16.11.2023
Kategorie: Společnost

Británie zakáže kouření

Sdílejte článek:

ETHAN HUFF

Během zahájení zasedání britského parlamentu minulý týden král Karel III. šokoval národ svým plánem na úplný zákaz kouření v celém Spojeném království.

Ve svém projevu v parlamentu, kterým slavnostně zahájil nový legislativní rok, král Karel prozradil, že premiér Rishi Sunak provede historický zásah proti cigaretám a kouření tabáku.

V první fázi má být přijata legislativa, která zvýší věkovou hranici pro nákup cigaret. V každém následujícím roce se bude zákonem stanovený věk postupně zvyšovat, až nakonec ve Spojeném království nezbude žádný kuřák.

“Musíme se vypořádat s největší příčinou špatného zdravotního stavu, invalidity a úmrtí, které lze zcela předejít,” uvedl premiér Sunak v poselství národu proti tabáku. “A tou příčinou je tabák. Kouření způsobuje každé čtvrté úmrtí na rakovinu,” uvedl dále.

Pokud program poběží podle plánu, čtrnáctiletému dítěti žijícímu dnes ve Spojeném království nebude nikdy v životě ani v dospělosti legálně prodána cigareta.

Je nikotin skrznaskrz špatný?

Nikotin může být ve skutečnosti prospěšný při ochraně před hypercytokinemii a při těžkých infekcích.

První ze zákonů o zákazu kouření má být předmětem “svobodného hlasování”, což znamená, že poslanci britského parlamentu nebudou svými mateřskými stranami instruováni, jak mají hlasovat. Labouristická strana však potvrdila, že hodlá hlasovat společně s konzervativní vládou pro přijetí zákona, což znamená, že “se očekává, že zákon projde bez problémů”, cituje deník The Sun.

“Lidé si zapalují první cigarety, když jsou mladí,” říká Sunak. “Čtyři z pěti kuřáků začali kouřit do 20 let. Později se naprostá většina z nich snaží přestat.”

“Mnohým se to však nepodaří, protože jsou závislí a přejí si, aby tento zlozvyk vůbec nevzali do ruky. Kdybychom dokázali tento cyklus přerušit, kdybychom dokázali zastavit začátek, pak bychom byli na cestě k ukončení největší příčiny úmrtí a nemocí, kterým lze v naší zemi předcházet.”

Vedle mnoha dalších věcí na světové scéně, které mají v současné době skončit, se Anglie hodlá do roku 2030 stát zcela nekuřáckou. To znamená, že cigarety bude používat méně než pět procent společnosti.

Proč tak urputný boj proti tabáku?

V průběhu let se objevilo mnoho spekulací o tom, proč vlády celého světa chtějí, aby lidé přestali kouřit. Nemůže jít o veřejné zdraví, jinak by zakázaly jiné věci, jako jsou geneticky modifikované organismy (GMO), vakcíny, fluorovanou vodu, různá elektromagnetická záření a mnoho a mnoho dalších věcí, které jsou mnohem nebezpečnější než tabákové rostliny.

Pro někoho to může být šok, ale tabák a jeho nikotinové složky mají i léčivé účinky. Nikotin například tlumí cytokinové bouře známé také jako hypercytokinemie – jedná se o nadměrně reaktivní imunitní reakci, při níž se uvolňuje příliš mnoho prozánětlivých signálních molekul, což někdy vede ke smrti.

Otázka tabáku a cytokinových bouří se nejednou objevila během “pandemie” Covid-19, kdy se zjistilo, že nikotin ve skutečnosti poskytuje ochranu plicím v době, kdy čelí vážným infekcím dýchacích cest.

“Statistické průzkumy pacientů s Covid-19 navzdory veškeré konvenční logice naznačují, že lidé, kteří kouří, jsou méně náchylní k infekcím a vykazují méně závažné respirační příznaky než nekuřáci,” uvádí se v abstraktu jedné studie zveřejněné v lékařském časopise Immunology Letters.

“To naznačuje, že nikotin může mít určitý preventivní nebo modulační účinek na zánětlivou reakci v plicích.”

Jelikož je známo, že reakce na infekci SARS-CoV-2 a její řešení závisí především na plicních makrofázích, jsou diskutovány nejnovější vědecké poznatky, které by mohly vysvětlit, proč a jak může nikotin modulovat reakci plicních makrofágů během infekce Covid-19.”

Co z toho vyvodit?

Když vám Velký bratr – nebo v tomto případě britská královská rodina – tvrdí, že je třeba něco zakázat v zájmu ochrany veřejného zdraví, pravděpodobně vám lže.

Zdroj

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x