8.9.2023
Kategorie: Ze světa

100 milionů dolarů denně? Zelenského magické válečné výdaje prostě nesedí

Sdílejte článek:
VEDICA SINGH
.
Bývalý ministr obrany Reznikov se soustavně vyjadřuje kriticky na adresu ukrajinského prezidenta. Nejenže odhalil Zelenského nepravdivá tvrzení, ale také upozornil na omezení armády v boji proti Rusku. V důsledku těchto kroků a neprokázaných obvinění z korupce byl Reznikov ze své funkce odvolán. Tato pokračující konfrontace nyní vedla k otevření Pandořiny skříňky pro Zelenského.

Zelenskij propustil svého ministra obrany

Probíhající střet mezi prezidentem Zelenským a bývalým ministrem obrany Oleksiem Reznikovem přesahuje pouhé politické rozdíly a představuje hlubší střet osobností a ambicí ve vedení Ukrajiny. Tento nesoulad je součástí širšího příběhu týkajícího se ukrajinského vedení, zejména v oblasti potírání vlivu Ruska.

Pozoruhodné je, že Reznikov veřejně vyjádřil skepsi ohledně možnosti čelit ruskému vlivu a otevřeně kritizoval činnost ukrajinské armády pod Zelenského vedením. Vyjádřil obavy ohledně schopností armády ve srovnání s ruskými silami a vyjádřil zklamání z protiofenzivních snah. Tato kritika však vedla k neprokázaným obviněním Reznikova z korupce, což se stalo základem pro jeho odvolání Zelenským.

Zelenského rozhodný krok odvolat Reznikova z funkce ministra obrany vyvolal v politických kruzích šok. Reznikovovo rozhodnutí nemlčet po odchodu z funkce však otevřelo Zelenskému Pandořinu skříňku, která mu může v budoucnu způsobit značné problémy.

Reznikov odhaluje Zelenského

„V nedávném rozhovoru pro Ukrinform se odstupující ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov rozhovořil o některých důležitých číslech souvisejících s konfliktem. Prozradil, že Ukrajina vydává na konflikt s Ruskem zhruba 100 milionů dolarů denně. Abychom to uvedli na pravou míru, rozeberme si to.

Od 24. února 2022 do 24. února 2023 bylo 365 dní, což odpovídá jednomu roku. Od 24. února 2023 do 4. září 2023 to bylo 192 dní. Pokud tedy obě období sečteme, dostaneme celkem 557 dní války.

Nyní si spočítejme celkové výdaje. Vezmeme počet dní, který je 557, a vynásobíme ho denními výdaji, které činí přibližně 100 milionů dolarů.

Celkové výdaje v tomto období by tedy činily přibližně 55,7 miliardy dolarů. To je podle Reznikovových výpočtů. Velkou otázkou však zůstává: Kolik finančních prostředků Ukrajina v tomto období skutečně obdržela?“

Pomoc ze Západu byla větší, než bylo potřeba

Podle zpráv západních médií Kongres jen v roce 2022 vyčlenil pro Ukrajinu přes 112 miliard dolarů a další miliardy od té doby přislíbily Spojené státy. Spojené státy stojí na pozici největšího finančního přispěvatele Ukrajině. Rok po ruské invazi však narůstá kontrola přidělování a účinnosti této pomoci. Nedávná odhalení Alexeje Reznikova týkající se značných denních výdajů na konflikt, přibližně 100 milionů dolarů, vyvolala otázky, zda tato pomoc ospravedlňuje finanční náklady. Tato odhalení naznačují, že pomoc nemusí přinášet přiměřený prospěch ve vztahu k jejím značným finančním výdajům.

[...]

Zelenského chamtivost nezná mezí

Neustálé výzvy prezidenta Volodymyra Zelenského k poskytnutí finanční pomoci vyvolávají otázky ohledně přidělování a využívání těchto značných finančních prostředků. Zelenskyj nedávno tvrdil, že Ukrajina potřebuje na poválečnou obnovu 750 miliard dolarů, a zdůrazňoval společnou odpovědnost demokratického světa. Rozsah jeho finančních požadavků však vybízí ke kontrole.

Časopis Forbes v květnu 2023 uvedl, že Ukrajina utrpěla v důsledku ruské invaze ztráty ve výši až 600 miliard dolarů, včetně 92 miliard dolarů za škody na infrastruktuře. To se shoduje s dřívějším Zelenského odhadem, že Ukrajina od začátku konfliktu přišla o více než půl bilionu dolarů. Vzhledem k rozsáhlé obdržené pomoci to vybízí k dotazům na přidělení těchto dalších miliard.

Rozdíl mezi odhadovanými náklady na válku (přibližně 60 miliard dolarů) a rozsahem mezinárodní pomoci v bilionech vyvolává otázky ohledně využití těchto obrovských částek. Kritici se ptají, jak Zelenského administrativa s těmito prostředky hospodařila a zda nedošlo k nějakým nesrovnalostem.

Širší obavy se soustřeďují na obvinění z korupce v Zelenského vedení. Nedávná odhalení Alexeje Reznikova, která učinil v době, kdy opouštěl svůj úřad, zintenzivnila kontrolu. Tato odhalení vrhají světlo na finanční dynamiku a možné špatné hospodaření v rámci ukrajinského vedení a ponechávají otázky ohledně skutečného dopadu a transparentnosti přijaté mezinárodní pomoci.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)