6.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Z preceptora a jáhna rázem zemědělec

Sdílejte článek:

MILOSLAV SAMEK

Bylo nebylo. Tak se stalo v jedné malé evropské zemi, že navzdory potřebné odbornosti, byl inaugurován do funkce ministra zemědělství vysokoškolsky graduovaný učitel a vysvěcený jáhen.

Vycítili jste dobře, jedná se přece o Českou republiku, když oním expertem se stal před pár týdny Marek Výborný, takto předseda poslaneckého klubu KDU – ČSL.

Jako učitel vzdělával studenty v oboru dějepis, základy společenských věd a latiny na gymnáziu v Pardubicích, šest let byl dokonce ředitelem této školy. Shlédnul jsem také video, na kterém Mgr. Výborný, jako jáhen se aktivně podílel v heřmanoměstském kostele sv. Bartoloměje na bohoslužbě tím, že předčítal v liturgickém oděvu posvátné texty a byl vůbec pomocníkem kněze. Tak už tehdy si (psal se rok 2019) zmíněný nedokázal vybrat, zda by měl vykonávat veřejnou funkci předsedy lidovců, nebo být teologem se vším všudy. Již se na video, ovšem, nepodíváte, je prachobyčejně smazáno.

No, a zrovna tak nyní. Jeho doménou je agrokultura, byť o ní téměř nic neví, jen zpovzdálečí se něco matně domnívá. Určitě bude oponovat v tom smyslu, že se rád poučí. Jezdí totiž za dlouholetými, praxí prověřenými odborníky, kteří mu zřejmě otevírají obzory. Řekli bychom, to je chvályhodné. Ale především měl některé záležitosti zařídit ihned – nebo má snad sto dnů hájení ?

Doposud jsem ho jen v ČT viděl, jak sedí uprostřed lánu přezrálé pšenice a pak, jak brzy ráno si povídá s pracovníky chmelnice (myslím, že v Ročově) a potom,jak kdesi v pivovaře popíjí pivo. Pohříchu, co jiného, než reklama. Hned následující den jsem zachytil v rozhlase, že bylo o nějaký obolus zdraženo.

Přece jen mu musíme s náležitou vehemencí sdělit, že musí jednou skončit kupř. vybíjení krav kvůli nedostatku píce, zrovna tak likvidace polokmenů jabloní (vytrhávání i s kořeny na hektarových plochách), jakož i obrovské škody v lesích při používání těžké techniky. A to jsou jenom malé příklady, všeho negativního je daleko více. Nehledě ani na to, že ceny potravinářských výrobků jsou v supermarketech i jinde stále enormní, takže my, starodůchodci, si musíme holt některé odpustit.

Už se těším na to, jak pan ministr doporučí tamějším zemědělcům, aby vysázeli na jaře příštího roku, na honech poblíž Konopáče, brambory odrůdy „Roter Erstling“ a „Keřkovské rohlíčky“ a aby pak byly distribuovány do prodejen či na farmářské trhy. To bych si, panečku, pochutnával po více než šedesáti letech.

M. Vystrčil spolu s M. Výborným byli hlavními iniciátory toho, když chtěli nemocného prezidenta Zemana, umístěného v ÚVN Střešovice, zbavit veškerých pravomocí. Dobře si vše pamatuji a považuji tento jejich čin – úkolovali totiž i ředitele nemocnice – za krajně nevybíravý.

Ministr Výborný má dobře vyvinutou, podle I.P. Pavlova,II. signální soustavu, totiž řeč, takže své nedostatky dokáže dostatečně eliminovat vodopádem slov, který, bohužel, málo koresponduje s reálnou situací. Musí si zvykat i na to, že mnoho lidí nebude příliš s jeho explikací spokojeno a dá mu to náležitě najevo. Měl by se držet latinského: „Finis coronat opus“.

Za velmi pozitivní považuji skutečnost, že M. Výborný je výkonným zpěvákem SPS Vlastislav v rodném městě, je dokonce předsedou tohoto spolku a zajišťuje s ním pravidelná vystoupení na festivalu Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje.A nejenom to. Sbor dlouhodobě spolupracuje s Konzervatoří Pardubice a se sborem Doubravan Chotěboř.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)