27.9.2023
Kategorie: Společnost

Charita?

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

V posledních dnech na mě všude vyskakuje příběh malého chlapečka se vzácnou nemocí. Celý národ se skládá na jeho náročnou léčbu. Vždycky jsem zastávala teorii, že častokrát by bylo lepší stejnou energii vložit do řešení příčin. Pokud si platíme zdravotní pojištění, proč se musíme čím dál častěji skládat na pomoc nemocným lidem?

 

Charita je fenomén a mnoho celebrit se vrhlo na sbírání peněz pro nemocné. Až se z toho stal jakýsi charitabyznys. Postiženým lidem se renovují byty, shánějí se peníze na zdravotní pomůcky, platí se drahé zahraniční léčby. Ten, koho si celebrity všimnou, má vystaráno. Ale co ti, kteří si neumí říct o pozornost? Co ti, kteří jsou na tom tak špatně, že nemají sílu organizovat sbírky a získávat na svou stranu média a influencery? Kdo pomůže jim? Postavit systém na charitních a nadačních sbírkách není systémovým řešením. Sítem mediální pomoci neprojde každý.

Jaký smysl má lepit systémové díry dojemnými sbírkami a zároveň nedělat nic pro zamezení vzniku těch děr? Žádný. Žijeme v době totální idiocie, kdy nic nemá smysl, kdy hledat příčiny problémů je dezolátské a snažit se na ně upozorňovat je extrémistické. Povrchnost a pokrytectví je znakem naší doby.

Stejní lidé, kteří dnes tahají peníze z kapes lidem na náročné léčby ještě před pár měsíci podporovali plošné testování a drahé vakcíny k ničemu. Dnes logicky peníze chybí i na méně exotické nemoci. Ale nikdo se tím nezabývá, žádná z celebrit si nesype popel na hlavu, že naletěla a přispívala svou aktivitou k rozhazování peněz k ničemu.

Stejní lidé, kteří vítali migranty a plakali nad jejich osudy, dnes podporují sbírky na zbraně a nevadí jim zbytečné umírání nešťastných Ukrajinců ve zbytečné válce. Stejní lidé se dojímají nad osudy Afričanů a nejraději by je přestěhovali všechny do Evropy, ale nevadí jim drancování Afriky, které je prvotní příčinou špatných podmínek života v afrických zemích. Zkuste se začít bavit o příčinách migračních krizí – narazíte. Hned jste označen za nelidu, zdroj zla, extremistu a fašistu. A tak současný svět hystericky a chaoticky záplatuje, aniž by se zamyslel nad tím, jak nedělat díry…

Nebylo by lepší řešit příčiny než dokola strašit, dojímat a žebrat?

blogosvet.cz

 

K článku jen poznámka z FB:

1) Je moc hezké, že se to vybralo, Češi jsou velmi solidární národ, potvrzuje se to pravidelně.
2) Jenže ono stačí, když bude takových dětí pár ročně (ne nutně s touhle diagnózou). Lidi prostě nemají nekonečný zájem. Když se pomáhalo vybrat 50 nebo kolik milionů na děti se SMA, tak u prvních dvou to šlo výborně, ale u dalších už jaksi ne. Prostě možnost společenské mobilizace je omezená, nejlépe je to v současnosti vidět na pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům.
3) Já mám takovou smutnou zkušenost s jednou sbírkou podobné hodnoty, co se dělala na holčičku s nemocí motýlích křídel v Polsku. Vysbíralo se to taky poměrně rychle, ale jen jednou; ona ta léčba tuším v USA měla účinek jen takový korigující, takže lidi ještě začali frflat, jaktože jí to nepomohlo se úplně vyléčit, a to je demotivovalo od podobných sbírek na tuhle nemoc.
Call me a socialist, ale stejně si myslím, že se to bude muset řešit nějak systémově.
Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x