Třetina Ukrajinců by se vzdala území za mír, ale není to tak jednoduché
VSA
Podle nedávného průzkumu veřejného mínění, který provedl Kyjevský mezinárodní sociologický institut, je nyní téměř třetina Ukrajinců připravena učinit Rusku územní ústupky, pokud to povede k rychlému ukončení ruské útočné války a zachování nezávislosti jejich země. Více než polovina obyvatel však myšlenku vzdát se území za mír odmítá, píše Stefan Wolff, profesor mezinárodní bezpečnosti na Birminghamské univerzitě, v příspěvku pro The Conversation.
To může vyvolávat dojem, že proti ústupkům je pevná většina, ale nárůst počtu těch, kteří jsou ochotni ke kompromisu, je dramatický. Až do května 2023 zůstával na úrovni 10 % nebo pod ní. Ale s neutuchajícími špatnými zprávami z fronty od neúspěchu loňské jarní a letní ofenzívy postupně stoupá až na současných 32 %. I kdyby byla většina Ukrajinců nakonec ochotna vyměnit část území za mír, není jasné, jak by důvěryhodný mírový plán vypadal.
Ukrajina se oficiálně nevzdala své myšlenky na globální koalici států, která by tlačila na Rusko, aby ukončilo svou agresi a stáhlo se ze všech ukrajinských území, která od roku 2014 nezákonně okupuje. To však vypadá jako mizivá vyhlídka, míní autor.
Proto je třeba znovu zvážit, jak mohou Moskva a Kyjev dosáhnout oboustranně přijatelné mírové dohody, která bude platit. Je nepředstavitelné, že by se tak mohlo stát bez aktivního zapojení Pekingu a Washingtonu, případně větší kontaktní skupiny zemí způsobem, který byl úspěšně využit v minulosti.
Územní ústupky za členství v Alianci?
Více než polovina dotázaných Ukrajinců odmítá jakoukoli dohodu, která by zahrnovala územní ústupky a zároveň vyžadovala, aby se země vzdala členství v NATO. Ale 47 až 57 % respondentů bylo ochotno akceptovat různé stupně územních ústupků Rusku, pokud Ukrajina bude moci vstoupit do transatlantické aliance a získat bezpečnostní záruky.
Pokud by takového kompromisu mezi Kyjevem a Moskvou bylo dosaženo, nejspíše by k němu došlo v důsledku tlaku Washingtonu a Pekingu. Skutečnou otázkou by tedy mohlo být, za jakých okolností by USA a Čína považovaly takový kompromis, a tedy mír na Ukrajině, za svůj vlastní dlouhodobý strategický zájem.
- Poslední kapka nemusí být největší - 11.9.2024
- Poslední naděje státu … Danuše Nerudová - 11.9.2024
- Rekapitulace některých nejchybnějších předpovědí „změny klimatu“ - 11.9.2024
To je neco…A pritom si tento Zapadem umele vytvoreny “narod” nikdy nevybojoval ani metr sveho uzemi..
Na Krymu, o ktery se vecne valcilo lze najit Nemecky, Anglicky a Francouzsky hrbitov spolu mnoha pohrbenymi Rusy, ale jakysi ukrajinsky tam nenajdete..
Tzv “Ukrajinci” byli vymysleni jenom proto, aby byli obetovani proti svemu puvodnimu a vlastnimu narodu Rusu…
Ukacka jsou tak presvedceni o sve existenci a i vyjimecnosti a tak mnozi nenavidi Rusy, ze za to kllidne i natahnou brka…A pritom jejich existence vzdycky byla a je i dodnes primo zavisla na neustale podpore , trpelivosti, dobrote a velkorysosti Ruska…
Je to ukazka totalniho vyplachu uz od skol…
A NECO PODOBNEHO JE I U NAS….
https://www.youtube.com/watch?v=_5avcpoUjx0
O Donbasu a Novorosiji natož o Krymu se Rusko vůbec s nikým bavit nebude. Naposledy to zopakovala předsedkyně horní komory ruského Federálního shromáždění – Rady federace Valentina Matvijenková. Řeč by mohla jít o levobřežní Ukrajině a Oděse s Nikolajevem.
Nápad, že by Rusko diskutovalo o vstupu zbytkové Ukrajiny do NATO, je na zavření autorky do blázince. Totožné platí, že by se Rusko nechalo ve svých životních zájmech ovlivňovat USA a Čínou. To by mohl Putin rovnou spáchat harakiri.
Nicméně podstatné pro RF je, aby to ze strany ukronacistů a jejich západních loutkovodičů nebyla opět finta na pauzu k získání času k nové válce.
Každopádně návrhy ze strany Ruska byly učiněny a jsou založeny na bezpodmínečné kapitulaci ukrajinské soldatesky. Žádné lepší ruské mírové návrhy už na stole ležet nebudou.
Taky jsme to zažili. SUdety, tím to mělo skončit. A jak to dopadlo? Hitler chcípl jako pes v bunkru. Putina čeká to samé.
Nějak jste si popletl bojující strany.
Velkoněmeckou říši snad někdo napadl a Hitler se bránil?
Na rozdíl od vašeho pomateného názoru Rusko se dnes brání válečné agresi USA a států NATO prostřednictvím nastrčených ukronácků. Západní loupežníci pokračují v dávném germánském projektu Drang nach Osten.
Kdože teda napadl Putinovo Rusko?
Rusko přišlo na pomoc svým spojencům Doněcké republice a Luhanské republice. To tak ve světě chodí, když je podle práva na sebeobranu (ad Charta OSN) uzavřena mezistátní smlouva o vzájemné obraně.
Takové USA, GB, Francie samozřejmě žádnou smlouvu k ničemu nepotřebují, tyhle státy spolu s Židy podnikají válečné agrese proti zemím třeba tisíce kilometrů vzdáleným. Rusko nesmí si zajistit bezpečí ani ve svém sousedství.
jenom třetina? konečníková a pitomio říkalo, že všichni.
Přece třetina tvořená těmi co se nešťasě zasekli na UA Pitomio !
Ty moudřejší rekreujících se po celé EU včetně ČR
pan autor přece taktně přehlíží .
Nedůvtipníku!