22.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Ústavní soud zrušil část omezení pro maloobchod. Otevřou se prodejny?

Sdílejte článek:

COM

Ústavní soud dnes ráno zrušil omezení maloobchodního prodeje z loňského listopadu. Svaz obchodu a cestovního ruchu po vládě požaduje omluvu a pro zasažené podnikatele také plán na náhradu škod v plné výši.

Podle ÚS nelze právním předpisem „obecně a zcela neodůvodněně zakázat ‘vše’ a formou výjimek pak určité oblasti zasažené zákazem ‘zpětně povolit’ (opět bez jakéhokoliv odůvodnění),” uvádí verdikt. Kabinet musí být podle soudců schopen svá rozhodnutí odůvodnit. Paušální zákaz maloobchodního prodeje, který doprovází „telefonní seznam výjimek”, znamená pro podnikatele nejistotu. Zatímco některé výjimky jsou bezpochyby namístě, jiné nemají racionální odůvodnění. ÚS připomněl, že kabinet měl na rozdíl od března loňského roku dostatek času vše promyslet a odůvodnit.

„Každé krizové opatření je politickým rozhodnutím, které musí být založeno na odborných podkladech, nicméně odpovědnost za ně nese vláda, nikoliv její odborní poradci,” připomněli v ÚS odůvodnění verdiktu, jehož zpravodajem byl soudce Vojtěch Šimíček.

ÚS uznal, že pandemická krize představuje pro vládu mimořádnou výzvu a právní regulace je velmi obtížná mimo jiné kvůli tomu, že kabinet musí zohledňovat jak odborné podklady, tak „celkový kontext”. Svá rozhodnutí však musí být schopen vždy racionálně zdůvodnit, aby bylo jasné, na základě čeho byla přijata. Podle soudu však vláda v rámci řízení „nebyla schopna či ochotna uvést žádné relevantní a konkrétní důvody, proč je daný zákaz nezbytný, proč nelze vystačit s méně robustními zásahy do základních práv a v čem spočívá racionalita uvedených výjimek”.

Současně ÚS poznamenal, že z technického hlediska rozhodnutí k otevření prodejen nepovede, protože soud zrušil ustanovení z 28. ledna. To ovšem platilo pouze do 14. února. Posléze vláda na základě dalšího nouzového stavu vyhlásila sice tatáž opatření, ovšem jde už technicky o jinou normu. ÚS ovšem uvedl, že vláda by se rozhodnutím měla při vyhlašování dalších omezení řídit.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) rozhodnutí soudu, které potvrdilo protiústavnost omezení, vítá. „Považuji za skutečně dobrou zprávu, že Ústavní soud uznal tento krok jako protiústavní, a rád bych v této souvislosti vyslovil poděkování senátorům v čele s Lukášem Wagenknechtem za jejich iniciativu. Senát skutečně sehrává svou kontrolní roli a věřím, že bude v definování limitů pro svévolné postupy vlády pokračovat i nadále. V tuto chvíli vyzývám představitele vlády, aby se majitelům a provozovatelům protiústavně uzavřených obchodů veřejně omluvili,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Dál svaz bojuje také o to, aby do týdne vláda schválila systém, kterým zajistí náhradu způsobené škody ve výši sto procent průměrných tržeb za celou dobu protiústavní uzavírky. „Ústavní soud potvrdil neurčitost zákazů vůči podnikatelům, navíc přístup podle kritéria prodávaného zboží byl nerovný a diskriminační. Vláda nijak nedoložila, že právě uzavřené provozovny představují epidemickou hrozbu. Vláda nikdy neobhájila, že by uzavření prodejen třeba s dětskou obuví nebo se zimním oblečením jakkoliv pomohlo v boji s pandemií. Obhájit to totiž není možné. Nyní se tedy všichni mohou připravit na otevření, neboť vláda bude muset konečně ukončit svůj diskriminační přístup,“ zdůrazňuje Prouza.

Vláda by podle svazu neměla hledat právní kličky, jak nerespektovat Ústavní soud, ale měla by okamžitě do praxe zavést rovný postup vůči všem obchodům. „Obchody jsou a vždy byly bezpečným místem pro jejich zákazníky i zaměstnance. V souladu s ústavními principy musí vláda přestat diskriminovat jednotlivé obchodníky podle typu prodávaného zboží a zavést taková hygienická pravidla, která umožní bezpečně otevřít všem. Uzavřené obchody jsou na otevření a dodržování všech pravidel připraveny,“ dodává Prouza.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...