
Veteráni z nich nebudou
JINDŘICH KULHAVÝ
Éterem rezonuje poselství předsedy Senátu Vystrčila momentálně pobývajícího na Taiwanu směrem k Číně, ve kterém s drzostí sobě a ODS vlastní vzkazuje za Čechy, že ti si vybírají přátele dle svého, čímž opět neoprávněně vstupuje do tvorby naší zahraniční politiky a škodí. Také se znovu ozval rozvědčík Pavel s prosazováním eura na úkor naší koruny, čímž ne poprvé jen dokázal, že jeho pobyt na Hradu je omylem a zároveň už nyní dosahuje přílišné délky. Oba tito ústavní činitelé nejen překračují pravomoc danou jim Ústavou ČR, ale navíc jsou naprosto neužiteční a drazí. Nicméně o nich se dnes už vyjadřovat nebudeme.
Chceme se zabývat jinými pošuky. V Holandsku chtějí již brzy zavést zákon, dle kterého mohou být firemní vozidla buď plně elektrická, nebo pokud budou vybavena spalovacím motorem, jejich majitelé odvedou státu ročně jakousi daň spočítanou z pořizovací ceny. Platí i pro hybridy. Evropská komise pro změnu koketuje s návrhem směrnice, dle které by firemní flotila musela obsahovat určitý procentuální podíl elektroaut. To vše v době, kdy se v USA vrací do aut pořádné osmiválcové motory a automobilky opět osazují své produkty spalovacími agregáty. Sektáři z provozovatelů EV jásají, rozplývají se nad rostoucími čísly prodaných pojízdných mixérů a pohřbívají k téměř dokonalosti dotažené „spalováky“. Při své argumentaci naprosto ignorují realitu, my si ji však připomeneme. Přitom netvrdíme, že by vše bylo černé či bílé, a to na obou pólech. Jen pro pořádek.
Elektroauta nejsou bezemisní, ekologická či čistá. K provozu potřebují elektřinu a jakékoliv její dodávce předchází výroba jejího zdroje. Ať je to kterákoliv elektrárna, každá má svůj původ, určitou ekologickou stopu. Platí to i pro solární panely či příšerné větrníky.
Výroba baterií těchto EV a jejich pozdější likvidace by měla být černou můrou pro všechny ekology, ale pro sociology. Těžba potřebných surovin probíhá často za podmínek, které by nebyly přijatelné ani pro ostravské horníky.
Požár EV je postrachem jak pro uživatele, kolem parkující, hasiče, tak i pro zdravotníky.
Stárnutí EV probíhá mnohem intenzivněji než u klasických aut, navíc ztrácí rychle hodnotu a nikdy se nestanou investiční záležitostí v takovém rozsahu, jako to vnímáme u spalovacích aut. K čemu by byl veterán, do něhož už neexistuje baterie a není možno ji znovu vyrobit?
Vývoj elektroniky je doslova zběsilý a platí to pro počítače i pro EV. Jen rozdíl v pořizovací ceně je značný. Kdysi sedmileté cykly jednotlivých modelů už jsou mimo realitu. Pět let staré elektroauto už nikdo nechce.
Prim ve vývoji hrají Číňané. Dovoz každého auta z Číny probíhající po moři znamená ve vzduchu tolik zplodin, že by takového množství nedosáhl ani zástup stejného počtu spalovacích aut jako je převážených EV na lodi, jen jedoucích tuto vzdálenost po ose. A ještě by vydržela jezdit nějakou dobu po Evropě.
Servis rychle stárnoucích vozidel je drahý, zásobování díly složité, vyvíjející se technologie bude náročná na opravárenské nářadí, příručky a zdatnost techniků. Bez ohledu na to, že řada úkonů je shodná s běžnými auty, jen mnohonásobně finančně náročnějších.
To vše umocňuje vědomí, že pneumatiky, brzdové obložení a většina podvozku i karoserie jsou víceméně shodné s klasickými auty, takže likvidace je podobně náročná, jen bude častější a spotřeba některých materiálů díky hmotnosti EV dokonce vyšší.
EV jsou natolik skvělá, že musí být jejich prodej a užívání dotovány, majitelé zvýhodňováni a pobídky k nákupu často aktualizovány. Ani to nestačí, na řadu přichází zákazy pro spalovací motory, omezení, zákony, daně. Rozdílný přístup při parkování, v povolených rychlostech či vjezdech. Ne, netvrdíme, že by EV nemohlo mít někdy smysl, třeba vysokozdvižné vozíky v uzavřených prostorách mají odůvodnění, ale pokud si vezmete opravdu všechny pro a proti, zůstanete nestranní, koupíte si ten osmiválec. Nebo něco trochu menšího, mnohem praktičtějšího. Na závěr ještě poslední malé tajemství. Bezpohlavní EV neposkytující většinou nijak zvláštní emoce jsou často navíc pěkně hnusná.
A abyste mne nekamenovali, prohlašuji: „Je věcí každého, v čem se mu dobře jezdí. Jen nám všem pískejte rovinu a teprve až poté se ukáže, kde je budoucnost“. Já si zase rád sednu do M4 nebo staršího Turba, zaposlouchám se do krásného soundu linoucího se ze čtyř koncovek výfuků a zůstanu rád, že zbytek života nebudu trávit v minitramvaji.


(16 votes, average: 4,75 out of 5)
S EV je to jako s buzeranty, když vám to násilně pořád vnucují, docilují opaku a lidé jsou pak oprávněné naštvaní.
Po dlouhé době jsem se přiklonil k provozování EV a dva mercedesy 3 litry CDI, miláčky z mé flotily jsem nahradil EV. Prostě mě náklady na palivo, za naftu odradily. Ve spojitosti s FVE najednou šetřím měsíčně min. 16 tisíc Kč a to je zajímavé číslo.
No a pro ježdění denně do 300 km, je EV hodně výhodná věc. Velkou výhodou EV oproti spalovákům je jednoduchost technologie EV a těm co mají rádi „forsáš“, tak moje EV s 330 HP s dojezdem dle normy WLTP 510 km je mnohem jednak silnější v akceleraci se stejně silným autem spalovákem, no a i např. u rekuperace paliva, kdy sundáte nohu z plynu a auto docela silně okamžitě brzdí a vrací kinetickou energii ihned do baterie. Tak to je sakra zajímavé!
Záleží jak si samozřejmě nastavíte tzv. „plachtění“ auta po sundání nohy z pedálu.
Prostě co do jízdních vlastností vítězí EV na celé čáře. A to mám na spalovacích autech nalétáno cca 2,5 mil. km. Možná od roku 1969 to budou spíše 3 mil. km.
Takže vážení, pro krátké denní trasy do 300 km a zejména po okreskách a ve městech a ve spojitosti s levným nabíjením (což mám) je EV poklad a kdo tvrdí opak tak neumí počítat, nebo je prostě blbec.
Nyni jsem se rozhodnul, že půjdu ještě do krasavce MB EV CLA 270 HP dojezd dle WLTP přes 800 km akorát mě irituje ta cena, základ je od 1,3 milionu. Jenže, kdo se v tom neprojel tak a prominutím ví how-now…
To je jako starou manželku v posteli vyměnit za mladou milenku…. 😆
Prosím jen zakomplexované lidi, nebo chudé blbce, aby na mě nereagovali. Já vám za to, že jste chudí prostě nemohu. Měli jste se vic učit nebo makat!
A co dotace, byly? Myslím i na soláry.
Jojo, vybíjet, nabíjet, vybíjet, nabíjet, to těm baterkám dělá moc dobře, teda hlavně jejich výrobcům. Moderní auta jsou jako moderní mobily: počítač, který dělá kdeco, ale původní smysl se krapet ztrácí – a je dost jedno, zda to má doprasenej spalovák nebo elektromotory. Čas, který ta auta průměrně tráví v servisech s nejasnými vadami, které se řeší metodou pokus omyl je absurdní – prvogenerační oktáva v tomhle trumfuje většinu nových aut, o nákladech na servis nemluvě.
EV beru jako příspěvek do mixu, který někomu vyhovovat může – úplně stejně jako to bylo před sto lety a dvakrát v mezičase. Kdyby dnešní elektromotoristé skousli vybavení na úrovni Křižíka, nebyl by dojezd EV žádný problém, na jedno nabití by to dalo Praha-Ostrava a zpět. Jenže lidi chtějí jezdit průměrně aspoň 110 namísto 30, mít odolnou karoserii, topení, klimu a tisíc dalších úletů – takže EV je oproti spalováku pořád v úplně stejné situaci jako vždycky, má své místo, ale universální výhra to určitě není.
Co se týče chudoby, tak ta je primárně cíleně genrovaná státem, který z lidí odírá víc než kdy v historii. Reálně máme blíže k otrokářství než k jakékoliv (byť třeba omezeně jako za nevolnictví) svobodné společnosti, co kdy v dějinách byla. A ano v otrokářských společnostech byli lidé, kteří dokázali žít z práce těch druhých a mít se dobře, je hezké, že jste se k tomu takhle otevřeně přihlásil a dal tak najevo své morální hodnoty. Zbytek je pak už jen logický výron amorálního ega.
Jako RC model 1:10 je elektrika super a rak na ni modeláři přešli automaticky. Manipulační technika ve skladech super, ale nutit lidi do elektroaut je prasárna, která má za cíl omezit osobní dopravu. Nějaká uhlíková stopa je záminka. Pokud někdo žije ve falešném pocitu, že je pro něj elektromobil finančně výhodný tak ho čeká brzké zklamání. Místo daní z benzinu a nafty stát okrade elektromobilisty. Už s tím začal. Bude to jen drahá nesvoboda.
S prominutím Honzo, tohle je reakce blbce. Jste první, blahopřeji! Víte o problematice velké kulové a ihned sem píšete tupoviny.
Hezký den!
Všichni jsou blbci,
jenom ty jsi letadlo.
Další chytrolín zareagoval. Na rozdíl od tebe o problematice opravdu něco vím.
Nevíš.
Ale jsi nezlomný fanatik.
Proč vyštěkáváš, žádné argumenty a jen urážky, Víš o tom něco? Jestli ne, tak drž maul! Já v oboru elektřiny makám desítky let a mám znalosti praktické a i teoretické, A co ty, jakého si vzdělání machře?
Nebuď sněhová vločka.
Máš tu hromadu příspěvků, v každém se oháníš blbci, debily apod.,
a přitom se rozbrečíš že prý někdo urazil tvůj majestát.
Nevím kolik ti je, a je mi to upřímně jedno,
ale píšeš jak zastydlý puberťák co se chlubí novým mobilem od Ježíška,
a navíc si chce poměřovat kašpárka.
Právě jsi se vyhledal.
Lehni Azore!
Ách, majitel pravdy se ozval. Místo argumentace a faktů jen arogantní urážky…. Je mi vás líto. Třeba ještě někdy rozum dostanete..
Ten Hitlerwágen na obrázku vypadá jako tuzingem ošetřená ojetina, 10 let stará. 50% dílů bude OEM Čína za prémiovou cenu. No nekup to.
Jako bonus v ceně spoustu fízlující elektroniky. O přípravě na automatické elektronické bonzování do bruselu nepochybuju. Až se trh nasytí, bude se platit spotřebka za ujetý km. Stát si na výnosy ze spotřebních daní sáhnout nenechá.
Předražené a neekologické soukromé pojízdné krematorium fakt nechci. A nechci ani bonzovací auta. Ráda zasednu do mé starší, spolehlivé a mnou plně ovládané škodovky na benzin.
Jedno z mých aut za mlada byl Nissan Micra.
Vyměnil jsem na něm řídíci jednotku (+ pár drobných úprav) a stala se z něj formule.
Byl bez posilovače řízení.
Kdo nezažil malé živé auto bez posilovače řízení, ten neví co je požitek z jízdy. To žádný asistent nedokáže zařídit.
Ovšem absolutně nejzáživnější „auto“ byl Trabant.
Ten jezdil i v noci!
A nikdy jsem se v něm nenudil.
No a ještě k tomu pálení derivátů ropy a vlastně i v menším rozsahu v dopravě, plynu. Pálit tyto energetické nosiče v obrovském množství je největší kravina, kterou lidstvo mohlo udělat. Z ropy a nakonec i plynu se vyrábí velké množství věcí, organické a anorganické chemie, plastů atd. a pálit to, může podporovat jenom blbec. Samozřejmě nátlakové snažení o přechod dopravy na jiné zdroje a zejména na elektřinu, a způsoby, jakými se to dělá, je svinstvo. O tom žádná. Lidstvo musí urychleně hledat způsoby jak drancování zásob zejména ropy, zarazit. Elektřina je jednou z variant, dost o tom vím, neboť jsem absolvent FEL ČVUT a desítky let se o obor zajímám a i profesně. To ale jak to násilně dělají v těchto oborech nevzdělaní hlupáci z EU je ovšem špatné. Vše by měl vyřešit trh. jenže ten trh je pod kuratelou „ropáků“ a podivných vlivových skupin. Ani netušíte, co mají peněz a tím i moci!
Jenže i tady je problém, ropáci za ta léta, myslím ty co mají něco společného s ropou a plynem, mají prostě obrovské množství peněz a finančních nástrojů a pak, že vše co jde proti nim, lehce a klidně zadusí! A i pár lidí už zabili! Takže vše když chtějí zadusí.
Elektrofoltaika /FVE/, přišla jako něco z jiné planety a byl to dost slibný obor. Bohužel i tady to zazdili spolu s debilními a nenažranými politiky. FVE v malých zdrojích spolu s bateriemi v řádu několika kWp (p- znamená peak, tedy max. teoretický výkon) je velmi dobrá věc. Jednak to stabilizuje napájecí soustavu, baterie se ráno nabije a pak podle nastavení dodáváte do sítě, nebo nabíjíte auto, případně střídač zařídí, že slunce vaše odběrové místo napájí a vy neodebíráte nic ze sítě. Mě to např. po dobu 8-mi měsíců funguje tak, že, ze sítě odebírám až někdy po půlnoci a to jen pár kWh. Samozřejmě ve dnech jako dnes, kdy prší, tak to bude horší a např. nyní mám baterii nabitou jen na 42%.
Ale proč to uvádím.
Jsem nepřítelem velkých FVE bez baterií, např. jako v Uherském Brodě 10MWp a znám dobře po technické stránce dalších cca 20 lokalit po celé ČR. To je svinstvo, neb elektřina na rozdíl od plynu nejde ve velkém množství v řádu desítek GWh, prostě ukládat. Taková baterie by potřebovala plochu jako je území Prahy a navíc je to drahé jako prase a životnost je rovněž zatím omezená. A navíc to političtí chytráci zařídili tak, že ten výkup za zprvu 13,-Kč/kWh (nyní to trochu spadlo) platili ze svých účtů odběratelé, kteří se ani nemohli bránit. Prostě vyčůraní politici a velcí finanční žraloci zařídili svinstvo a hloupí humanitně vzdělaní „odborníci“ z EU to pomohli ještě rozšířit.
No a jak se věci vlastně tedy mají?
Rozvoj FVE a vozů EV je, pokud v tom jedou skuteční odborníci, slibný, technický esprit lidí je neskutečný a např. Číňan Wang, ten od firmy BYD, vyvinul baterie, které nákladově jsou někde na 10% dřívějších baterií před pár lety a dále rozšířil a vyvinul tzv. železo-fosfátové baterie s minimem lithia a to je velmi slibný vývoj!
Takže ničit ve velkém zásoby především ropy (údajně abiogenní, což znamená, že vzniká uvnitř planety za obrovských tlaků a teplot z metanu…údajně), může chtít jen hajzlík a další hajzlík co tlačí násilně lidi do elektřiny a to špatně nastaveným způsobem, je rovněž špatná cesta. Prostě mantinely se musí nastavit bez nátlaku těch extrémně bohatých hajzlíků od těžby a ropy a i náhradu spalování ropy musíme řešit hledat také rozumně a hlavně, to nesmí být přenášeno na bezbranné odběratele. Jenže máme zatím k tomu jen zkorumpované a často i hloupé politiky a ještě si je sami volíme, nicméně vývoj a technický esprit lidstva vše stejně rozhodne a ti ničemové to neudusí, pokud pokrok ve vývoji baterií půjde stávajícím tempem, ropáci prostě prohrají.
Pozn.
No a pálit uhlí je také totální kravina. Mám za to, že tady chybí lidstvu patřičný odborný nadhled a rozumné ekologické cítění a umění hledat rozumné kompromisy. To politikové, tyto parametry, nesp|ňují….
Hezký den všem!
Tahle planeta je konečná. Už ji nikam nerozšíříme. Diskuse o využívání jejich zdrojů by tedy měla záviset na jejich dospupnosti a množství. Spalování fosilních a abiotických uhlovodíků umožňuje rychle a levně získat velké množství energie. Ostatní cesty zdaleka tak efektivní nejsou, proto jsou dražší a socialisticky dotované. Akumulátor navíc není zdroj, ale jen úložiště energie. Celý řetězec zdrojů energie, nezaložených na spalování má mnohem nižší efektivitu a je mnohem náročnější na realizaci a údržbu. A nakonec ten nejzásadnější problém – nedostatek nerostů, extrémní enviromentální zátěž a stejná, nebo větší neudržitelnost jako u spalování. Až dojde měď, vzácné zeminy, lithium, budeme přesně tam, kde v případě spalování dotěžíme ropu a uhlí.
Nenapsal jste nic, co bychom nevěděli, velký mysliteli.
Pálení uhlíkových sloučenin není kravina. Umožnilo rozšíření lidstva po celé planetě a nebývale zvýšilo jeho schopnosti. Doprava umožňuje dělbu práce, která obrovsky urychlila vývoj všeho (společnosti s malou dělbou práce – pralesní kmeny, mohamedánské země, se staletí plácají na stejně nízké úrovni…). Jak víte, elektřina je jenom forma energie, a to ta ze všech nejméně stabilní – vyžaduje neustálý zdroj (i baterka je zdroj). Srovnávat např. ropu a elektřinu je irelevantní – jsou to úplně jiné kategorie, ropa není forma energie.
Elktřina se bere sama v zásuvkách. Tedy je nekonečným a ekologickým zdrojem a bude na ní všechno.
Těším se na elektrifikaci hasičů a záchranky. Konečně si lidi začnou dávat větší pozor, jinak vyhoří, nebo zemřou.
A pohádky o superakumulátorech už čtu a slyším tak 30 let a furt nic. Má to celkem jednoduchý fyzikální důvod.
Jakmile kumulace energie v nějakém energetickém nosiči překročí určitou hustotu a může se uvolnit bez zapojení dalších aktivačních složek, stává se z takového energetického nosiče hořlavina nebo rovnou výbušnina s těžko předvídatelným okamžikem samoaktivace.
Podobně jako by byl benzin skladován ve výbušném poměru se vzduchem za vysoké teploty ve skladu kde se občas brousí s flexou a svařuje.
Zatím všechny zázračné akumulátory přinášející vyšší bezpečnost než lithiové mají nižší energetickou hustotu než ty lithiové. Takže pro energetickou spotřebou náročné aplikace se neujaly a pokud ano tak z nouze. Pokud neobjevíme převratně nové fyzikálně chemické zákony a jevy, nebude pro pohon energetických žroutů jiná cesta než míchat energetické složky až těsně před použitím v pohonném agregátu za kontrolovaných a bezpečných podmínek, tedy v obdobě karburátoru. A to už jaksi není ta ekosuper pohádka o energii neškodně sbalené v kabelce na cesty v tatrance, která se sama bezodpadově upekla na slunci.
“ Sektáři z provozovatelů EV jásají, rozplývají se nad rostoucími čísly prodaných pojízdných mixérů a pohřbívají k téměř dokonalosti dotažené „spalováky“.“ — dokonalostí má autor asi na mysli to, že z nejekologičtějšího pohonu historie v podobě atmosférického dieselu se stal dokonalý pomalý zabiják, kterému navíc ještě za ty roky ladění stoupla spotřeba? Zas to kulhá na obě nohy…
Já vím, že tahle degrese dieselů je důsledkem předchozích ekokokotin, ale to nemění nic na faktu, že octavia I. generace žrala až o litr na 100 méně než cokoliv, co se dělalo po ní, spaliny obsahovaly minimální podíl oxidů dusíku i mikročástic, které se usazují v plicních sklípkách a dýchacích pórech rostlin i živočichů.
S takovou úrovní argumentace pan Kulhavý pravidelně podkopává kdejaké snahy o nápravu.
Zařaduji si tě, ač nerad, mezi zmatence a poplety.
Vyhledavaci, nemusis chodit daleko, mas jednoho doma.
Take jsem mel za mlada Nissana Micru K10. Jedno z mych nejspolehlivejsich aut. Byl jsem s ni v Turecku, potom v Recku a v Jugosce. Dva dospeli a dve deti. Nikdy nas nezklamala a tankovat jsme mohl v kazde dire.
Kam se hrabou vsechny spionazni holici strojky a kdo by mi to opravil treba na nejakem mrnavem reckem ostrove?
Jó, stará Micra, to byl držák!
Ten malý svišť mně vždy podržel a nikdy nezklamal.
I holky jsem se v něm nakonec naučil přefiknout (to byla Kámasútra).
Nissany obecně byly držáky, měl jsem jich hodně .:good:
Než se Nissan sčuchnul s Renaultem.