25.3.2024
Kategorie: Ze světa

Zelenského moc se rozpadá. Přišel o další důležitou oporu

Sdílejte článek:

HSP

Nejvyšší rada je na pokraji sebelikvidace, tvrdí ukrajinská média. Poslanci „sluhové lidu“ už nechtějí bezmyšlenkovitě mačkat tlačítka během hlasování a hledají si jinou práci. A opozice se nesnaží převzít moc, protože nechce převzít zodpovědnost za boje a další související problémy. Stát rychle degraduje. Co se děje na Ukrajině – v materiálu RIA Novosti vysvětluje Michail Katkov.

Více už nebudou sluhy

Zelenskyj už nemá v parlamentu drtivou většinu, ujišťují média. Poslanci “Sluhu lidu” se zároveň domnívají, že je nechal napospas osudu, ačkoli do politiky šli jen kvůli němu. Naposledy prezident vystoupil v Nejvyšší radě 21. února. Snažil se udržet morálku, ale jeho projev byl vnímán jinak.

Podle jednoho z poslanců Zelenskyj jasně řekl: jedna věc je úřad prezidenta, který vede osobně, druhá věc – “Sluhové lidu” pod vedením Davida Arachamiji. „Takže už nejsme v prezidentském týmu? Pro mnohé to byl hlavní výsledek utkání,“ přiznal poslanec pro Ukrajinskou pravdu.

Potřeba restartovat politický systém je zřejmá, ale v blízké budoucnosti se neočekávají ani parlamentní, ani prezidentské volby. Přestože je Ukrajina podle ústavy parlamentně-prezidentskou republikou, Zelenskyj soustředil veškerou moc ve svých rukou. Nejvyšší rada už nemůže kontrolovat ani práci vlády, což bylo ještě před několika lety nemyslitelné. Došlo to až tak daleko, že ministři si raději povídají s novináři než s poslanci.

V důsledku toho se parlamentní frakce Sluhů lidu scvrkla z 254 na 235 lidí a hlasování se účastní přinejlepším 180 poslanců. Zbytek je buď v otevřeném konfliktu s prezidentskou stranou, nebo se podílí na sabotáži vynecháváním zasedání. Někteří žádají, aby se mohli vzdát mandátu, protože v této práci nevidí smysl, ale mohou si najít práci jinde s vyšším platem. Zelenskyj však místo toho, aby poslance vyslechl a našel kompromis, jen posiluje svou kontrolu nad nimi. Nyní jsou například všichni povinni souhlasit s administrativou hlavy státu kvůli zahraničním služebním cestám. Pokud nesouhlasí nepustí je ven ze země.

Všichni proti všem

„Dnes neexistuje Nejvyšší rada, kabinet, ale existuje úřad prezidenta. Všechna rozhodnutí přijímá prezident,“ řekl bývalý předseda parlamentu Dmytro Razumkov. Opozice má mezitím celkem 220 – 230 hlasů. O vytvoření protiprezidentské fronty se však zatím nemluví.

Zelenského oponenti – bývalá hlava státu Petro Porošenko, jeden z lídrů OPZŽ Jurij Bojko, bývalá premiérka Julia Tymošenková a tentýž Dmytro Razumkov – se nikdy nedohodnou. Kromě toho se zdá, že jsou spokojeni s tím, že v takovém složitém období neřídí zemi oni.

Členové opozice často řeší své vlastní bezprostřední problémy místo toho, aby bojovali o moc. Například Bojkem ovládaní poslanci často podporují Zelenského iniciativy, aby od sebe odvrátili prezidentův hněv. Mezi jiným hlasovali pro skandální mobilizační zákon.

Ukrajinský politolog Konstantin Bondarenko v rozhovoru pro jedno z celostátních médií řekl, že Ukrajina se rozdělila na stát a vládu. „Důvodů nespokojenosti je mnoho: vynucená mobilizace, porážky na frontách. <…> Lidé si začínají klást nepříjemné otázky: kolik lidí zemřelo a kolik jich ještě zemře? Zelenskyj si hraje na preventistu a ze všech nepokojů obviňuje Rusko. <…> Ale v jistém okamžiku mohou lidé dát najevo, že už prezidentovi nevěří,“ varuje.

Každodenní život diktatury

Denis Denisov, expert Finanční univerzity při ruské vládě, se domnívá, že je předčasné mluvit o plnohodnotné politické krizi na Ukrajině. „Jednotlivé složky vlády se se svými povinnostmi vyrovnávají, jak nejlépe umí. Pokud jde o poslance, kterým se jejich role nelíbí, měli by se smířit s tím, že dostávají plat za nicnedělání. Koneckonců, jejich situace je mnohem lepší než situace většiny Ukrajinců. A parlament se stal zbytečnou institucí ve chvíli, kdy v něm Zelenskyj vytvořil jednohlasnou většinu. Jenže teď jsou „sluhové lidu“ nuceni hlasovat pro nepopulární mobilizaci a jsou nervóznější než obvykle,“ vysvětluje.

Denysov také připomněl, že na Ukrajině stále existuje několik center moci, která bojují o místo pod sluncem. Další věcí je, že v podmínkách ŠVO jsou jejich možnosti omezené.

Podle politického analytika Oleksandra Dudčaka politická situace na Ukrajině připomíná předvolební období. Porošenko a další opozičníci kritizují prezidenta, ale sami neusilují o převzetí moci. Jakoby čekali na rozhodnutí svých západních kurátorů, kteří si musí vybrat mezi nimi a Zelenským. „Kritika na jeho adresu roste, hlava státu je obviňována ze všech hříchů. Dříve se pohoršovali vojáci, nyní poslanci Nejvyšší rady. <…> Volby nebudou, ale jsou i jiné způsoby, jak změnit vládu,“ zdůrazňuje expert.

Obecně se experti domnívají, že během vojenského konfliktu se na Ukrajině definitivně zformoval autoritativní stát. Navíc, základy pro něj byly položeny dávno před rozsáhlými bojovými akcemi.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)