4.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Žluté vesty, radary a více úmrtí na francouzských silnicích. Demagogie …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Hloupý demagog se často usvědčí sám. A někdy tím také, nechtěně, strhne i masku stejně pitomého systému, kterému slouží.

Francouzský ministr vnitra, Christophe Castaner, před pár dny osočil „žluté vesty”, že stojí za zvýšeným počtem úmrtí na francouzských silnicích. Učinil tak v jedné z těch povinných, každodenních chvilek nenávisti, ve kterých se představitelé francouzského establishmentu pokoušejí obrátit veřejné mínění proti (podivuhodně vytrvalým) protestujícím.

Podstatou páně ministrovy agitky byl sport, který se v posledních měsících stává mezi Francouzi obecně a mezi žlutými vestami zvláště, velice populárním. Likvidace rychlostních radarů. Ano, těch hnusných, anonymních bedýnek u cesty, co vás bryskně udají, když za nedělního svítání na liduprázdné silnici překročíte limit o 5 kilometrů v hodině…. I když jste jediným, kdo tam za poslední půlhodinu projel.

Začalo to loni v létě. Francie snížila rychlostní limit na silnicích 1. třídy mimo obec z 90 na 80 km/h. A zavedla drakonické pokuty. Francouzský lid zareagoval vzápětí. Začal úřední bedýnky, stojící stejně jako u nás na místech, „kde se vybere”, tedy na přehledných a bezpečných úsecích, všelikými vynalézavými způsoby „zneschopňovat”. Od prostého rozbíjení, přes stylové sprejování kamer žlutou barvou, až po nejlevnější a nejúčinnější způsob – nasazení „igelitky”. Ta sice nebrání radaru měřit, ale jaksi znemožňuje tu druhou fázi úředního aktu. Identifikaci provinilce. Protože přes barvu či igelit poznávací značku nezaostří….

Ale zpět k panu ministrovi. Prohlásil „Zhruba 75 procent radarů bylo buď zničeno, nebo poškozeno, či jinak vyřazeno z provozu.”  Loni v prosinci prý tak příslušné úřady zaznamenaly čtyřikrát více přestupků, z toho nárůst překračování rychlosti o 400 procent. Rozpor nehledejte, protože většina vyřazených radarů stále měří, ale holt nefotí. Následkem toho (a teď to přijde) „došlo ke zvýšení úmrtnosti při nehodách o 3,9 procenta v lednu v porovnání se stejným měsícem loňského roku.”

Tak si to rozeberme. Zvýšení počtu úmrtí při nehodě o 3,9 procenta v rámci jednoho měsíce roku  je v toleranci běžných výkyvů a z hlediska celého roku na hranici statistické chyby.  3-5% výchylka v lednu může být dána i počasím. Stačí 2 teplé, předčasně jarní víkendy, kdy na silnice vyjede po zimní pauze „letní” množství řidičů. Anebo naopak jeden víkend s namrzajícím mrholením…

Ale pojďme na vyšší, obecnější level. Francouzský stát usoudil, že jakési jednání (zvýšená rychlost) je nebezpečné. Zakázal je, i přes zjevný nesouhlas obyvatelstva.  K hlídání svého zákazu instaloval tisíce zařízení. Když se jich, těch hlídačů, 75%, tedy tři čtvrtiny vyřadí, zvýší to údajné následky (před kterými má zákaz chránit) o 3,9%. Logická otázka musí následovat: Vyplatila se tahle investice? Když poklesem počtu drahých a sofistikovaných „hlídačů” o tři čtvrtiny se zvýší negativní jev jen o 3,9%?

A ještě obecněji. Počet přestupků, toho zakázaného, nebezpečného jednání, se podle pana ministra  zvýšil o 400%. Je tedy dnes čistým pětinásobkem původního – do vzpoury občansva 100%, teď 500%. A přitom nárůst negativních následků  (v jednom měsíci roku) je jen o 3,9%. Z toho vyplývá druhá a mnohem zásadnější otázka: Proč stát vrhá takové prostředky, technické i organizačně úřední,  na přísné, až umanuté hlídání jevu, který má se smrtelnými nehodami zjevně jen minimální souvislost? Nemíří ve své represi zcela mimo?

Odpověď dali páně ministrovi podřízení. Podle vyjádření francouzského ministerstva vnitra dosáhl „výpadek” příjmů z pokut již téměř miliardy eur.

vylicil

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...