25.2.2024
Kategorie: Společnost

Asi mě klepne Josefka

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Přátelé, jsme asi první země světa, kde Agrární komora a Zemědělský svaz uspořádaly protest na podporu vládě. Té stejné vládě, která zemědělce svou politikou dostala do problémů. Té stejné vládě, která v rámci vyhlášené „deagrofertizace“ změnila redistributivní platbu na prvních sto padesát hektarů tak, jak to nemá žádná země v Evropě. Té stejné vládě, která ještě před zahájením protestů ústy svého teologministra řekla, že na této redistributivní sazbě se nebude nic měnit. Té vlády, která podporuje bezcelní dovoz obilovin z Ukrajiny, díky čemuž se u nás obilí prodává pod výrobními náklady.

Prosím štípněte mě někdo, tohle se mi prostě jen zdá.

Ministr Výborný si protest velice pochvaloval a řekl o něm, že ho bere jako podporu tomu, s čím pojede příští týden do Brusele na jednání rady ministrů. S čím tam pojede? To je úplně jedno. Důležité je, s čím se vrátí a bude to něco podobného, jako vymyslel ministr školství Bek – učitelky si odteď budou třídu a hajzly vytírat samy. K čemu uklízečky, že?

Vy, co mě dlouhodobě čtete, tak víte, že jsem pro Andreje Babiše měl vždycky spíše pochopení, ale tentokrát jsem si musel několikrát promnout oči, protože on osobně vyjádřil podporu Agrární komoře v jejím protestu. Já myslel, že mě vomejou… Hnutí ANO je hlavní opoziční strana, Veľký Bocian pošilhává po padesátiprocentním volebním zisku a pro jistotu se rozkračuje směrem k SPD… a teď podpoří protest Agrární komory na PODPORU vlády. Kluci, až vám zase budou zlé jazyky říkat, že jste jen druhá strana pětikoaliční mince, tak je to přesně pro tohleto.

Budeme dělat to samé, co Fiala, akorát to manažersky lépe zvládneme, že?

Hele, říkejte si o pondělním protestu co chcete, pošklebujte se jak chcete, ale jedno mu upřít nemůžete. Byl rozhodně protivládní a proti Výborného zemědělské politice. Byl protigrýndýlový. Ve Strakovce z toho měli slušný vítr, odkopali se víc než kdy předtím, obětovali Vondru a vystříleli hodně dehonestační munice. Uklidnili se až ve chvíli, kdy nezkolabovala pražská doprava. Pak se jim vrátila původní arogance, pak už neměli pro protestující zemědělce dost pohrdání, ale v posledních dnech před protestem vysílali hodně signálů, že by třeba nějaké (bezvýznamné) ústupečky udělali.

A co vy, kluci zemědělští? Hezky jste se ve čtvrtek projeli? Protest proti zemědělské politice této vlády, na podporu této vládě… Nepřipadáte si trochu jako pitomci? Tohle je teď nová líbodémo logika? Skutečně musím uznat, že velká média ještě pořád umějí. Celá Evropa je ve varu, blokuje se dovoz ukrajinského obilí, nadává se na dohodu MERCOSUR, požaduje se odstoupení od grýndýlové politiky, protože jestli to takhle půjde dál tak brzy přijdete přesně o ty traktory, se kterými jste teď okázale ukazovali podporu této vládě, že z toho Výborný přímo chrochtal blahem.

To jsem vážně jediný, kdo to vidí? Jako fakt máte toho Doležala a Pýchu rádi? Fakt věříte, že to dopadne jinak než u učitelů?

Téhle zemi asi opravdu není pomoci. Hrstka statečných se tady o něco pokusí, místo orání a setí se učí, jak protestovat ve vnitřní Praze, učí se, že na magistrátě i na policejním ředitelství je to jeden křivý charakter vedle druhého, učí se odhalovat stávkokazy a obrnit se proti libtardím úderkám… a když se to dokonale nepovede, tak se jim posmívají ti, kteří doma z gauče neviděli v televizi dost krve a ohně.

Jak vypadala nejčastější výčitka? Proč jste jim to nezablokovali víc? Proč jste jim tam nevysypali hnůj? Copak nevíte, že bez defenestrace to nemá cenu? Ryk z gauče… Kdokoliv si mohl vzít vestu a transparent a prostě si na tu magistrálu sednout do druhého pruhu vedle traktoru a zablokovat ji sám. Klidně i jednotlivec. Nebo skupinka…. NIKDO K TOMU NEMĚL ODVAHU! Jen každý věděl, že se to mělo udělat jinak.

Podmíněná podpora… jen když to vyjde. Když se všechno nepovede, tak už nepodporujeme a nefandíme, viď, Jendo Kropáči? To už jen nadáváme a posmíváme se. Když vy jste to tak mocinky chtěli, že? Aby vám to někdo vybojoval a vám stačilo jen držet palce u televize.

Když se to povede, říká se tomu revoluce. Když se to nepovede, říká se tomu vzpoura… Pár lidí bylo ochotných nastavit tvář největším hnojometům za poslední dva roky a co za to dostali od těch v jejichž jménu to dělali? Výsměch.

Naštěstí ne od všech.

Krásně se to rozdělilo. Na ty, kteří nikdy k ničemu nebudou, kteří se nikdy doopravdy nenasadí, kteří vždycky budou jen nestálí a nevěrní fanoušci, dokud jim to bude vyhovovat.

A pak na ty, kteří chápou, proti čemu se bojuje, kteří vědí, že bude zapotřebí ještě zatnout zuby, bude zapotřebí nejen zkoušet tu a tam prorazit zeď hlavou a když se to nepovede, tak na ni alespoň dlouhodobě močit… kteří vědí, každá cesta začíná prvním krokem a mají radost z toho, že se na odpor postavila další skupina a posílila je.

I já jsem zase jednou zjistil, že skutečného přítele poznám v nouzi. A jsem rád, že všichni ti, které jsem kdy pozval k sobě na zabijačku, ovocné knedlíky, portské a červenou řepu s ovčím sýrem, ti zůstali. Jsem rád, že se moje podpora před a po pondělním protestu nijak neliší. Jsem rád, že většina mailů i zpráv byla povzbudivých.

A jsem také rád, že vím, s kým nemohu počítat přes všechny předešlé proklamace. Skutečnou cenu mají ti, kteří se po rozehnání opět sejdou. Skutečná hodnota je v tom, kdo s vámi zůstane, i když zapadnete po krk do žumpy. Spoleh je na ty, kteří společně s vámi stáli až do konce, nikoliv do prvního dějství. Díky Adame Láde, Zdeňku Jandejsku, Miloslave Klasi, Jane Velebo a vy, co jste tam stáli na magistrále. Jestli někdo zachrání české zemědělství, budete to vy.

Děkuji všem, kteří jste zůstali věrní. Vážím si vás. Rád bych vám poděkoval jednomu každému osobně, protože vy jste sůl země.

A vy, co jste měli spoustu řečí a neudělali jste žádnou práci, vy jděte z cesty. Jak to řekl Jan Veleba? Pondělí byl jen začátek. Jestli je totiž zemědělec na něco zvyklý, je to spousta nepřátel, kteří mu kazí jeho úsilí. Zemědělec má schopnost začít znovu, i když se neurodilo a dosavadní práce byla k ničemu.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)