9.10.2020
Kategorie: Politika

Americké volby nekorektně: Vyhraje opět Trump?

Sdílejte článek:

JAN ADAMEC

Současný americký prezident je sice vnímán velmi kontroverzně, ale vesměs splnil své sliby. K hrůze mnohých. Jak dopadnou letošní volby?

„Bůh stvořil Republikány, aby dělali tyto tři věci: snižovali daně, zabíjeli zahraniční nepřátele a potvrzovali pravicově smýšlející soudce.“ Pokud bychom hodnotili působení Donalda Trumpa v úřadu podle těchto kritérií, které zmínil republikánský stratég Brad Todd, tak má současný americký prezident splněny všechny body. Pojďme popořadě.

Trumpova daňová reforma z roku 2017 znamenala největší snižování daní od dob Ronalda Reagana. Polepšili si prakticky všichni. Manželským párům i jednotlivcům se zvýšil odpočet od základu daně z příjmů na dvojnásobek a procentní sazby byly skoro ve všech pásmech redukovány. Firmám byla snížena daň ze zisku z 35 % na 21 % a byla zrušena většina odpočtů a slev, čímž se výrazně zjednodušil daňový systém.

Celkově byl stav ekonomiky Trumpovým hlavním tématem a nutno říct, že se před příchodem covidu velmi dařilo. Zatímco v roce 2016, na jehož konci se prezident Obama pomalu chystal opustit Bílý dům, vzrostla americká ekonomika o 1,6 %, o dva roky později to bylo dvojnásobné tempo – 3,2 %, což byl nejrychlejší růst za více než desetiletí. Díky tomu se lepšila situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost klesla na nejnižší hodnoty za 50 let a reálné mzdy začaly růst.

Na poli zahraniční politiky se Donald Trump rozhodl prosazovat americké zájmy. Proto uzavřel novou obchodní dohodu s Kanadou a Mexikem a zahájil tvrdé vyjednávání s Čínou. Nutno říct, že oprávněné, protože čínské firmy mohou v zahraničí cokoliv, naopak ty americké jsou v Číně pod drobnohledem a diskriminovány. Velké díky patří Trumpovi za přesunutí ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž Spojené státy jasně deklarovaly, že toto město patří izraelskému národu.

Trump také mimořádně posílil NATO, ač novináři nepochopitelně tvrdí opak. Díky působení republikánského prezidenta se konečně začalo masivně investovat právě do Aliance, zatímco předchozích 10 let se o tom jen mluvilo. A Trump má naprostou pravdu v tom, že Američané nemůžou věčně financovat obranu Evropy, která mezitím vyhazuje peníze na různé nesmyslné sociální programy. Navíc měly americké síly významný podíl na zneškodnění Islámského státu a zabití jeho vůdce al-Bagdádího a na začátku letošního roku íránského generála Sulejmáního. Právě Írán je jedna z největších hrozeb na Blízkém východě, proto se proti němu spojují i okolní arabské státy. Trump také vypověděl naprosto nefunkční smlouvu s Íránem o jaderném programu, která byla dojednána za předchozího prezidenta Obamy a Evropské unie. Druhý bod má tak Trump také splněný.

Třetí bod úvodního citátu se týkal jmenování pravicových soudců do Nejvyššího soudu. To je mimořádně aktuální téma, protože po smrti liberální soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové se uvolnilo jedno z 9 míst. Prezident Trump navrhl Amy Coneyovou Barrettovou, čímž by konzervativci zvýšili svoji většinu na pohodlných 6 hlasů, tedy pokud svoji volbu prezident protlačí Senátem, což se díky republikánské většině určitě podaří. Prezident má tak splněný i tento bod.

V posledních měsících je v USA velkým tématem právo a pořádek, protože do ulic vyrazily davy chuligánů, které rozbíjí a zapalují auta, obchody, domy – prostě všechno, co jim přijde do cesty. Reakce starostů i vrcholných představitelů Demokratické strany je jasná: „pokračujte v demolování našich měst“. To si vládnoucí Republikánská strana nechce nechat líbit, a proto vysílá tam, kam může, Národní gardy. Ty zatím vždy sjednaly právo a pořádek během pár desítek minut.

Reakce médií na sebe nenechala dlouho čekat. Všechna obvinila Trumpa z rasismu a postavila se za „demonstranty“, kteří zapalují města. To se dalo nakonec čekat, za dobu vládnutí prezidenta Trumpa je podle propočtů Metro Voice News 92 % článků a reportáží o něm ryze negativních. Levicovými liberály ovládaná média navíc úplně zatajila Trumpovy historické úspěchy, jako jsou nedávno sjednané mírové dohody mezi Izraelem a arabskými zeměmi, za které Trump dokonce obdržel nominaci na Nobelovu cenu míru. Křivý přístup médií vůči Trumpovi přitom není žádná novinka – stačí se podívat na záznamy z prezidentských debat v roce 2016, kde publikum mohlo tleskat pouze Hillary Clintonové. Pokud chtěli lidé podpořit Trumpa, byli okřiknuti jako, slovy Clintonové, „postradatelní“ a „ubozí“.

Titulky plnily i různá obvinění, jak Trump vyzývá voliče, aby podváděli u voleb. To je pouze další fake news. Prezident pouze dlouhodobě upozorňuje, že korespondenční (poštovní) hlasování může být zmanipulováno. Proto požádal své příznivce, aby si svůj hlas ověřili ještě ve volebních místnostech. Pokud je korespondenční hlasování tak přesné, jak tvrdí Demokraté, ničemu to pak nemůže vadit a o žádný podvod se nejedná.

Díky tomu, že se všechna média posunula „doleva“ a informují o úplných nesmyslech, naučil jsem se vždy dívat na originální záznamy všeho, co kdo říká. Už mě totiž přestalo bavit číst titulky typu „Trump je rasista“, protože v projevu řekl o násilí v ulicích, že je „třeba zachovat právo a pořádek“.

A o co vlastně v listopadových volbách půjde? O podobu budoucího světa. Výsledek amerických voleb určí, zdali ulice bude ovládat sebranka zapalující auta a ničící výlohy nebo povládne právo a pořádek. Rozhodne se ale také o tom, jestli se budou děti ve školách učit, že existuje 71 pohlaví. Osobně jsem přesvědčený, že Trump opět zvítězí – nakonec průzkumy nemůže brát nikdo vážně – jedná se o „fake polls“. Pokud se podíváte do metodiky, tak vzorek dotázaných je většinou složený z 55 % z Demokratů a jsou v něm posílené i skupiny, které jsou proti Trumpovi. Jaký pak je asi preferenční výsledek, že?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...