26.11.2023
Kategorie: Ze světa

Zprávy z Ukrajiny

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

V době, kdy byl generál Zálužný milostivě poslán poprvé na “tradiční” konferenci NATO a Ukrajiny na základně Ramstein, tak Zelenský provedl změny v generálním štábu, kdy odvolal další lidi blízké Zálužnému a opět bez jeho vědomí a dosadil tam svoje lidi.

Na Ukrajině to bouří. Po Firion, která každé rusky mluvící považuje za zrádce a prasata se vyjádřil i ukrajinský ombudsman. (sic) “Ruština na Ukrajině neexistuje, neexistuje ruská menšina, neexistují rusky mluvící Ukrajinci. Povinností armády je, když někde uslyší ruštinu, namířit tím směrem a střílet. Ozval se proti tomu docela sarkasticky Arestovič, více, když se podíváte na jeho Facebook. Jak se dbá na lidská práva v naší EU, tak se přehlíží, že na Ukrajině jsou pronásledování a odsuzování i lidé, kteří si zpívají ruské písně a nejen to, ale i rodiny, kde se mluví rusky. Ministerstvo školství zjistilo, že většina dětí co nastoupila do škol, neumí ukrajinsky. Na vině jsou málo národně uvědomělí rodiče. Rusky mluvícím dětem je třeba vysvětli, že ruština je jazyk okupantů a dostat do nich ukrajinské cítění.

A ne opravdu nemám tohle z ruského tisku. Tohle najdete v ukrajinském tisku, včetně toho, že polské protesty dopravců na hranicích jsou organizovány Putinem a polská vláda by měla tyto protesty rozehnat, aby dokázala, že stojí za Ukrajinou.

Už jsem o tom psal jednou. Polským dopravcům nevadí, že ukrajinské kamiony přejíždí přes Polsko. Vadí jím, že díky rozhodnutí EU došlo k rozvolnění procedur a dochází k tomu, že ukrajinský řidič doveze do Polska zboží, ale nevrátí se na Ukrajinu, ale jezdí po Polsku a převáží zboží za poloviční ceny než polští dopravci, kteří tomu nemají šanci konkurovat (Mzdy řidičů, pracovní zákony, platby za přesčasy apod) a polští dopravci krachují, zatímco ukrajinské přepravní společnosti, které nejsou vázány sociálními zákony Polska a EU, vydělávají.

Tohle je ten důvod blokace. Stejně jako předtím protest polských zemědělců, protože v Polsku je průměrná rozloha farmy v desítkách hektarů, tak na Ukrajině v tisících až stovkách tisíců hektarů, vlastněných americkými společnostmi. Ale proč to nesvést na Putina.

Zelenský volal odstupujícímu nizozemskému premiérovi, aby se ujistil, že po volbách se nezmění politika Nizozemí vůči Ukrajině. Tak prý ne, většina Nizozemců stojí neochvějně za Ukrajinou. Co asi tak měl Rutte říci, že? Nicméně ukrajinský tisk jásá. Cituje Zelenského, že dřívější rozhodnutí Nizozemí poskytnout Ukrajině pomoc ve výši dvě miliardy Euro je nejlepším signálem pro ostatní země. Stejně jako podporu Nizozemí ukrajinské mírové formuli.

To je to setkání, kam ostatní země už posílají uklízečky z ministerstvech zahraničí, další mluví přes Teams a zbytek, jako Číňané už tam neposílají ani poslíčka.

Podle ukrajinského tisku byla jarní a letní ofenzíva jen klamný cíl. Skutečná ofenzíva teprve přijde. Vzhledem k tomu, že ve Lvově dostávají mobilizační příkaz i lidé, kterým je 73 a Ukrajina chce snížit odvodní věk na sedmnáct let, tak zcela určitě. Jako vtip by to bylo dobré, ale jako skutečnost je to tragické, když se v Oděse snažila odvodní komise dostat na frontu i invalidu na vozíčku. Jen díky lidem, kteří si zátah odvodní komise filmovali a dali na sociální sítě, k tomu nedošlo. Hlupák invalida. Měl křičet “Na Bělehrad”

Podle ukrajinského tisku odešlo z Ukrajiny 700 tisíc mužů v branném věku a dalších několik set tisíc tam žije z dob, kdy tam odešli za prací. Ukrajina by je ráda dostala zpět, ale ani velmi přátelské Moldavsko je nechce vydat a poslalo Ukrajině milou zprávu “nemůžeme vydávat lidi do země, kde je válečný konflikt”

Odmítla to i naše země.

Co v ukrajinském tisku neproběhlo, mimo regionálního je otázka. Proč se domu vrací Židé, aby bojovali za Izrael, ale z Ukrajiny lidé utíkají, aby nemuseli bojovat? Popravdě, osobně neznám ani jednoho Ukrajince, který zde pracoval, aby se vrátil na Ukrajinu bojovat. Pracuje zde pořád a je započítán v Rakušanových statistikách, kolik utečenců z Ukrajiny zde pracuje. No, pracuje jich zde stejný počet jako před konfliktem na Ukrajině a další tisíce jich zde pracují polské vízum. Lze dohledat, kolik Ukrajinců zde pracovalo v roce 2021 a dnes. Ale budeme to vydávat za úspěch, kolik “uprchlíků” jsme zaměstnali.

Ne, ty Ukrajince co zde pracovali už před tím také zařadíme do statistiky.

To poslední je vlastně nepodstatná zpráva. Maďaři se musí přizpůsobit ukrajinskému jazykovému zákonu a Maďaři nebudou mít na Ukrajině žádné výhody než jiné národnosti. Uvedla ministryně pro integraci Ukrajiny do EU a jako příklad uvedla, že s Rumuny nemají jazykové problémy. Což je vlastně lež, protože Rumunsko a Bulharsko jako první protestovaly nejen proti jazykovému zákonu, ale rumunská a bulharská menšina na rozdíl od maďarské protestovala už v roce 2014. Ve stejném roce, kdy ruská menšina, která tam prý neexistuje, začala také protestovat.

Být Ukrajincem, vyrůstajícím rodině, kde se mluví rusky, tak s téhle země uteču. Nejen proto, že bych chtěl neumřít za zem, kde mě její vláda pokládá za méněcenného člověka, ale i proto, že se tam ničí knihy, kácí sochy a zakazují písně těch, kteří psali a mluvili rusky, lidí, kteří tvořili kulturu nejen Ruska, ale i Ukrajiny. Vezměte z Ukrajiny všechny minulé a současné rusky mluvící umělce a co zbyde z kultury Ukrajiny? Jen spáleniště. Není ukrajinská kultura.

Mimo vraždění Banderovců…

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)