15.5.2023
Kategorie: Společnost

… a zbytek jsou dezoláti

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Příběhy rodičů, kteří se zoufale snaží najít jakoukoliv školu pro dítě opouštějící základní školu, mi nejdou z hlavy.

Připomínám, že problém nemá podobu, které nabýval dříve, tedy “když se nedostane na střední školu, půjde do učení”. Místa nejsou ani na méně náročných odborných školách a učilištích, místa prostě nejsou. Míst ve školách, minimálně v Praze a středních Čechách, je méně než uchazečů.

Pro děti, které nebudou moci k dalšími vzdělávání nastoupit, se nabízí omezený počet možností: hledat místo ve škole v úplně jiném kraji a být oddělen od rodiny, jazykový kurs, zahraniční škola, registrace na úřadu práce a hledání zaměstnání v patnácti letech.

Je mi velice líto, co prožívají rodiče, a nechci raději ani domyslet, co taková situace dělá s psychikou mladých lidí.

A pořád si říkám – jak se to mohlo stát?

Neexistuje politická garnitura, která by neměla plná ústa toho, že vzdělávání je prioritou. Řekne to každý, a čím liberálnější a progresívnější politik, tím spíš.

V covidových dobách jsme poznali, že společnost dokáže obětovat značné hodnoty v zájmu ochrany ohrožených skupin obyvatel, tehdy seniorů. Mladá generace přešla na náhradní způsoby vzdělávání, musela snést omezení všech volnočasových aktivit. Ale teď, když by bylo třeba nutně se postarat o tyto mladé lidi, najednou jsou všichni v ledovém klidu.

Někteří novináři situaci alespoň popíší, ale odpovědné politiky nikdo nevolá k odpovědnosti, všichni jen krčí rameny. Co chcete, dětí je moc.

Jak je možné, že úspěšný pochod progresivistů institucemi přináší tak žalostné výsledky v oblasti vzdělávací politiky?

Nepamatuji si, že by místa ve školách pro teenagery, kteří tam chtějí chodit, nebyla vůbec. Stávalo se to za minulého režimu? V devadesátých letech? Proč se to děje dnes?

Řeší se inkluze, rámcové vzdělávací plány, hodnoty, které budeme žákům předávat, mediální gramotnost, ve školách se producírují politici – a nikdo si nevšimne, že nejsou školy, kam ty děti mohou chodit?

Primární odpovědnost nese ministerstvo školství, za střední školství kraje, za základní obce. Ale obecně neseme odpovědnost my všichni. Koho jsme to tam zvolili? Jak jsme si mohli nevšimnout, že nejsou školy pro děti?!

Aktuální stav ovšem nahrává progresívní agendě. Nakonec jim dává za pravdu, jak jsem stihla zaznamenat v diskusích: vždyť je lepší děti nemít, nemusíte řešit tyhle problémy.

Dovedete si představit, že by nějaký politik starého střihu, ten “stárnoucí bílý muž, jemuž ujel vlak a nerozumí světu”, něco takového někdy řekl matce, která zoufale shání místo v jakékoliv škole pro své dítě?

Ale možná jim to nakonec vyhovuje?

Elity si tu svou úzkou vládnoucí vrstvu na těch gymnáziích vychovají. Lidí, kteří budou poučovat ostatní o tom, jak mají žít, a že vzdělání je absolutní priorita, bude pořád dost. A ten zbytek?

To jsou přece dezoláti.

 

Monika Čírtková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)