolit nemůžou.

Hlubší rozbor těchto systémových problémů prozatím vynechejme. Musíme odněkud začít a myslím, že mezi neparlamentními stranami se najde pár, které to myslí dobře a jsou dostatečně transparentní. I mezi parlamentními se najdou takové, které pravděpodobně dají Babišovi výrazně menší prostor než výše zmíněné strany.

Základní mapa Babišovy propagandy

Myslím, že největší část Babišovy propagandy odpracují jeho zpravodajské weby (necelé 4 milionů čtenářů) a možná Facebook. Následují tištěná média (asi milion a čtvrt čtenářů) a rádio Impuls (asi 1 milion posluchačů). TV Óčko není zásadní. Větší dopad má, když Babiš dostane prostor v ČT, na Nově nebo na Primě. Naštěstí se teď Babiš bojí chodit do Otázek VM, kde mu nemůžou radit jeho marketingoví poradci.

Přesná čísla je těžké najít. Spousta statistik dává dohromady všechny weby Mafry včetně třeba emimino.cz. Vypadá to, že idnes.cz je populární u lidí, co čtou zprávy na mobilech a tabletech. Další statisíce lidí čtou zprávy přes mobilní aplikace. I tam vede Babiš. Aplikace iDNES.cz má dvakrát až třikrát víc čtenářů než konkurenční appka Novinky.cz. (Obě mají 100 až 500 tisíc instalací, ale iDNES.cz má víc recenzí, necelých 6000 versus 2300 recenzí Novinek.)

Palebnou sílu Babišových médií zachycuje následující graf. Čísla nejsou přesná ani aktuální, ale myslím, že dávají přibližnou představu o dosahu jednotlivých médií. (Data k online médiím jsou z listopadu 2016, data k tištěným médiím z letošního května.)

konkurence-mafry.jpg (26,449 kiB)
Konkurence Mafry

U tištěných medií bývá opomíjen deník Metro, který má kolem 450 tisíc čtenářů a je po Blesku (1 milion) a MF Dnes (600 tis.) hned třetím nejčtenějším deníkem v Česku. Vůbec nejčtenějším tištěným médiem Mafry je regionální týdeník 5plus2 (900 tis.). Mimochodem, nenechte se zmást podobností mezi názvem deníku Mladá fronta Dnes a názvem vydavatelství Mladá fronta. MF Dnes vydává Mafra. Vydavatelství Mladá fronta, které vydává např. deník E15 nebo týdeník Euro, pod Mafru nepatří.

Babišova PR mašinerie umí mimořádně dobře manipulovat masy přes sociální média. Těžko říct, jaký to má reálný dopad. Andrej Babiš má na Facebooku 130 tisíc fanoušků, hnutí ANO asi 100 tisíc. Pro srovnání: Piráti, kteří jsou na internetu doma, mají 75 tisíc. S ANO se může měřit jen TOP09(110 tisíc) a jejich Karel Schwazenberg (220 tis.). Lidí, ke kterým se příspěvky dostanou, může být víc (anebo taky míň), ale asi dost záleží na marketingových schopnostech, které má Babišův PR tým velmi dobré.

Co s tím?

Nechci se tvářit, že je jednoduché to jakkoli ovlivnit. Na druhou stranu si nemyslím, že by se nedalo dělat vůbec nic. Odmítám jen mávnout rukou a čekat na to, až Babiš dosáhne na většinu ve sněmovně.

Následuje seznam nápadů, jak omezit vliv Babišovy propagandy na nás a naše okolí. Záměrně jsou to jen drobnosti, z nichž většinu může snadno udělat každý, kdo nesouhlasí s nástupem Hnutí ANO. Jistě existuje i spousta jiných způsobů. Pokud vás napadne nějaký jiný efektivní způsob, tak se o něj podělte se mnou i s ostatními (třeba v komentářích).

Pár snadných způsobů, jak protestovat proti Hnutí ANO:

  1. Nečtěte idnes.cz, lidovky.cz, expres.cz a ideálně ani další weby Marfy. Pokud používáte Chrome a chcete, aby vám to prohlížeč sám připomínal, můžete si nainstalovat AB Blocker (lze vypnout na vybraných webech). Alternativ je dostatek: novinky.czihned.czecho24.cz a mnoho dalších.
  2. Odinstalujte si z mobilu či tabletu aplikaci iDNES.cz. Alternativou je appka Novinky.cz a možná jsou i další. Další level trollení dosáhnete tak, že ohodnotíte appku iDNES.cz jednou hvězdičkou a do recenze napíšete, že obsah je manipulován Babišem (a až následně odinstalujete).
  3. Nekupujte si žádná tištěná média Mafry, zejména ne deníky MF Dnes a Lidovky. Pokud možno ani týdeníky 5plus2, Téma, Magazín Dnes a Pátek LN.
  4. Neberte si deník Metro. Případně si ho vezměte a směřujte ho do tříděného odpadu. Nebo (level tři) na něj černou fixou napište „Babišova propaganda“ a nechte ho někde ležet.
  5. Přelaďte z rádia Impuls na jinou stanici.
  6. Pokud uvidíte MF Dnes, Lidovky nebo Metro ležet někde v kavárně, v kadeřnictví nebo u doktora v čekárně, zeptejte se personálu, jestli si uvědomují, že se podílí na Babišově politické manipulaci. (To asi není pro každého. Může z toho být nepříjemná situace, ale i zajímavá debata.) Případně si můžete noviny vzít a vyhodit je.
  7. Máte blog na blog.idnes.cz? Přesuňte ho jinam! Alternativ je jistě spousta. Čtenáři blogů na iDnesu snadno překliknou v menu na zprávy, což zvyšuje dosah jejich manipulace. Blog post, kterým přesun ohlásíte, je dobrá příležitost vyjádření „nepodpory“ Hnutí ANO.
  8. Čtete blogy na blog.idnes.cz? Požádejte své oblíbené autory, aby je přesunuli jinam.

Pokud vám vadí politické ambice Andreje Babiše, měli byste být schopni aspoň přibližně naplnit prvních pět bodů výše. Jakmile si člověk plně uvědomí, co je ve hře, mělo by to jít snadno a měly by přestat fungovat výmluvy typu: „Já si kupuju Mladou Frontu jen kvůli televiznímu programu v příloze.“

Ještě lepší by bylo přesvědčit co nejvíc lidí, kteří se chystají volit ANO, aby to nedělali. Určitě je fajn se o to pokusit, ale nejspíš to nebude snadné. Už jen proto, že většina takových lidí pravděpodobně bude mimo vaši sociální bublinu. Proto nabízím těch pár drobností výše, které mohou (byť nepřímo) ovlivnit i lidi mimo vaše bezprostřední okolí.

Dá se dělat spousta dalších věcí. Můžete poslat své oblíbené straně trochu peněz na kampaň. Můžete se sami angažovat v politice a s kampaní pomáhat (vidíte, jak předchozí možnost najednou vypadá snadno?) Můžete bojkotovat všechny výrobky Agrofertu, ale myslím, že důležitější je bojkotovat jeho média.

Závěr

Andrej Babiš, jeho politické ambice a z nich plynoucí gigantický konflikt zájmů představují pro Česko systémové riziko. Hraje se o miliardy korun odsávaných z rozpočtu a z různých dotačních programů. Hraje se taky o živobytí podnikatelů, kteří jakýmkoli způsobem stojí Agrofertu v cestě. Hraje se o integritu státu a svobodu jeho občanů. Spousta lidí si to uvědomuje, ale jen malá část z nich je ochotná to promítnout do svého chování, pokud by to znamenalo byť jen minimální omezení vlastního pohodlí.

Bohužel náš politický systém je nastavený tak, že nás motivuje k apatii. Šance každého z nás něco ovlivnit je malá a má tendenci se dále zmenšovat. Chceme-li tyto šance zvýšit, nezbývá nám než se nenechat ukolébat, být aktivní a koordinovat se. Například hromadně odejít z blog.idnes.cz a přestat číst veškeré Babišovo zpravodajství.

Na závěr vtip (který už možná znáte): Kellner se chlubí Babišovi: „Poslední kšeft mi vydělal tolik, že si můžu koupit celé Česko. Babiš se ohradí: „Ale já ho nepredávám!“

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Přemek Paška 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...