16.2.2019
Kategorie: Politika

Tragikomedie amerických Demokratů

Sdílejte článek:

JAN SINNREICH

Na americké politické scéně probíhá v posledních dnech fraška, jakou by těžko vymyslel i lecjaký komediální autor…

[ad#textova1]

Guvernér státu (Commonwelth) Virginie, Demokrat Ralph Northam, byl obviněn z rasismu poté, co si někdo všimnul výročního alba školních fotografií z lékařské fakulty, kde tehdy budoucí guvernér v 80. letech studoval. Pod jeho jménem se totiž objevil snímek dvou postav. Jedna se začerněným obličejem a představující černocha. Druhá v bílé kápi Ku-Klux-Klanu. Z hlediska dnešní rasové a multikulturní korektnosti se jedná o smrtelný hřích. Však se také okamžitě zvedly hlasy požadující jeho odstoupení, v médiích i uvnitř jeho vlastní Demokratické strany.

Northam se nejprve omluvil a potom popřel, že by na snímku vůbec byl on. Nicméně kampaň za jeho odstoupení pokračuje. Pokud by ale tato kampaň byla úspěšná, měl by guvernéra Northama nahradit tzv. Lieutenant Governor Justin Fairfax. Pan Fairfax je rasově nezpochybnitelný, protože je černý. Ale ouha! Ve stejnou dobu, kdy Northam čelil obvinění z rasismu, byl Fairfax zase obviněn dvěma ženami ze znásilnění. Bez důkazů. Ale kdo by v době „MeToo“ hledal důkazy. A kdo by přikládal sluch tomu, že podle obviněného se jednalo o oboustranně naprosto dobrovolnou záležitost. Tedy další bouře, a další kampaň za odstoupení.

Další v pořadí je podle pravidel Attorney General Mark Herring, rovněž Demokrat. Ani jeho pozice ovšem není příliš silná. Aby předešel případným obviněním, nedávno se sám přiznal, že si při nějaké oslavě barvil tvář na černo. Tedy další „rasista“ a vážný kandidát na rezignaci.

Tím se dostáváme ke komické stránce této tragédie. Pokud by všichni tři politici byli pod tlakem médií, spolustraníků, neziskovek a pochopitelně Republikánů rezignovat, dostal by se na pozici guvernéra státu Virginie mluvčí tamníhokongresu, což je Republikán.

Demokratická strana tedy stojí před nesnadným rozhodnutím. Buď bude striktně uplatňovat svá pravidla boje proti rasismu a mužskému šovinismu, a potom fakticky prosadí do klíčové pozice Republikána. Nebo trochu sleví, a vystaví se tím nařčením z pokrytectví a z uplatňování dvojího metru. Těžké rozhodování.

Situaci komplikuje skutečnost, že se blíží prezidentské volby 2020 a potenciální demokratičtí kandidáti, který jsou už dvě desítky, se oprávněně bojí, že případný mírný postup použijí Trump a jeho Republikáni jako zbraň proti nim.

Guvernér Northam a jeho zástupce Fairfax zatím volí osvědčenou Clintonovu taktiku. Všechno popírají. Když to není možné, tak se omlouvají. A přitom spoléhají, že přijde další aféra a levicová média, která jim jsou dlouhodobě nakloněna, si najdou jinou oběť. Northam v televizním interview prohlásil, že rezignovat nehodlá, protože lid Virginie nemá na toto místo nikoho lepšího. Je docela možné, že nakonec vše půjde do ztracena a oba pánové na svých místech zůstanou.

Nicméně problémem Demokratů zůstává, že ideologie rasismu, genderismu a třídního boje je v progresivistickém pokrokovém křídle zakořeněna tak hluboko, že se jí nikdo neodváží kritizovat, natož jí odporovat. Pokud by to někdo z demokratických kandidátů udělal, vystavuje se obrovskému riziku. Použití rasy, pohlaví a sociálního statusu jako politické zbraně je totiž nebezpečné. Velmi snadno se může obrátit proti těm, kteří ho začali používat jako první.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Jan Sinnreich

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...