25.10.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Fialova cesta do Izraele v souvislostech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Náš pan premier Fiala dnes odletěl do Izraele. A na cestu si přibral i parťáka a souseda. Ve vládním speciálu s ním letí také rakouský kancléř Nehammer. Oba chtějí vyjádřit svou solidaritu se zemí, napadenou teroristickým útokem. Podle mluvčího vlády Václava Smolky má náš premiér v plánu setkání se svým izraelským protějškem, Benjaminem Netanjahuem a také s prezidentem Jicchakem Herzogem. Hezké, lidské gesto… Ale nejrůznější trpké zkušenosti s naší vládní Pětikoalicí, vyznačující se psí oddaností k zahraničním hegemonům, spolu se schopností jakéhokoli podrazu na našeho občana, nám velí k ostražitosti. Podívejme se proč.

Fiala s Nehammerem rozhodně nejsou prvními státníky ze zemí EU, kteří navštěvují Izrael po teroristickém útoku Hamásu. Před nimi to už stihli francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a britský premiér Rishi Sunak. Všichni vyjádřili solidaritu s izraelským bojem proti terorismu, ale docela dost se zajímali také o Palestince. Macron volal po mírovém jednání s Palestinci a prohlásil, že život Palestince má stejnou cenu jako život Francouze. Poté se vydal, v rámci jedné cesty, také do okolních, arabských zemí. Tedy mezi věrné, ideové podporovatele té hamásnické party z Gazy.

Scholz zase s izraelským premiérem dlouze probíral, jak co nejlépe dostat humanitární pomoc do Gazy, protože: “Chceme chránit civilisty a zabránit jejich úmrtí”. Pozoruhodná vstřícnost, že? Zvláště, když všichni vědí, o jaké civilisty se jedná a čím se toto obyvatelstvo poslední desítky let zabývá. Rychlým a povrchním vysvětlením by mohlo být, že oba, Scholz s Macronem, už mají takových „civilistů” doma nasáčkováno pár set tisíc a nechtějí dráždit hada bosou nohou. Ale co když je za tím ještě něco dalšího?

Podívejme se na aktuální situaci kolem Gazy. Izraelská armáda shromáždila kolem jejích hranic veliké množství vojska, tanků a nejrůznější techniky. Už týden tam táboří… a nic. Už více než týden se také mluví o pozemní operaci. Ale stále nic. Jen dělostřelectvo a letectvo IDF to tam, za plotem v Gaze, metodicky mění na ruiny. Proč to otálení?

Z vojenského hlediska dává to váhání smysl. Hnát tanky do města je ten nejrychlejší způsob, jak o ně přijít. Také bombardování městských bloků, měnící domy v ruiny, není zrovna tou nejlepší přípravou pro pozemní operaci. Vzpomeňte si na Stalingrad. Němci jej shora rozflákali na maděru. Ale současně tím vytvořili tisíce úkrytů a statisíce překážek, které umožnily i slabšímu protivníkovi se zachytit a odolávat tak dlouho, dokud Žukov neshromáždil rezervy. Proto by se dala nechuť Izraelců, do podobného pekla v Gaze vstoupit, dost dobře pochopit. Ale co když tam ani vstupovat nechtějí?

Co když je na stole jiný plán? Jeho kontury se už začínají objevovat. Nepřímo vykukují z jednání státníků Středního Východu. Tak třeba egyptský presiden Sísí včera bouchl do stolu a prohlásil, že: „…jeho vláda a lid rozhodně odmítají nucené vysídlení Palestinců z jejich země za jakýchkoli okolností.” Co tím myslel? Jaké vystěhování a kam? Na to odpovídají další zdroje z oblasti. Hovoří o izraelském plánu vytlačit obyvatelstvo z Gazy na jih, přes egyptskou hranici. Na Sinai. Toto podezření prý potvrzují bývalí izraelští představitelé, kteří v televizních rozhovorech naznačili, že Egypt by mohl ve své Sinajské poušti postavit obrovská stanová městečka s mezinárodním financováním. Pro Palestince z Gazy. Že by tak Izraelci hodili svůj problém přes hranici a fondy OSN, případně dobrovolní dárci, by to finančně zatáhli…

Nejde o plán zcela nový. Něco podobného už bylo na stole za Trumpova presidentování. Možná si ještě někdo vzpomene na jeho „Plán století” na urovnání situace na Blízkém Východě. V něm se hovořilo o rozvoji severní části sinaiského poloostrova. Řeč byla o masivních investicích ze států Perského zálivu, a to do námořních a vzdušných přístavů, solárních elektráren a zařízení na odsolování vody. No a že by to osídlili Palestinci. Izrael by se tak zbavil třísky Gazy pod nehtem a Palestinci by si taky polepšili.

Dosavadní izraelský postup by takovému plánu nasvědčoval. Do Gazy už zhruba týden nejde proud, neteče pitná voda, Izraelci utáhli i kohoutky s palivem. Vyzvali lidi k opuštění severu Gazy a metodicky to tam mění v ruiny. Od severu k jihu. Pěkně na dálku. Tyhle indicie se zdají Egyptem naznačenému plánu nasvědčovat. Jak jinak chcete přimět cca 2,5 mega Palestinců, aby se posunuli k jižní, Egyptské hranici? Za níž navíc, jako odměna, čekají zadržované náklaďáky s pomocí? Hlad, žízeň, tma a nedostatek všeho může nakonec přimět davy, aby tu jižní hranici vzaly útokem.

Proto se také Egypt tak čílí. Dobře ví, co jsou Palestinci obecně (a Hamás speciálně) zač a doma to mít nechce. Nejde jen o to, že přes všeliké řeči o muslimských bratrech, požívají Palestinci v oblasti pověst jakýchsi místních cikánů. Důležitější je, že kamkoli hromadně vstoupili, tam byl problém. Vyzkoušeli si to už v Jordánsku, Libanonu i v Sýrii. Navíc je Hamás velice zadobře s Muslimským bratrstvem. To je ta fundamentalistická, islamistická parta, která po Obamou rozpoutaném a všemožně podporovaném „Arabském jaru” převzala na čas moc v Egyptě. A zavedla tam režim typu Taliban. Kdo jiný, než president Sísí, by tohle měl vědět lépe? Když je musel, v čele vojenského puče, od moci odstavit. I nějakých 500 rozsudků smrti u toho prý padlo. Takže ne, Sísí má jasno. Přes hranici ani noha!

No a jak to všechno souvisí s Fialou, jeho cestou do Izraele a s námi? Proč se tím vůbec zabývat? Třeba pro další zlověstné vyjádření egyptského Sísího. Ten prý měl novinářům sdělit, že jakmile mu začnou Palestinci hromadně pronikat na Sinai, pošle to všechno do Evropy. K nám.

Už se začaly ozývat první hlasy o jakési koalici ochotných. Soucitných. Humanistů. Která by chtěla zmírnit utrpení Palestinců a pomoci jim v neřešitelné situaci. No podívejte se na to. Ze severu je tlačí Izrael. Domovy jim rozbil. Mají hlad. A na jihu je sveřepý Sísí do země pustit nechce. Tak že bychom jich pár vzali, sirotečků ubohých! Padají jména států jihu Evropy. Španělsko, Francie… A tu, hleďme. Zrovna v té době je na Blízkém Východě Macron a objíždí arabské vůdce. A Scholz tu mluví o humanitě. Zrovna tihle dva. „Obohatitelé” Evropy. Šéfové států, které se na současném, „multikulturním” stavu Evropy podepsaly nejvíce.

Se znalostí této situace se „solidární” premierova cesta do Izraele začíná jevit v poněkud jiném světle. Pomoc bojující zemi? Proč ne. Ale co když by ta pomoc měla spočívat v převzetí pár tisíc Palestinců, chudáků, lapených mezi granáty IDF na severu a zarputilého Sísího na jihu? Že by si vzal v Evropě každý trošku. Macron i víc..

Možná je to celé jen zbytečné plašení. Možná má Fiala skutečně jen ty nejlepší (a pro nás neškodné) úmysly. Ale dosavadní konání Pětikoalice nás, bohužel, nutí k veliké ostražitosti. 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x