23.2.2023
Kategorie: Společnost

Asi nerozumím modernímu umění

Sdílejte článek:

MONIKA HRABÁKOVÁ

“Socha” Hrachovina, která vyrostla na Mendelově náměstí v Brně, má připomínat Mendela.

Město Brno na toto “dílo” přispělo 10 000 000 korun, dílo dohromady stálo přes 24 000 000 korun, město pobralo i příspěvek od kraje (to kdybyste nevěděli, kde končí vaše peníze).

Přátelé, nevystudovala jsem ani umění ani některý z pseudoborů humanitní fakulty, které by mi pomohly pochopit hloubku a krásu tohoto díla, této sochy, proto musím v hodnocení použít pouze své sedmadvacetileté oko. 

Socha nepřipomíná hrách. Alespoň ne hrách z planety Země. 

Barva sochy (která je vytvořena z bronzu) připomíná staré objekty z mědi (střechy, sochy, kupole kostelů), které časem ztratily zlatavou barvu mědi a kvůli měděnce chytily přesně tuto odpornou tyrkysovou, v jaké je provedena socha na Mendelově náměstí.

Jenže na Mendelově náměstí to je účel.

Takže nám Brno a Praha 6 soutěží o tom, kdo utratí víc peněz z rozpočtu města na odpornější výkřik moderního umění, který pochopí jenom ti vzdělaní uměleckými směry.

Moderní umění beru jako obraz dekadence společnosti, ve které žijeme. Jsme u konce cesty, nemáme se kam posouvat dál, neumíme se vyrovnat s příliš rychlým technologickým pokrokem, jsme nemocní. Kráse jsme přestali rozumět.

 

Monika Hrabáková 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)