7.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Zachráníme republiku tím, že zvýšíme daň z nemovitostí

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Střet mezi výdajovou a příjmovou politikou státu. Má dáti – dal v praktických ukázkách, kdy se na oběti přestává brát ohled, protože silnější pes to, no… předává svůj genofond více než ten slabší. A protože stát se prostřednictvím Fialovy vlády stažených trenek odmítá zeštíhlovat, začíná se státní pes olizovat při pohledu na vlastnictví občanů. Má dáti – dal se tak začne měnit na ještě škaredější praktiky systému: Má navaliti – navalí, i kdyby na chleba neměl.

Stát, jak je patrné, balancuje na hraně učebnicové ekonomické recese, kdy se nám to tu začne všechno postupně a nenápadně sypat. Takový ten stav, kdy vystoupíte z auta, špatně došlápnete a pár chvil balancujete s chodidlem, vykrouceným do pravého úhlu, a snažíte se gravitaci přesvědčit, že chůze po kotníku je zcela regulérní disciplína. Přitom víte, že pád je neodvratný. Chytáte se dveří auta, vysíláte první omluvné pohledy do okolí, které si všímá, že se kuriózně hroutíte k zemi. Pohledem vysíláte prosbu o decentnost. Prostě do té kaluže spadnete. Gravitace se nedá okecat. Promiňte, je to neodkladné, říká váš pohled. A ministr pro balancování nad ekonomickou kaluží vymyslel, že chytit bychom se mohli nemovitostí, a tím pád oddálit. Vysát z lidí, na které krize dopadá setsakra nejvíc, ještě nějakou tu korunku navíc. Však daně z nemovitostí máme nejnižší, jak neustále vládní koloušci zdůrazňují.

Výdaje státu, které by se daly omezit, by tu ovšem byly. Když vláda Fialova hraní si na vojáčky (co to plácám na vojáčky, na žoldáky, to je to slovo) nastupovala do Strakovy akademie, navýšila si počet ministerstev z patnácti na osmnáct. Co dělá ministr pro evropské záležitosti nebo ministryně pro vědu, se mi vypátrat nepodařilo (přiznávám, že jsem se ani příliš nesnažil, protože zbytečnost jejich postu vyjadřuje už sám název).

Vláda Petra Rozhazovače si i přes veto prezidenta a nelibost ve společnosti odhlasovala vznik politických náměstků, kterých může být neomezené množství. Na jednoho řádně zvoleného ministra tak mohou připadnout desítky náměstků těch politiků spřátelených stran, kteří se do parlamentu k dobře placenému místečku ministra či poslance nepropracovali. Nejenže se tím sníží odbornost, která bude nahrazena zaníceností Pavlíka Morozova, ale bude to stát i fůru peněz. Zbytečně vynaložených. Politické trafiky, které dříve v politice byly pro ostudu, se tak staly normou. A my tu normu platíme. Ty ukrývačky pro bezprizorné Piráty, kteří když nemohou škodit přes parlament, budou škodit alespoň přes ministerstva. Odbornost stranou, není potřeba. Teď je v kurzu být politicky uvědomělý.

Snižuje se byrokracie a byrokratický aparát? Nesnižuje. Očividně narůstá. To stojí další fůru peněz. Odstřihávají se politické neziskovky od státních penězovodů? Neodstřihávají. Ruší se nákladná inkluze? Neruší. Redukuje se nějak naše bezmezné nadšení pro vyzbrojování Ukrajiny? Neredukuje. Šlape se na krk ČEZ, aby se snižovaly zálohy na energie? Nešlape. Zpřísňují se podmínky pro ukrajinské uprchlíky, aby to státní kasu nestálo tolik? Nezpřísňují. Jedná se o příměří, aby výdaje na Ukrajinu opadly zcela? Nejedná. Hurtuje se do steče. Rval se Fiala v Bruselu jako lev za zrušení nebo omezení trhu s emisními povolenkami? Nerval, naopak, povedlo se mu je uvalit i na dopravu a domácnosti. Pokračovat by se dalo donekonečna a po částech srazit výdajovou stránku rozpočtu na minimum. Ale tu vláda omezovat nebude.

No, nebude. O důchodech už se mluví. Valorizace jsou příliš štědré a důchodci jsou na tom vlastně nejlépe. Těm by se tolik přidávat nemělo a nemuselo. Takže jedna položka by tu byla.

A tak se vláda národního zmaru zaměří na to nejpřirozenější. Na bydlení. Uvalíme na lidi vyšší zdanění. Máš dům? Tak plať, ty zbohatlický rentiére. Hezké, že to vláda bere přes perspektivu Prahy, kde si různí investiční kšeftaři pořídili několik bytů/domů a prostě rýžují, co to dá. Viz například proslulý ministr pro neúrekom baráků Arenberger, kterého chvilku hostila na své covidové hostině Babišova vláda. Kolik měl ten Arenberger domů? 62? 68? Je to jedno.

Jenže realita je jiná. Na vesnici máme málo Arenbergerů, zato dost těch, kteří žijí týden před výplatou o topinkách. Tady každý buďto podědil, nebo přes mrtvoly koupil svůj jeden dům. A v něm bydlí. Chodí do nuzně placené práce, jede na doraz. A do toho vstoupí ministr Stanjura a prodlouží takovým lidem týden před výplatou na týdny dva. Jen tak, protože je potřeba živit ministra pro evropské záležitosti.

Jinak řečeno – od koryt se stále ozývá hlasité mlaskání, jen pomejí je málo. Není potřeba omezit mlaskání, je potřeba z dělného lidu vymlátit i poslední kousky žrádla.

Přidám jednu malou osobní zkušenost. Byl jsem loni na našem národním výboru podepsat zvýšení poplatků na popelnice. Za pět let, co tu bydlíme, se poplatek pro celou moji rodinu zvedl z 3500 na 6500 korun. Když jsem na výboru starostovi brblal, že to už je moc, že by mohl trochu zkrotit své vášně, řekl, že stál před dvěma cestami. Buďto zvednout poplatky za odpad, nebo zvednout daně z nemovitostí. Rozhodl se pro první možnost, protože, jak pravil, kdyby zvedl daně na domy, lidi si ho v hospodě budou podávat z ruky do ruky. A to rozhodně ne na oslavu jeho moudrosti, ale aby ho za jeho blbost řádně profackovali. Podobně by mohl a měl začít uvažovat Stanjura.

 

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x