Zhodnoťte své úspory se středočeským STAN!
DF
Přiblížil se nám konec volebního období v krajích a STAN se svým typickým modus operandi nastavuje poslední rok procesy tak, aby se dalo něco vyždímat, i kdyby volby „nedopadly“. Krajská koncepce cyklistiky se tak zdá být ideální nástroj.
Středočeský kraj má tedy novou koncepci rozvoje cyklistiky, kterou bez většího zájmu předložil Petr „Cyklostezka“ Borecký za STAN. Kraj sice už koncepci rozvoje cyklistiky měl, dokonce skoro stejnou, ale podle pana Cyklostezky byla „nedostatečně realizovatelná“ a bylo třeba do ní doplnit pár bodů. Téma rezonovalo letos kolem května, kdy ho Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo. Neslyšeli jste? Není divu – informace o schválení se objevila pouze na obecních nástěnkách, a to v podobě krátké zprávy na půl strany A4, že koncepce byla přijata a případné připomínky je možné zaslat na úřad. Těch několik málo lidí, kteří si oznámení všimli, se dostalo až na stránku krajského webu.
Na stránce najdete spoustu materiálu. Určitá část jsou zkopírované bláboly nějaké cykloaktivistické úderky a přinejmenším pochybné metodiky, které tato prosazuje. Další částí je „dotazníkové šetření“ s otázkami typu „Má vaše obec zpracován dokument řešící oblast cyklodopravy“. U obcí s deseti domy někde v lesích s jednou slepou cestou, kde cyklistu viděli naposledy když přes ní Wehrmacht projížděl na frontu do Ruska, je takové otázka zodpovězena záporně.
Takových obcí a měst je pochopitelně více, než těch větších, pro které cyklistika dává nějaký smysl a které téma již dávno mají zpracováno po svém. Prostým sečtením dat takového dotazníku, kde Horní Lhota u Volšova má stejnou váhu jako Beroun, se tak logicky ukáže, že obce jsou na tom s cyklistikou vlastně špatně a je třeba aby se do toho vložil kraj jak organizačně, tak finančně. Jedná se tedy o očekávaný výsledek, který „vědecky podpoří“ krajské výdaje a intervence do cyklistiky. Dotazník pravděpodobně nebyl ani odeslán přímo obcím, nebo minimálně ne všem, ale nějakým záludným „kontaktům předaných Středočeským krajem v červnu 2023 s termínem dokončení na konci července 2023“, jak je zmíněno na začátku dokumentu. Nelze proto vyloučit, že si Kraj výsledek předem pojistil výběrem kontaktů, aby to správně vyšlo. S tím už má STAN také dobrou praxi (zdroj).
Přidaná hodnota STAN je ve dvou bodech. Zaprvé v příloze číslo 6, která je faktickou stránkou koncepce cyklistiky a je v ní rozpočtování do roku 2030. Kraj a obce, kterým to bude pravděpodobně také dotovat kraj, mají realizovat „vyhledávací studie“ na chybějící části 34 cyklostezek, každá jedna za statisíce až jednotky milionů. Jen na „vyhledávací studie“, se kterými pochopitelně pomohou „odborníci“ ze spřátelených cyklospolků, půjdou desítky až stovky milionů korun. Důležitou informací také je, že se nejedná o celé cyklostezky, ale pouze o části na území Středočeského kraje a další výdaje budou financovat kraje okolní.
Druhou zajímavou částí je samotná realizace cyklostezek. Na dokončení každé jedné z patnácti páteřních cyklostezek, které ve většině případů již existují a plní téměř výhradně turistické účely, je do roku 2030 rozpočtováno „desítky až stovky milionů korun“. Kraj tak na realizaci všech cyklostezek utratí vyšší jednotky miliard korun. Klíčovým aktérem této realizace má podle dokumentu být KSÚS, což je organizace silně spojovaná s pokračující korupční kauzou Dozimetr.
Tím by to mohlo celé skončit a za 5 let se můžeme ptát, proč to celé stálo tolik, kolik to stálo. To nejdůležitější je totiž napsáno ledabyle jakoby náhodou, protože ďábel je v detailu. Realizace cyklotras samozřejmě znamená i výkup pozemků pod cyklostezkami. A právě zde přichází na řadu klíčový odstavec v usnesení Zastupitelstva kraje, které je k celé koncepci jakoby navíc připojeno: III . s o u h l a s í se zajištěním majetkoprávního vypořádání pozemků dotčených stavbami cyklistické infrastruktury ve smyslu z. 416/2009 Sb. tak, že kupní cena bude až do výše ceny stanovené znaleckým posudkem vynásobené koeficientem 8, resp. 1,5.
Pokud tedy vlastníte pozemek pod existující nebo plánovanou cyklostezkou, můžete po kraji za výkup žádat až osminásobek jeho odhadní ceny v případě nestavebního pozemku a jeden a půl násobek v případě pozemku stavebního. Tento mechanismus byl do zákona vetknut, aby zrychlil výstavbu kritické infrastruktury. Například tratí pro rychlovlaky, dálnic, rychlostních silnic, nebo klíčových elektrovodů. Ale když jde o odpomoc Kraji od nadbytečných financí, použije ji STAN i na cyklostezky. Kraje a obce v době krize totiž hospodaří s rekordním přebytkem (zdroj) a to je třeba vyřešit.
V rozhodnutí je tato část zmíněna účelově, aby rozhodování o výši výkupní ceny přešlo přímo do rukou KSÚS a Dozimetru. Ne aby o tom diskutovali nějací zvolení zastupitelé mimo STAN a navrhovali alternativní řešení. Dá se očekávat, že spřízněné osoby nyní začnou zuřivě nakupovat pozemky pod zamýšlenými cyklostezkami s argumentem, že „podporují cyklistiku, chtějí vlastnit kus cyklostezky a po ní jezdit na kole a vám je ten
pozemek stejně k ničemu, a navíc ho vyvlastní, tak jim to máte prodat za půlku“. Pokud Vás ovšem napadlo, že spřízněné osoby předběhnete, nebo dokonce takový pozemek vlastníte a je to pro vás tedy výhodné, tak to fungovat nebude. Na to už se myslelo a uvedl to přímo pan Cyklostezka ve svém příspěvku v rámci hlasování o zařazeném bodu:
Chtěl bych tady říct, že prosím, nedržte se úplně, jak bych to řekl, pevně té samotné mapy, protože ta mapa je věc, která bude v průběhu času procházet změnami, protože vždycky v tom území při té samotné přípravě a realizaci můžete zjistit, že se objevil nějaký problém, se kterým se i při přípravě té cyklokoncepce nepočítalo. To se děje dnes a denně při přípravě těch jednotlivých cyklostezek.
Zkráceně řečeno: jestli je váš pozemek nezbytně nutný pro ochranu investice na páteřní cyklostezce a kraj ho vykoupí bez dalších otázek za osminásobek ceny, nebo stezka povede jinudy, rozhodují osoby z KSÚS podle naprosto nejasných pravidel, protože jim tímto usnesením byla udělenou pravomoc. Nové zastupitelstvo jen celý záměr finálně schválí. Nebo neschválí, ale v tom případě přece „neschválilo důležitou cyklostezku a ohrozilo důležitou investici“ a kdo si něco takového dovolí?
Jak vidno, Dozimetr neřekl poslední slovo.
D-FENS
- Konečně je to naopak - 9.10.2024
- To už je skutečně mistrovství - 9.10.2024
- Kruh se uzavřel - 9.10.2024
Preventivně všechny účastníky i s pisatelem tohoto článku zavřít do šaškecu.
V šaškecu podfírera podržtažky poselta? Není to nosení dříví do lesa? Samý otazník. Lockdownisti typu rubeše jim to vyřeší možná o5.t.
Tam to nakonec bylo na “intelektuála z inkluzky.
Kamil Jakub
2·d
Pokud slovenská vláda schválí pakt s OSN, co s tím uděláte?
Tak mají schválit pravomoc šéfa OSN vyhlásit klimatickou nouzi, což znamená jako v letech 2020 – 2022!!
Již schváleno pro WHO 1.6. 2024
Jak všichni víme, po přijetí Paktu s OSN chtějí na podzim vyhlásit klimatickou nouzi!
To znamená a jak jsem oprávněně tvrdil s důkazy:
Mohou zakázat motorová vozidla, zakázat vstup do vody, do přírody, můžou zakázat maso – protože si myslí, že poškozuje klima, mohou zakázat jízdu do města, do práce atd atd!!
Takový nouzový stav už byl použit v Izraeli, na ostrovech přidružených k Evropě!
Slovenská vláda ví všechno!!
Jen malá poznámka. Lidi, zbavte se těch sekt z Baláže (oba), Cagalinca, Cimy, Braty a podobně …. co se budete tahat o víkendech, co tam děláte? Nevidíš, že tě oblbují? Pakt s OSN, smlouvy s WHO vůbec neřeší, protože proč asi? Zkus přemýšlet.
Pamatujte, že komentáře typu: prostě ignorujte smlouvy, povinné očkování atd. atd. jsou jen na jednu věc “nemáš koule na reálný svět” a tak píšeš na facebook jako malé dítě na základní škole.
Zítra vysíláme živě, článek o výzvě ….!!
S pozdravem Kamil
· Zobrazit originál · Ohodnotit překlad
.
Ze
https://www.facebook.com/camillo.paja