
Zdraží mobily, notebooky a další elektronika, EU totiž chystá novou daň z elektroodpadu a další regulace elektroniky
LUKÁŠ KOVANKA
Češi se musí připravit na zdražení elektroniky. Důvodem jsou chystané nové daně a regulace Evropské unie. Jde zejména o novou daň z elektroodpadu a částečně také o opatření zaručující právo na opravu.
S daní z elektroodpadu počítá Evropská komise ve svém aktuálním návrhu dlouhodobého rozpočtu EU na léta 2028 až 2034, tedy takzvaného víceletého finančního rámce. Daň má činit dvě eura z každého kilogramu nesebraného elektroodpadu, takže bruselská kasa by si díky této dani celkově měla přijít na patnáct miliard eur ročně.
Daň z elektroodpadu má přimět členské státy a výrobce a prodejce elektronických zařízení, aby zlepšili sběr a recyklaci příslušného odpadu. Týká se elektronických zařízení, počítačů, mobilů, domácích spotřebičů či dalších podobných zařízení.
Za nesebraný elektroodpad mají být zodpovědní výrobci a prodejci elektroniky, kteří se následně budou snažit přenést s tím související navýšené náklady na konečné spotřebitele. Pokud se jím to podaří, znamená to pochopitelně zdražení elektroniky.
Například Švédsko roku 2021 generovalo v přepočtu na obyvatele 28,4 kilogramu elektroodpadu, vyplývá z dat Eurostatu, ale z toho sebralo jen 12,9 kilogramu na hlavu. Tudíž 15,5 kilogramu elektroodpadu je statisticky vykázáno jako nesebraný elektroodpad, takže Švédsko by platilo daň zhruba 31 eur na každého svého obyvatele ročně. Příslušné administrativní náklady zatíží jak samotné členské státy EU, tak v nich působící výrobce a prodejce elektroniky.
Bude třeba upravit dodavatelsko-odběratelské řetězce v oblasti elektroniky tak, aby se podíl nesebraného elektroodpadu snížil na minimum, což právě značí dodatečné náklady, které nakonec zaplatí konečný spotřebitel, ne však dříve než v letech 2027 či 2028, kdy opatření nejspíše vstoupí v platnost.
O něco dříve, nejpozději do konce července příštího roku, ovšem vstoupí v Česku platnost jiná regulace EU, a to ta zaručující právo na opravu elektroniky a dalších zařízení. Výrobci elektroniky typu mobilních telefonů či ale také třeba bílé techniky musí být schopni zajistit opravu daného zařízení za přiměřenou cenu a v přiměřené časové lhůtě.
To zní na první poslech jako jednoznačná „výhra“ pro spotřebitele.
Nicméně výrobci a prodejci budou čelit zvýšeným nákladům na zajištění náhradních dílů a levnějších oprav. Budou také vlastně prodlužovat životnost daných výrobků, a to na své náklady. Tím pádem si kvůli zajištěné delší životnosti navíc ještě zhorší odbyt, což znamená další náklady.
Lze tak předpokládat, že zlevnění a usnadnění oprav, stejně jako prodloužení životnosti výrobků, nakonec zase zaplatí konečný zákazník. A to v podobě vyšší ceny nové elektroniky a domácích spotřebičů, než jaká by byla realitou nebýt regulace v podobě práva na opravu.
Zatímco v případě práva na opravu zákazník za vyšší cenu získá něco hmatatelného, totiž snaží a levnější potenciální opravu, daň z elektroodpadu těžko pocítí nějak jinak než zdražením. Její protihodnotou totiž bude celkem nehmatatelná redukce negativní externality v podobě elektroodpadu a jeho nepříznivého působení na životní prostředí.
LUKASKOVANDA.CZ


Zákazník si připlatí pouze tam, kde bude chtít. Možná se konečně začnou mobily kupovat ne jako módní doplněk, ale podle funkčnosti. A ne že po „dosloužení“ slotu na kabel musím vyhodit oblíbený model a koupit mnohem dražší (s tisícem funkcí a přednastavených aplikací, které nepotřebuji), protože prostě němám na výběr. S druhým opatřením tedy naprosto souhlasím.
“ za pár dnů “ EU nebude….
Vzdyt nikdo ty mobily nepotrebuje a male deti vubec ne. Lide zblbli a breci, ze jsou smirovani. Nenoste to sebou. Big brother vi, kde jste a co si s kym povidate. Je to kontrolni zarizeni. Ja ho mam lezet doma a pouzivam ho jen na spojeni a posilani fotek s dcerou v Australii a synem v Berline. Jen blbci to sebou nosi a nemohou bez chytrouse zit. V dobe, kdy to budeme nejvic potrebovat, nebudou stejne fungovat. Site jsou to prvni, co bude ve valce zniceno. To bude narku. Prezil jsem 60 let bez nej, preziji dal. Jen mladi budou narikat.
Pryč z toho spolku bláznů!
A jak zdraží mobily pro připrchlíky,kterým jsou už na plážích rozdávány ?
tisící a moctý důvod k odchodu z EU
😂 31 ojro ? elektroodpad ?
tak milí čecháčkové si laskavě nastudujte letní novelu zákona o DPH , buhehe , budete platit i z toho co jste si „mysleli“ že není možné (podle jiných zakohnů )
A co když onen plánovaný „odpad“ se jaksi nestal skutečným odpadem. Firma, zvlášť prosperující, klidně vyměňuje plně funkční počítače i telefony třeba po třech letech. Ty ale neskončí v kontejneru. Po jednoduché repasi ještě řadu let slouží lidem na doma, dětem, seniorům, než jsou definitivně vyřazeny a recyklovány. Tohle je ekologické, ne sešrotování fungujících věcí.
Už dávno se při nákupu záznamových zařízení jako jsou flashky, externí disky či dvd disky,
platí poplatek.
Komandatura EU velkopansky rozhazuje stovky miliard,
které obvykle padají do kapes výrobců zbraní
a do podobných užitečností,
zároveň se snaží vymyslet o co můžou občany okrást,
aby to vypadalo „užitečně“.
Cesta do pekel se rychle otevírá.