16.11.2023
Kategorie: Politika

Plíživá tíha agresivní propagandy

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

V českém maistreamu se začíná opatrně přiznávat, že Ukrajina nevyhrává. Doposud jsme, pokud by bylo jen na českém informačním mainstreamu, museli být přesvědčeni, že Ukrajinci svádí poslední hrdinský boj někde u Kamčatky. Až to tam porychtují, stepní kmeny vrhačů kamenů a klacků, kterým se běžně říká Rusové, se odporoučí z dějin lidstva. Jenže Ukrajina nevyhrává. Už se to pomalu smí říkat. Když to říkal profesor a bývalý diplomat Petr Drulák, byl odejit ze svého zaměstnání. Je tomu pouhé tři čtvrtiny roku. To jsme ještě byli pod agresivní palbou propagandy. Takže pro jeho vyhození byla ta správná atmosféra. A takovou atmosféru strachu ze soudruha spoluobčana, to my umíme vyvolat. To nám jde.

Začalo to vlastně hned v počátku. Vláda České republiky pár dní po započetí války na Ukrajině nechala zablokovat protiústavně osm webů (a to, že soud protiústavnost takového opatření odmítl, vypovídá jen o tom, že i spravedlnost u nás umí být patřičně podjatá). Spolupracovaly na tom tajné služby, Rakušanovo silové Ministerstvo vnitra, majestát premiéra a v konečné fázi i soukromý poskytovatel internetových domén CZ.NIC, který šel při porušování Ústavy vládním kruhům na ruku. Nutno dodat, že až příkladně zbaběle.

Ve společnosti se objevil strach, který jsme těch třicet let od revoluce měli uklizený ve skříni. V těch dnech, popíšu na vlastní zkušenosti, jsem se několik málo týdnů bál psát. Skutečně bál. Celou dobu jsem přemýšlel o tom, že s takovou sepíšu nějaký poslední burcující text, prásknu dveřmi a půjdu radši do lesa sázet stromky. Protože psát v atmosféře strachu z toho, že Rakušanova úderka může zavřít jakékoliv médium, když nebude poslušně hlásat jeho pravdu, byla ochromující. Vládní opatření v tu chvíli skutečně šlapalo po základním lidském právu se vykecat.

Mediálně začaly propagandistické závody plné lží, polopravd, manipulativních, emocemi přecpaných „zpráv“. Už dva měsíce po zahájení války jsme četli první velkohubé prohlášení některého z malých českých zelených mozků, že Rusům docházejí rakety, rekruti, klacky i kameny, že Putin má konečné stádium rakoviny, AIDS, příušnic i nemoci šílených krav, a že do týdne je tedy po válce, protože Rusa hrdinští Ukrajinci utlučou papučemi. Podobné zprávy jsme pak četli měsíc co měsíc. Rakušan v té době vyzdobil budovu Ministerstva vnitra velkoformátovým plakátem Putina v pytli na mrtvoly a Černochová by už už vyvolávala třetí světovou válku, když Ukrajinci vystřelili dvě rakety na Polsko a ministryně měla hned jasno, že to jde na účet rozpínavému Rusku.

Do toho všeho praskly trubky Nord Streamu 1 i 2. Vinu za jejich sabotáž přisoudil americký novinář Seymour Hirsch Američanům, za což byl, podobně jako u nás Drulák, odměněn hysterií, ne likvidací kariéry, to si užíváme my, soudruzi z České socialistické republiky u znovuobjeveného talentu dupat po člověku. Přesto více než rok od výbuchů je sabotáž nevyšetřená a viník není odhalen. Předpokládám, že jeho odhalení není v zájmu naší sice slábnoucí, ale stále fungující propagandy.

Ten pocit strachu, který tekl do společnosti ze strany vlády a jejích poskoků, byl škrtivý. Propaganda, která předstírala, že je čistokrevným zpravodajstvím, byla směšná, až děsivě směšná, když jeden vezme v potaz, že se tím (jako už při covidu) novinářská branže přesunula dobrovolně a ráda na goebbelsovskou stranu tisíckrát opakované lži, která se tak mění na pravdu. Prohloubilo to jen už tak hlubokou nedůvěru.

Jsem rád, že už se může opatrně říkat část pravdy a zpravodajství o válce na Ukrajině začalo reflektovat realitu. Nebo alespoň její část. Jsem zvědavý, kdy nebude nebezpečné mluvit o souvislostech. O puči v roce 2014, o financování puče ze strany zahraničních nevládních organizací, o roli USA v konfliktu i jeho startování, o neschopnosti mluvit o podvodech v době Minských dohod, o tisících civilních obětí na Donbasu po roce 2014, které jdou na vrub ukrajinské armádě, o velmi nediplomatických a jalových řečech o vstupu Ukrajiny do NATO bez konzultace s Ruskem, zato s patřičným pohrdáním vůči Rusku. Protože to jsou otázky, které dokreslují ten absurdní masakr, který je na Ukrajině od roku 2022.

Jsou takové otázky obhajoba Ruska a jeho okupace na Ukrajině? Ale vůbec. To, v čem Rusko selhává, to jsme přes mainstreamová média probírali poslední dva roky prakticky denně. A z probíraného selhávání vyplývá, že se Rusko po třiceti letech jakési snahy o demokracii a diplomatické jednání zbláznilo a rozhodnutím Putina se jalo bourat mezinárodní stabilitu vlastním imperialismem. Náhlé pominutí smyslů. Skutečně k tomu nemělo důvody? Skutečně se Putin během roku změnil na Putlera? Vždyť je to kravina, která plyne z černobílého vidění světa, které nám propaganda cpala horem dolem.

A kdy se začne mluvit o tom (abychom se vrátili do českého prostředí), že ti, kteří stáli za vyhozením Petra Druláka, by měli být sami vyhozeni ze zaměstnání, protože se prostě zachovali jako poskoci nějaké podivné totality mlčení doprovázeného ječením?

Nemám radost, že Ukrajina nevyhrává. Neměl bych radost, ani kdyby vyhrávala. Měl bych radost, kdyby válka neprobíhala a vše se ještě před jejím započetím urovnalo diplomatickou cestou. Protože ten, kdo prohrává, není Ukrajina, ale my. Ukrajina je jen obětí velmocenských přetahovaných, zlikvidovaný stát bez budoucnosti. My jsme prohráli už teď, protože jsme se odstřihli od strategických surovin, od přirozené obchodní  spolupráce s Ruskem, konflikt od nás Rusko odehnal a nahnal nás do náruče nespolehlivých arabských zemí (podívejme, jak pěkně Saúdská Arábie vyběhla s naším ministrem Síkelou a Nigérie s premiérem Fialou, to je jen počátek toho, že nás drží za slabiny) a do náruče Američanů, jejichž zahraniční politika pracuje jen na bázi vlastních zájmů. Jak vidno, pro své vrtošivé zájmy utkat se s Ruskem odepsaly Spojené státy Evropu. Že u nás konflikt vyvolá energetickou, surovinovou i společenskou nestabilitu? Koho to zajímá, podívej Putine, jaký máme bicáky, zní z USA. Teď jsme jen dojná kráva pro celý svět.

Vesele pohrdejme nepřítelem dál, ale informovaně, ne přes filtr bezbřehé propagandy.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x