14.11.2023
Kategorie: Ekonomika

Tak jsme zase vlezli do bruselského pozadí dřív, než jsme museli

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Víte, že to brutální zdražení regulované složky elektřiny od ledna vůbec nemuselo přijít? Že nás k tomu nic a nikdo nemohl nutit? Vláda, teda tvrdí že jo, ale není to pravda. Kdybychom měli alespoň zbytky sebeúcty a hrdosti, mohli jsme to úplně v pohodě brát z evropských peněz za emisní povolenky, což se v minulosti i v letošním roce běžně dělo. (Když už je teda musíme jako výpalné Bruselu za naše uhelky platit, že.) Kdyby chtěl Fialův kabinet tyto peníze používat na pomoc s placením elektřiny a plynu další měsíce v následujícím roce, mohl. Kdyby chtěl ulevit lidem a zachránit firmy, mohl. Mohl, pokud by chtěl. Nechtěl. Ne nemohl.

Ono sice plošnou pomoc s cenami sice zakazuje od ledna nová směrnice EU, ale dokud ji český parlament neschválí a „nepřeklopí“ do zákonů, není platná a Česko by mohlo dál hrát podle starých pravidel. A to se do konce roku téměř jistě nestane, protože k ní má například Svaz průmyslu a obchodu spoustu připomínek. A protože tu stále ještě nemáme nadřazenost veškerých zhovadilostí nad našimi vlastními zákony, nemusíme ji vůbec respektovat. A kdyby skutečně vláda chtěla domácnostem s placením energií ulevovat co nejdéle, stačilo s přijetím nepospíchat a nikdo by nemohl říct ani popel. Bohužel nám tu vládne to, co nám tu vládne, a tak jsme si ji aktivně a likvidačně nadřadili a zařadili sami. Udělal by to takový Orbán? Udělal by to zlý Fico? Rozhodli by, že celou sumu musí zaplatit jejich domácnosti a firmy?

Takže si to shrneme. Máme drahou energii, protože platíme výpalné v podobě emisních povolenek. Naše vláda by ty peníze mohla zpětně použít pro domácnosti a firmy, ale neudělá to, protože se bojí, že by se na ni bruselští zelení pošuci mohli ošklivě dívat. Fiala nám lže, že s tím nic dělat nemůže, a že to energie zase tak o moc nezdraží. Opozice mlčí a dělá se neviditelnou. Odboráři svolávají před sněmovnu stávku, kde očekávají celých 7500 lidí. Vážně je toto normální, nebo se mi to jen zdá, že jdeme hlavou v oprátce a ještě si u toho prozpěvujeme?

To to opravdu nikomu nevadí? A teď nemyslím jen všechny ty slovutné poslance a vlastence a rádobyrebely. Myslím vás. Každého jednoho z vás, kterých se to týká. (Jich se to nijak zvlášť týkat nebude.) Kolik je vás všech v odborech? Kolik je tu vlivných průmyslníků a obchodníků? To to je opravdu ještě někdo schopen omlouvat? Proč? Pokud tu někdo takový je, můžete mi to prosím vysvětlit? Vážně by mě to zajímalo.

Protože jestli tu budeme mít třetí nejdražší energie v Unii, a to takhle budeme, tak jsme skončili. My všichni. Ne kvůli Rusku. Ne kvůli válce. To jsou kecy. Kvůli zvěrstvu emisních povolenek a kvůli tomu, že tady NIKDO není schopen a ochoten hájit naše zájmy. Proč tu NIKDO neřve ve sněmovně (už víme, že to jde, když se chce) a NIKDO to nevysvětlí lidem? Mám si odpovědět? Nebo to konečně někdo zvedne a reálně něco pro lidi tady udělá, co myslíte?

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x