23.10.2023
Kategorie: Ekonomika

Státní dluh a vymývání mozků

Sdílejte článek:

PETR VLK

Nanic  nejsou  peníze, tvrdí  finanční podgenius  Stanjura a s ním celé Obludárium. Přirozeně  v  čele  s  Fialou.  Bankrot  řeckého stylu a rozsahu  už  nám  klepe na dveře. Co klepe, on  už ty  naše  chatrné dveře  otevírá,  jak před pár  dny předvedla  pětihlavá  saň se  svou  108, při velké  daňové loupeži ve sněmovně.

Vlastně..  no kaju se , ne že na všechno na všechno  nejsou peníze, tak to zas  prrr! Na Ukrajinu a Ukrajince,  stejně  jako  na letadýlka  F 35, jejich  zvláštní  výhodou , jak bylo publikováno, je  schopnost  nést  jaderné zbraně, stejně  jako  šílenství green dealu a nového migračního paktu  je  peněz  dost a dost. Tady  se určitě  šetřit nebude. Ale jinak mají všichni  utrum!  Tady  si můžeme  půjčovat a  zadlužovat se  o stošet. Ale jinak jsme  před  tím  bankrotem přece!

Odbočím.  Kosa  už  delší čas přebírá  trefné texty  klučíka Kovandy,  který prezentuje  ekonomickou situaci u nás  a v Evropě poněkud  jinak,  než je v kraji běžné. Opakovaně se divím, že   ještě  nebyl zašlapán do země.

Ta odbočka se  stala  nutností proto, že  vám chci odprezenetovat  další jeho krátký a úderná  text, který  vyšel před pár  dny  na finančním webu Kurzy.cz pod názvem

Češi si myslí, že země bankrotuje, ratingová agentura Standard & Poor’s ale říká, že veřejné finance jsou v solidním stavu. Kdo má pravdu?

Jako příslovečná lesní včela musí být nyní zmatena ta část veřejnosti, která uvěřila řečem řady politiků, že české veřejné finance jsou v rozvratu, ba dokonce spějí k bankrotu. Renomovaná ratingová agentura Standard & Poor’s totiž říká něco docela jiného.

Ve svém včerejším posudku české schopnosti splácet svůj dluh konstatuje například následující. „Očekáváme, že veřejný dluh České republiky zůstane přiměřený.“ Co tím agentura, které – na rozdíl od českých politiků – naslouchá celý finanční svět, vlastě sděluje? České veřejné finance nejsou, a ani nebyly, v žádném rozvratu. Výraz „zůstane přiměřený“ je přece jasný: zadlužení bylo přiměřené a zadlužení nadále přiměřené zůstává a nejspíše i zůstane. Když něco bylo, je a podle nezaujatých expertů nejspíše i dále bude přiměřené, může být pravdivé tvrzení, že je to zároveň v rozvratu, ba dokonce už málem v bankrotu?

Na jiném místě svého posudku ratingová agentura píše, že „opora v podobě solidního stavu tuzemských veřejných financí“ umožní České republice dobře čelit nepříznivému makroekonomickému vývoji, pramenícímu z vysoké inflace a rapidního měnověpolitického utahování.

Sečteno, podtrženo, nezaujatí odborníci tedy mají stav českých veřejných financí za solidní a zadlužení za přiměřené.

Proč tedy tolik politiků přesto stále hovoří o tom, že Česko vykazuje obří zadlužení či je na prahu bankrotu?

Ze tří důvodů.

Zaprvé, mnozí politici veřejným financím příliš nerozumí. Uvěřili – a ovšemže nakonec i chtěli uvěřit – svým různým a různě motivovaným rádcům.

Zadruhé, když může politik obvinit oponenta z bezuzdného zadlužování, může si být jist, že velká část tuzemské veřejnosti na to uslyší. Historicky je totiž dluh v Česku pojímán poměrně široce stále jako něco za všech okolností nepatřičného, jako hřích.

Zatřetí, jestliže se politikům podaří veřejnost vystrašit obřím dluhem a bankrotem, ta je ve svém strachu pak snáze manipulovatelná, ovladatelná a „zvladatelná“. Takže politikovi snáze projde třeba navýšení daní. Nemusí pak tudíž tolik šetřit na sobě a na svých kamarádech a spřízněných lobbistech, neboť potřebné peníze si prostě vybere od vystrašené veřejnosti. Kdo se bojí, ochotněji platí.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Přímo se  vnucuje  otázka

-lže  nám klučík Kovanda ohledně  stavu státních financí

nebo

-nám lže  vláda a  celý  těžce provládní mainstream?

Vyberte si sami!

Nehodlám vám  vám vůbec nic podsouvat. Za mne je to ovšem až triviálně  jednoduché. Vymývání  mozků v  Česku  je  až neuvěřitelně  úspěšné….

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x