V rozpočtu na příští rok může chybět dalších 30 miliard korun
LUKÁŠ KOVANDA
A to kvůli slabšímu než předpokládanému růstu. Celkové „manko“ rozpočtu by tak činilo 70 až 80 miliard.
K návrhu státního rozpočtu pro rok 2025 má výhrady jak Národní rozpočtová rada, tak ekonomičtí poradci prezidenta Pavla, tak alespoň část ekonomů Národní ekonomické rady vlády. V tomto návrhu, který dnes budou ve druhém čtení schvalovat poslanci, totiž zejí díry za více než 40 miliard korun. Ty již před časem identifikovala Národní rozpočtová rada, jako je dobře známo, a většina ekonomické obce se k jejím výtkám přiklání.
Částka přes 40 miliard korun ale nemusí být konečným „mankem“. Další slabinou návrhu rozpočtu může být, že staví na příliš optimistickém předpokladu více než dvouprocentního ekonomického růstu České republiky v příštím roce. S tím, jak se blíží konec letošního roku, se totiž množí prognózy, podle nichž reálný růst českého hospodářství ani v příštím roce nedosáhne úrovně dvou procent.
Ministerstvo financí přitom rozpočet sestavovalo s předpokladem růstu roku 2025 čítajícím 2,7 procenta. V listopadové prognóze pak svůj odhad reálného růstu roku příštího redukovalo na 2,5 procenta.
Jenže dle ještě čerstvějších prognóz například největší americké banky, JP Morgan, nebo amerického finančního domu Morgan Stanley bude růst české ekonomiky ještě slabší. Počítají s jejím vzestupem pouze o 1,7 procenta. Ještě pesimističtější je pak tuzemská Komerční banka, jejíž analytici předpokládají růst českého hospodářství roku 2025 pouze ve výši 1,5 procenta. Nutno říci, že jak zmíněné americké finanční instituce, tak i Komerční banka předpokládají o něco slabší inflaci příštího roku, než s jakou počítá ministerstvo financí.
To však nic nemění na tom, že pokud by se předpoklad JP Morgan, Morgan Stanley nebo i Komerční banky naplnil, česká ekonomika může v příštím roce vygenerovat o zhruba 110 miliard korun méně, než s čím počítá ministerstvo. Může to být ale ještě i více než 110 miliard korun. To by znamenalo, že veřejné rozpočty získají o 35 až 40 miliard korun méně peněz, takže státní rozpočet by čelil nové „díře“ až kolem 30 miliard korun. Jeho celkové „manko“, připočteme-li již stávající výše připomenuté problematické a nevyjasněné položky, by se tak pohybovalo v pásmu od 70 do 80 miliard korun.
lukaskovanda.cz
- Otevře se jícen pekla - 18.1.2025
- Ďáblova smlouva se Svatým stolcem - 18.1.2025
- Izraelská vláda schválila dohodu s Hamasem - 18.1.2025
Nejbohatší češi mají majetek v hodně více než 100 miliard, je to pořád částka, kteou může zaplatit jeden člověk. Zdejším sockám se to zdá mnoho, protože nejsou schopní pořádně vydělávat, ale v podstě o nic nejde. Ale ano, pro socky je to hodně, tak hezky odpovědně makejte, ať to za pár tisíc let splatíte. Dluhy se musí splácet, tak se musí makat. Na to nezapomínejde. Když to nesplatíte, zrušíme vám důchody a zprivatizujem zdravotnictví. A pak můžete fňkuat, že budete ještě větší socky než jste dnes. Ale důchody ani zdravotnictví nemají být pro flákače a socky, jako jste vy. Stejně to platíte jiným sockám a cikánům, tak nezapomeňte, že je vlastě dobře, když se to zruší.
jak může být růst hdp, když máme nejdražší energii na světě a patříme mezi státy s nejvyšší daní na světě? jestliže ministra financí dělá elektrikář, necháte se operovat zedníkem nebo instalatérem, či obyčejným učitelem fialou?
„jak může být růst hdp, když máme nejdražší energii na světě a patříme mezi státy s nejvyšší daní na světě? “
– Ve většině zemí je progresivní daň, největší daně máme jen pro normální lidi, takže nejbohatší vydělávat mohou
– Na té elektřině se vydělává. A i ten výdělek z růstu cen elektřiny je z ekonomického hlediska „přidaná hodnota“.
– Některým korporacím prostě rostou zisky tolik, že na ně růst energií prostě nemá vliv. Někteří krachují, jiní bohatnou stále více. To je kapitalismus. Není jediný důvod, proč by nemělo růst HDP jen proto, že většina lidí se má špatně a někteří podnikatelé krachují.
– mnoho států s vysokými daněmi dokáže vybrané peníze investovat do vědy a výzkumu tak, že to DPH zvyšuje. To, že my máme vlády zlodějů neznamená, že to tak musí být vždycky.
– růst HDP je normální. Věda a technika se nezastaví ani když má většina lidí probémy. Produkce tak může stále růst. Pokud tisíce lidí utratí méně, a jeden miliardář si koupí o pár jachet více, je to stále růst HDP.
Vexlák Stanjura se nezapře. Ten to má v genech. Za okradení státní kasy zjevně dostal nějakou tučnou odměnu od věřitelů. To vexláci přece dovedou. Dnes vexluje ve velkém. To jsme už jako národ tak pitomý, že si neumíme sečíst jedna a jedna?
Zásadní je, kolik Fialenko bude posílat Zelenskýmu. 10 mld cash má Zelenáč jistých podle nějaký pofidérní smlouvy, kterou s ním Fialenko uzavřel na 10 let. Pak zbraně, který bůhvíproč shání český prezident a který nakonec budeme muset zaplatit my. Potom velká, ale utajovaná, položka bude „obsluha státního dluhu“ neboli splácení ukrajinských dluhů, za který se Fialenko bez schválení parlamentem zaručil. Nemluvě o další „pomoci“ a živení 300 tis. ukáček v ČR.
Bez černý díry Ukrajina by byl schodek minimálně poloviční, spíš třetinový.
iro 5.12.2024 06:11:07 Odpovědět
Pochybuji politruku dickensovského kapitalismu, že ty patříš mezi ten úzký okruh lišek na vinici. Ale možná jsi jen ironik, možná svazák z politzisku, který ty žvejky má jako náhradu za vzrušení z masáže lingamu od sdruženy svazačky.
„Après moi, le déluge“ nekončila ovšem nikdy nakonec dobře, že.
Ve Fr. právě padla vláda a 65 pct, Francouzů je za to, aby Macron odstoupil. Francii hrozí bankrot – default, jak je libo, stejne jak tomu bylo u Řecka. Jenže Fr. s Německem jsou jádro uHnije, Na uhašení řeckého bankrotu měla uHnije ještě finanční i politické prostředky. Ten z Francie se bude šířit, spolu s krachujícím německým průmyslem jako stepní požár, a nedělej si iluze, že když sedíš v smrádku druhého protektorátu, tak se ti vyhne. Dopad na chudou východní část uhnije bude specielně drtivý, Nevyhne se ani většině těch, kteří si ještě dnes myslí, že jsou bohatí, či patří k vyššímu obslužnému služebnictvu, které má dokonce slušivou od panstva livrej. O prospěšnosti protektorátní politiky budeš moci přemýšlet, až s rikšou budeš vozit po místních památkách asijské turisty.
Druhý protektorát Spolu dělá co musí, tedy jede hrozivé schodky hned od začátku a rozvrací průmysl. Rozdíl mezi Fr. a protektorátem je ten, že Fr. se začala zadlužovat daleko dříve. Protektorát se zase ovšem zadlužuje daleko rychleji. S fialohnusem to zadlužování vypadá tak, že si pořídili forsáž.
iro
Placený demente z politické neziskovky, nespletl sis server? Budeš se svými hláškami na novinkách.cz chybět. Tak šup, upaluj tam.
Jinak ty peníze nebude resp. nemusí Stanjura postrádat, existuje na to jedno kouzlo: Inflace! Řízená inflace!
Určitě s tím kalkuluje, příští rok počítá s velkou inflací, u cen energií je už na to nastartováno, odhaduji, že bude někde mezi 7-12 procenty a ta mu dodá chybějící peníze. Bohužel na úkor české společnosti, která zase zchudne, ale rozpočet bude vyrovnán.
Defraudanty je to podobné jako slovní ekvilibristika nechápavým autistou ego tautologem sebeprojekce seberealizace gramatikem analfabetem sebeadorantem etalonem šlak hejkal kejhal vřískal spamer trotloviny.
Porostou daně z pozemků takže ty socialistické chaty a chalupy
budou už brzy silně ztrátový podnik.