27.1.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

To se nedá nazvat jinak než TUNELOVÁNÍM NA DRUHOU

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Stonásobné zhodnocení investice – jde to a formálně je to legální! Pár razítek a zvednutých rukou zastupitelů může „vykouzlit“ z 52 milionů miliardy. Kde? Samozřejmě v Praze. Že se díky tomu definitivně znehodnotí veřejná zeleň v nejhezčích místech Prahy 6, je pro aktéry nepodstatné.


21.12.2012 proběhla „vánoční dražba“, při které „stát“ (Ministerstvo financí) prodával pozemky v různých částech Prahy, které byly původně ve vlastnictví státního podniku Pražské lázně. Dražba nebyla příliš inzerovaná, tak se jí účastnil jediný zájemce. Proto byla odhadní cena zároveň cenou kupní. Pozemky nyní vlastní firma Molepo, s.r.o., zapsaná do rejstříku 13.6.2012. 180 200 m2, pozemků v okolí přehrady Džbán, v Přírodním parku Šárka-Lysolaje bylo prodáno za průměrnou cenu 293 Kč/m2, celkem za cca 52 000 000 Kč. Šlo převážně o nezastavitelnou veřejnou zeleň (prodáno po 150 Kč/m2), ale součástí ceny byly i podíly ve 2 bytových objektech a koupaliště Džbán.

Vyvolávací cena (která byla i cenou kupní) byla stanovena dle znaleckého posudku, v němž byly dosud stojící budovy na koupališti ohodnoceny jako zchátralé a ODHADNÍ CENA POZEMKŮ BYLA SNÍŽENA O NÁKLADY ZA DEMOLICI BUDOV A ODVOZ SUTĚ NA SKLÁDKU. K TOMU DO DNEŠNÍHO DNE NEDOŠLO A BUDOVY JOU ČÁSTEČNĚ VYUŽÍVÁNY. Je neuvěřitelné, že stavební úřad Městské části Praha 6 již 9 let nečinně přihlíží a nenařídil demolici zchátralých budov, kterou již vlastník snížením odhadní ceny dostal uhrazenou.

Smlouvou o převodu 100% obchodního podílu vlastník firmy Molepo. s.r.o., firma WOOD & Company Financial Services, a.s. převedl 26.7.2013 firmu Molepo, s.r.o. na firmu Molepo Holding Limited, registrovanou na Maltě za 200 000 Kč (!!!). (Kdo by chtěl platit daně, že?). V ní můžete nalézt skutečné vlastníky pozemků. Jsou tam i „známá jména“ se vztahem k politice, z ODS: Vladimír Schmalz, známý z působení v ČEZu a Petr Šikoš, známý zorganizováním nechvalně známé “dovolené v premiéra Topolánka v Toskánsku“.

Ve vlastnictví firmy Molepo, s.r.o. jsou ještě další lukrativní pozemky v Praze, získané zmíněnou dražbou. Navrhovatelem dražby byla Pražská kanalizace a vodní toky, státní podnik „v likvidaci”.

Od r. 2013 vlastník pozemků opakovaně podává návrhy na změnu územního plánu, která by umožnila zastavět část pozemků, které byly prodány jako nezastavitelné. Ani radní městské části Praha 6 ani Magistrátu nestoudný návrh nezamítli. Vždy rozhodnutí pouze odložili. Pravděpodobně z toho důvodu, že místní lidé vyjadřovali nesouhlas, psali petice, oslovovali zastupitele. Zástavbou pozemků Přírodního parku Šárka-Lysolaje by došlo ke zničení nejhezčích míst k volnočasovým aktivitám v Praze.

Nyní vlastník koupaliště oznámil, že koupaliště uzavře, protože nemá prostředky na údržbu. Navrhuje, že prodá městu Praha koupaliště, když bude schválena změna územního plánu, která umožní zástavbu cca 70 000 m2 pozemků, které koupil jako nezastavitelnou zeleň. Cena pozemků by několika podpisy stoupla ze 150 Kč/m2 na cca 60 000 Kč/m2. Jde pouze o další pokus nátlaku vlastníka na radní a občany s použitím nepravdivých informací. Správně by stavební úřad měl nařídit demolici nebo opravu zchátralých budov nebo to provést sám a náklady přeúčtovat vlastníkovi. Tak o tom píše Stavební zákon.

Vlastnit znamená i pečovat o vlastnictví. Na demolici koupených budov, kterou dostal kupec uhrazenou formou slevy z ceny, “zapomněl” jak vlastník, tak i stavební úřad. Budovy, i když jsou zchátralé zanedbanou údržbou, se do dnešního dne částečně využívají. Jestli vlastník nemá prostředky na údržbu a rekonstrukci areálu koupaliště, který koupil před deseti lety, tak není nic jednoduššího, než areál prodat městu Praha. I kdyby prodal za pouhých 100 milionů Kč, tak by zisk činil hezkých 100%. Město Praha má o koupi zájem.

Území má veliký nevyužitý potenciál. Mělo by být celoročně přístupné, upravené pro sport a odpočinek. Výbava by měla být „vandalismuodolná“, tedy žádné budovy mimo stánků s občerstvením, příp. půjčovnou sportovního vybavení, na jejichž pronájmu by vlastník-město mohlo získávat finanční prostředky na zajištění údržby. Mimo pláže a prostor pro opalování by se mohly obnovit hřiště, zřídit in-line dráha pro bruslení,…

Nezbývá než doufat, že zastupitelé na radnici Prahy 6 i Magistrátu budou zastupovat zájmy občanů a nikoli bezskrupulózního developera, kterému jde pouze o maximalizaci zisku i za cenu zastavění pozemků přírodního parku. Mimo zničení nejcennějších pozemků, které odjakživa slouží k odpočinku obyvatel, by Praha změnou územního plánu přišla o několik miliard Kč. To by nebylo v souladu se slibem, který zastupitelé skládali při nástupu do funkcí dle Zákona o obcích. Pravděpodobně by porušili i povinnosti při správě svěřeného majetku.

TUNELPRAHA

  • Další podrobnosti související s touto kauzou  na @VeleslavinVokovice  v příspěvcích z 27.1., 26.1., 24.1., 23.1., 21.1., 19.1. a 13. 1. 2022
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...