15.9.2022
Kategorie: Politika

Vláda zastropováním ceny elektřiny a plynu zachraňuje především sama sebe

Sdílejte článek:

JAROMÍR JANDA

V pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády tato informovala o svém rozhodnutí a zastropovat ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na 6 Kč/kWh včetně DPH a u plynu na 3 Kč/kWh tj cca 32 Kč/m3. Stát na opatření předpokládá vydat 130 mld. Kč. Přes toto opatření budou platby za energie meziročně vyšší až o několik desítek tisíc korun, jak vyplývá z vládních materiálů. Řešení vysokých cen energií pro průmysl chce vláda představit následně pravděpodobně ve středu. Podle zástupců opozice rozhodnutí přišlo pozdě a cenové stropy u elektřiny i plynu jsou příliš vysoko.

V první řadě se hodí připomenout, že naše vláda jako vláda aktuálně předsednické země EU svolala minulý týden celoevropské jednání k řešení energetické krize, resp. extrémního růstu cen energií. Zástupci naší vlády před jednáním deklarovali, že budou prosazovat především celoevropské řešení. Po jednání, které označili sami jako náš jednoznačný úspěch, žádné celoevropské řešení neexistuje, což jen potvrzuje obavy některých, že v kritických okamžicích se nelze spoléhat než jen sami na sebe, a namísto řešení celoevropského rozhodla o národním řešení, tedy zastropování cen. Krátkodobě lze asi souhlasit, i když nevím, na co jsme čekali, ale dlouhodobě nejde o řešení dobré a už vůbec ne systémové, takže o žádném úspěchu nelze hovořit.

Pokud vláda ve svém materiálu předpokládá, že i přes zastropování cen, budou platby meziročně vyšší v řádu desítek tisíc, pak pro řadu domácností, resp. maloodběratelů jde stále o v podstatě neřešitelnou situaci. Předpokládané výdaje na zastropování cen energií vláda uvádí ve výši 130 mld. Kč. Pravděpodobně myšleno za rok. Otázka je, co další rok a pokud ceny porostou tempem jako doposud, kolik to bude v letech následujících. Je zřejmé, že takové řešení je jen na dluh a nejde o nic jiného než že vláda rozdá to, co z jiné kapsy vzala, a vše zaplatíme dalším extrémním růstem státního dluhu. Psali jsme již v květnu zde. Je s podivem, že právě pravicová vláda prosazuje řešení na bázi přerozdělování a na úkor budoucnosti. Co nepřekvapí je, že uvedené řešení zachovává extrémní zisky energetických společností, jak jsme psali zde. To je samozřejmě správně pravicové, ovšem až na detail, že pokud tyto zisky následně zdaní, jak vyhrožuje, tak bude mít vláda opět co na přerozdělování, na přerozdělování peněz které nejdříve řada lidí a firem těžce zaplatí, aby následně vláda mohla přerozdělit!

Lze tedy konstatovat, že rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií, je jen krátkodobé řešení na úkor naší budoucnosti a v žádném případě není řešením systémovým. Vláda přistoupila k zastropování cen energií ne proto, aby skutečně pomohla a řešila aktuální situaci s cenami energií, ale s největší pravděpodobností jen z obav dalších demonstrací, protože lidé mají evidentně současné neschopné vlády již tak akorát dost. Vláda tak přijetím zastropování cen energií zachraňuje především sama sebe – a to tím, že nám do jedné kapsy strká to, co nám z jiné bere.

Na řešení je samozřejmě již dávno pozdě a současná vláda by měla udělat již jen jedinou věc, a to odstoupit, a dát tak prostor odborníkům, aby zachránili, co ještě zachránit lze. Skutečné systémové řešení v současné situaci extrémních cen energií a jejich nedostatku je zajistit zdroje za rozumné ceny. To v případě elektrické energie, které máme u nás doma sami přebytek, znamená její využití především pro naše firmy a domácnosti a až teprve přebytky uplatňovat na burze. V případě plynu nelze v současné situaci jinak než zajistit kontrakt podobně jako v Maďarsku a pracovat na diverzifikaci do budoucna. Touto cestou zajistit zdroje pro naše firmy a domácnosti v potřebném rozsahu a za rozumných podmínek, tedy především rozumných cen a nikoli násobků. Uvedené řešení takto nijak nezatíží naši budoucnost růstem státního dluhu a udrží naši konkurenceschopnost, resp. našich firem. Pánové Vladimír Štěpán a Ivan Noveský to říkají jasně a již dlouho a na tomto místě jim můžeme ještě poděkovat, za jejich vystoupení během demonstrace na Václavském náměstí a za jejich snahu nám všem pomoci.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)