17.12.2024
Kategorie: Společnost

Zemědělské bláznovství Evropské unie a jiné zvířeny

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Vždycky když vyrazím s dětmi do okolních lesů, najdeme na jejich okrajích hromady kamení. Onehdá se mě potomci ptali, proč tam jsou. I pohovořil jsem jim o neutěšené situaci v zemědělství. Hromady kamenů, povídám jim, sem dávali lidé z polí. Tohle všechno, ukazuju jim louku, přes kterou už jezdí jen traktory se sekačkami, byla pole. Kukuřice, brambory, obilí. Teď se tu jen seká. A bude se sekat víc a víc. Z nařízení Evropské unie, jejíž logika je neúprosná. Podívejme se na ni.

Předsedkyně Evropské komise s velkou slávou podepsala dohodu se čtyřmi státy Jižní Ameriky o výrazném omezení celní politiky jak unijních států, tak i těch jihoamerických. Z naší strany je naděje, že začneme do oněch zemí vyvážet průmyslové výrobky, jako jsou stroje, automobily, chemické výrobky, technologie nebo farmaceutické přístroje. Na oplátku snížíme razantně cla na dovoz tamních potravinářských produktů, jako je cukr či hovězí a drůbeží maso.

No, nevím, jestli to bude fungovat.

Proč? Evropa je energeticky příliš drahá, a tedy ztrácí citelně konkurenceschopnost. Proč by tedy jihoamerické země nakupovaly kupříkladu auta z Evropy, když se jim nabídne o polovinu levnější a podobně kvalitní vůz z Číny? Nedojde pak jen k symbolickým nákupům z Evropy směrem do zemí jihoamerických zemi, ale velmi výraznému nárůstu dovozu tamní zemědělské a potravinářské produkce k nám? Volkswagen nezavírá tři fabriky a nepropouští tisíce lidí jen proto, že ho přestalo bavit vyrábět auta, ale protože jej evropské regulace a normy ve shodě s regulacemi a normami Německa prostě udolávají. Volkswagen přestává být schopný vyrobit auto, které dokáže konkurovat cenou. Nejde to. V Jižní Americe tedy dá zákazník v drtivé většině nákupů přednost podstatně levnějšímu čínskému autu. Zákony trhu.

A zákony trhu dopadnou na Evropu i z druhé strany. Obchodníci daleko radši sáhnou po jihoamerické potravinové produkci, než aby se dohadovali s evropskými zemědělci, kteří stejně jako Volkswagen dojíždějí na regulace a normy. To znamená, že se zemědělství v unijních zemích ještě více dotlačí k tomu, aby místo pěstování jen zcela neproduktivně sekalo louky.

Za mimořádně humorné pak lze považovat dovoz cukru z Jižní Ameriky. Před revolucí byla naše země cukernou velmocí. Vyváželi jsme ho ve velkém. Proč s výrobou cukru Česká republika sekla? Nebo byla donucena s ní seknout? Teď jsme mohli zásobit celou Evropu. Teď ho budeme vozit přes půl planety k nám?

Ano, přes půl planety na nákladních lodích, jejichž uhlíková stopa je děsivá. To, co si umíme vyrobit u nás, co dokážeme vyprodukovat, vypěstovat, to budeme vozit přes půl planety.

V tu chvíli mi naskočila v hlavě zpráva z Velké Británie. Ve Velké Británii zavádí novinku. Nový typ krmné příměsi pro krávy Bovaer. Ten má docílit toho, aby krávy o třetinu méně prděly, a tedy vypouštěly metan. Nyní příměs do krmiva používá jen několik farem a velkofarem. Ale do roku 2030 budou mít povinnost přimíchávat Bovaer do krmiva všichni zemědělci. Ve větším množství Bovaer způsobuje mužskou neplodnost a vede k rakovině. Někteří Britové tak mléko a sýry z produkce těchto farem odmítají kupovat a konzumovat. Ti jsou, jak jinak, zahrnuti do kolonky konspirátoři. Já nevím, mně se něco takového také nechce konzumovat. Má důvěra v systém stojí na velmi vratkých nohách.

„Daily Mail nicméně připomíná, že americký Federální úřad pro léčiva (FDA) v minulosti uvedl, že produkt není určen pro humánní použití a při manipulaci s ním je třeba postupovat opatrně. ,3-nitrooxypropanol může poškodit mužskou plodnost a reprodukční orgány, je potenciálně škodlivý při vdechování a dráždí kůži a oči,‘ dodává podle britského listu úřad a pro českého čtenáře přetlumočil Echo24.

Takže manipulovat je potřeba s příměsí do krmiva opatrně, nejlépe v ochranném obleku, ale krávy ho žrát mohou. Je to trochu obtížná představa, kdy kravské prdy bude Velká Británie (a po ní jistě brzy i my) potlačovat potenciálně velmi nebezpečnou chemií. To vypadá až tak, že si můžeme takovým zeleným fanatismem pěkně znepříjemnit budoucnost.

To vše, aby se ochránilo klima. Přičemž Evropská unie nyní podepsala dohodu s jihoamerickými státy, z kterých se na nákladních lodích s mazutem v nádržích bude přepravovat to, co u nás umíme a měli bychom produkovat.

A teď otázka za zlatého bludišťáka. Co škodí víc, prdící kráva, nebo desítky korzujících nákladních lodí, převážejících přes půl planety do Evropy to, co si tady umíme sami a relativně levněji, ale rozhodně zdravěji vyprodukovat sami? Dokud tedy do krmiva nezačneme přimíchávat jedy.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)