31.10.2022
Kategorie: Politika

Babiš nebo Pavel? Volba mezi Scyllou a Charybdou!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Andrej Babiš „zkonzultoval“ svou přihlášku do prezidentské volby s Milošem Zemanem. To mu v očích řady voličů přitíží, nicméně bude to kampaň nechutná, kde se bude vytahovat stará bolševická špína.

Aston ve svém trefném úvodníku vystihl přesně atmosféru dnešní doby. Poté, co na největšího favorita prezidentského klání generála Petra Pavla vyplavaly informace o jeho zanícení pro bývalý předlistopadový režim, navštívil další skoro favorit prezidentské volby Andrej Babiš končícího prezidenta Miloše Zemana. Konzultoval s ním zřejmě jediné – jak vést strategicky kampaň za své zvolení poté, co na Pavla vyplavala ona bolševická minulost v celé parádě.

Někteří komentátoři už začali otevírat právě tuto situaci a vyšlo jim, že Babiš bude svou kampaň zakládat na srovnání s jeho největším rivalem Pavlem právě na tom, že Pavel nemá právo moralizovat a vytýkat Babišovi jeho angažmá v KSS a kariéře v zahraničí a spolupráci s StB, když on se připravoval na srovnatelnou misí pod diplomatickým pláštíkem.

Jediný rozdíl je pak v tom, že se Babiš po listopadu 1989 pustil do byznysu, v němž dokonale využil své známosti z předlistopadové éry a Pavel zahodil legitimaci KSČ a začal sloužit novému polistopadovému režimu. Zde bychom mohli konstatovat jediné. Všichni velící důstojníci Československé lidové armády byli dokonale prověřeni a členové KSČ a Pavel byl mladý a moc toho nestihl. Změnil uniformu a stal se z něho voják sloužící novému režimu a dotáhl to skutečně hodně daleko – až do centrály NATO v Bruselu.

Babiš si v podnikání počínal také úspěšně a využíval všechny metody, jak přijít k financím. V roce 2007/8 údajně vymyslel plán na Čapí hnízdo, tj. nechal založit malý podnik (jako tehdy spousta podnikatelů a taky podnikatelů), aby si mohl sáhnout na dotace pro malé firmy. Tehdy, v počátcích dotací EU, to bylo zcela legální a současně nemorální. Ale kdo by se tehdy zabýval morálkou, že ano. Teprve Babišovo angažmá v politice a úspěch jeho hnutí ANO v předčasných volbách roku 2013 změnil situaci. Na Babiše přišlo anonymní udání právě o dotaci pro Čapí hnízdo a v časech jeho vládního angažmá dokonce státní zástupce všechny obžalované v této kauze osvobodil. Na zásah Nejvyššího státního zástupce však byli Babiš a jeho „poradkyně“ znovu obviněni a po Babišově odchodu do opozice po volbách 2021 už státní zástupce poslal jeho případ k soudu. Soudce má velmi „těžkou“ roli – správně by měl kauzu posuzovat podle zákonů platných v roce 2007/8, ale protože i soudci jsou jenom lidé, musí vzít do úvahy politiku. Babiše tedy zřejmě čeká trest z prvoinstančního soudu, a Babiš se zcela jistě odvolá.

Budeme tak volit mezi trestně stíhaným bývalým komunistou a „rozvědčíkem“ Babišem a bývalým komunistou, který se připravoval na rozvědčíka s diplomatickým krytím? Domnívám se, že k tomu vůbec nemusí dojít, pokud se poohlédneme i po dalších kandidátech na prezidentskou funkci. Nejsou to sice také žádní prvotřídní politici, ale hledat bychom měli. Vzpomeňme na první volbu prezidenta voliči v roce 2013. Proti Zemanovi se objevil zčista jasna Karel Schwarzenberg a málem to vyhrál, nebýt jeho chyby před druhým kolem volby, kde se vyjádřil k nárokům sudetských Němců a Zeman ho za to zpražil. Zkusme proto vybrat si mezi dalšími kandidáty na úřad prezidenta někoho, kdo dva bývalé komunisty odstaví. A proč by to nakonec nemohla být i žena? Nemusí se tak vůbec jednat o souboj Pavel versus Babiš ve druhém kole volby.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)