6.1.2024
Kategorie: Politika

Tři procenta

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Inflace klesá, řekl nám Blyštivý Péťa ve svém projevu. Inflace klesá a už brzy si zase nakoupíme, co hrdlo ráčí. Majnstrým už přetéká grafy, které ukazují, že inflace už není ani dvacet ani patnáct procent, ale jen sedm. Radujte se občané, naše vláda to zase všechno skvěle zvládla. K tomu jsme vám přesunuli potraviny do jiné sazby DPH a Prouza slíbil, že hytlermarkety od nového roku zlevní. A kdyby zlý a nenasytný Andrej vydal rozkaz, mohl by Agrofert také zlevnit a všechno by bylo v pořádku.

Ano, inflace klesá. Ale drahota neklesá ani trochu. Už dva roky jen roste. Já jsem dlouhá léta kupoval chleba za pětadvacet korun. Dneska ten stejný stojí pětačtyřicet. Inflace klesá, ale přeloženo do lidštiny to znamená, že ceny stoupají pomaleji. Inflace by musela být záporná, abychom se vrátili k předchozím cenám. Cena chleba se s klesající inflací nijak nesníží. V tom nejlepším případě zůstane stejná.

Fiala slíbil, že porostou mzdy… ale vliv na to má stejný, jaký má na růst cen. Jak říkají libtardi, vláda neurčuje ceny, takže za inflaci nemůže. Nemá na to vliv. Za vysoké ceny může Veľký Bocian, protože když on byl ve vládě, tak sice měl stejné pravomoci jako Fiala, ale Babišova vláda za drahotu může a basta.

Lidl teď předvedl velkou slevovou akci, kde na svých tablech jasně ukázal, jak zlevnil – přesně o ta tři procenta, o které klesla DPH u potravin. Je to samozřejmě naprosto směšná sleva. Z kuloárních drbů jsem se dozvěděl, že Lidl podal žalobu na Bohumíra Dufka, prý za poškození dobrého jména. Myslím, že Dufek může být bez obav. Nemohl poškodit něco, co neexistuje.

Jestli v poslední době něco pomohlo alespoň částečnému zlevnění potravin, tak to byly informace o maržích obchodních řetězců. Pomohlo to, že jsme o nich natvrdo řekli, že jsou oligopol. Pomohlo ukázat konkrétní případy, kdy jsme zřetelně viděli rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Pomohla názorná ukázka sýra, který výrobce prodal za dvacet korun a hytlermarket ho prodával za padesát. V té chvíli už nepomohly kecy Tomáše Prouzy, že obchodní řetězce přežívají jen tak tak a jejich marže jsou nejnižší možné. Nikdo už mu to neuvěřil.

Zveřejňovat nákupní ceny a porovnávat je s prodejními, to byla v posledních dvou měsících nejúspěšnější taktika… co jsem říkal, kdo to říkal, já jsem to říkal. Donutit obchodní řetězce, aby odkryli karty. Stejně jako byli před nimi donuceni k témuž prodavači úvěrů. Je třeba v tom pokračovat. Udělá to totiž podstatně víc, než ta tři procenta o které vláda snížila DPH. Poukázat na nenažranost zahraničních centrál, nebát se slova oligopol. Nebát se opakovat, že nikým nevolený Tomáš Prouza je mocnější, než celé ministerstvo zemědělství (a také je to asi nejlepší dezinformátor v našich luzích a hájích).

Když se mého receptu nechopil Marek Výborný ani před ním netáhlo Nekula, chopili se toho alespoň někteří potravináři a Parlamentní listy. Jestli tu někdo něco doopravdy udělal pro zlevnění potravin, tak je to Jarda Polanský a ti, kteří riskovali ukončení dodavatelské smlouvy. Ministerstvo zemědělství můžeme zrušit. Za rok uděláme průzkum, jestli si toho někdo všimnul.

Mně osobně je jedno, jestli někdo pravicově pustí na náš trh další prodejce (třeba ty polské), nebo jestli levicově založí státní maloobchodní řetězec, nebo jestli pofrancouzsku použije zákon o cenách a maximálních maržích, nebo počesku využije již zavedené zaklekávací metody na malé firmy, ale trvale prostě není možné, aby na nás rejžovala banda spřízněných obchodníků, kteří samozřejmě vůbec nejsou kartel.

Jestli začátek roku něco ukázal, tak to, co doopravdy umí tato vláda. Umí tři procenta. A to ještě Prouza kňučel na celou republiku a upozorňoval, že energie zdražily (zřejmě nejen domácnostem, ale i těm novodobým chrámům konzumu) a tak se ve skutečnosti půjdou ceny zase nahoru. Ceny obilovin sice setrvale klesají, ale bohužel, aby se ze zrníčka stala hovězí svíčková, k tomu je zapotřebí tolik elektriky, že v tom ta pšenice zas tak velkou roli nehraje.

Žijeme v době, kdy ceny takřka nikdy neklesají. Jen se znehodnocují úspory. Přesně o hodnotu té inflace. Představte si, kdyby Fiala ve svém projevu neřekl, že klesá inflace a tak už porostou mzdy, ale řekl by, že inflace je už jen sedm procent takže jsme všichni z úspor zaplatili nižší nedobrovolné daně než loni…

Jestliže chleba zdražil takřka na dvojnásobek, tak mzda mi na dvojnásobek nevzrostla. Ani náhodou. Dobře nebude, až inflace klesne na nulu, ale až mzdy dorovnají ztrátu. Do té doby následky inflace beze změny trvají. Letos se k nim přidají ještě následky ze zvýšení daní a zdražení regulované složky elektřiny.

Je jen malou útěchou, že si česká koruna vedla dobře. Dokonce lépe než samotné euro. Aleš Michl to asi nedělá úplně špatně, i přes veškerou kritiku. A dokonce, i kdyby teď přišel Andrej Babiš, vykoupil minoritní akcionáře ČEZu, vystoupil z lipské burzy a ceny elektřiny by klesly, skutečně líp by možná bylo až někdy na konci jeho funkčního období. Do té doby se ovšem nejspíš stanou další katastrofy, které způsobí euroelity zcela odtržené od reality, takže z toho zase nic nebude.

Jediné, co zažívá konjunkturu, je šedá ekonomika. Čili ty obchodní vztahy, ve kterých nefiguruje stát. Ani jako regulátor, ani jako výběrčí daní. Nikdy nebylo tolik stánků a hospod, kde „jak na potvoru nefungovaly platební terminály“ a muselo se platit hotovostí. Co je v hotovosti, to se nemusí danit. To se dá v hotovosti zase pustit dál. Osobně si myslím, že ani digitální měna tohle nezmění. Lidi prostě budou používat něco jiného. Jak jinak to také dělat, když stát uvaluje na podnikatele tolik břemen, že se prostě nemají šanci legálně uživit? K tomu si přidejte bankovní praktiky, které vám klidně zruší účet bez udání důvodu… co můžete udělat jiného než jít do poloilegality?

Ale ta tři procenta jsou přesná… za tolik stojí všechna naše demokracie. To je maximum, co dokáže udělat naše vláda která má legitimní i legální moc vzešlou z naší ústavy, voleb a společenské úmluvy. Víc se dělat nedá. Zbylých devadesát sedm procent (moci?) mají hytlermarkety, nadnárodní korporace a evropský žalář národů. Můžeme se maximálně pohádat, jestli nás budou dřít z kůže v korunách a nebo v éčkách.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)