23.2.2023
Kategorie: Politika

Ten rozdíl už je i cítit

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pamatujete, jak jsme tady takřka před každými volbami řešili, že všichni politici jsou stejní? To byl jeden z nejčastějších argumentů, ne? Ať jsem řekl jakékoliv jméno, vždycky se pod ním sešlo obrovské množství diskusních příspěvků, které milého politika svlékly z kůže a ukázaly, že je kolaborant, člen Aspenu, má podivné financování, byl viděn na americké ambasádě… a nebo je to alespoň gauner a lidský odpad. Vždycky se také našel někdo, kdo mě konečně odhalil, v koho žoldu pracuju a za koho kopu… a pokud se to neodhalilo, tak ještě hůř, Vidlák je podezřelý, protože se neví, proč vlastně píše.

Proto jsem vlastně začal dělat henty zabijačky… podezření ohledně své osoby jsem nejsnáze rozptýlil, když jsem si onoho pochybujícího pozval domů a nechal ho celý víkend koukat na mě a mojí rodinu. Ale to jen tak na okraj.

Když jsem poukázal na nějakého politika, nikdy jsem neřešil, kdo je hodný a kdo je zlý. Vždycky jsem na něj poukázal kvůli některým jeho vlastnostem, díky kterým se mi zdálo, že by mohl být úspěšný. Od začátku existence Kydů upozorňuji na lidi, kteří mají potenciál vyhrát, protože jsou třeba pracovití, umějí mluvit, mají peníze… a ve své politické praxi se potřebují opřít o naše hlasy. Jsem apoštolem menšího zla, rozhodně nejsem prorokem dobra. Jsem propagátorem politické strategie a pragmatismu. Nezaměřuju se na politiky Pětikolky, protože ti se o voliče opřít nepotřebují. Ti se opírají o orgány EU a jednotnou frontu velkých médií a politických neziskovek.

V době, kdy jsem byl ještě malý bloger a měl jsem víc času se věnovat diskusím, často jsem argumentoval tím, že ano, ani jeden z politických soupeřů nechce odejít z EU, ale zatímco Babiš se bude snažit ten nadšený eurohujerský vlak směrem k bezemisní budoucnosti brzdit, tak Fiala ho naopak bude popohánět, aby uháněl ještě rychleji. Zhruba takto vypadaly diskuse loni před parlamentními volbami.

Hele… ono už je to docela i vidět, ne? Já myslím, že ten rozdíl mezi unijním vlakem Andreje Babiše a Petra Fialy začíná být fakt markantní. Ten fofr směrem k utopii, pro to už nepotřebujete ani číst zprávy… už je to ve společnosti přímo cítit. Nemusíte řešit, co přesně se teď na vládě projednává, nemusíte denně sledovat zprávy. Výsledky jsou vidět na každé cenovce, jsou vidět na pořadnících na nové auto, jsou znát v každé výplatě… Jsou znát i na řečech, co se mezi lidmi vedou.

Teď jsem se dal v Brně do řeči s jedním bezdomovcem, co potřeboval pár korun na čůčo… ale než je ze mě vysomroval, ukázalo se, že má až neuvěřitelný přehled, co se v našem státě děje. Svěřil se mi, že se bojí války… chápete to? Bezdomovec se bojí, že se válka na Ukrajině přelije do celé Evropy. Stejně tak věděl dost o Fialovi i Jurečkovi. Jako by měl ve svém doupěti televizi a koukal na CNN Prima News. Když už i bezdomovci začínají řešit politiku…

Lidí možná nechápou, co přesně se děje, nevědí, kdo kde tahá v pozadí za nitky, netuší, kdo s kým a co upekl. Ale cítí, že ten náš vlak uhání strašně rychle a začíná se v zatáčkách nebezpečně naklánět. Uvnitř padají z polic kufry a leckdo už se břinkl o nějaký výčnělek.

Navenek to ještě pořád vypadá, že se nic neděje. Velká média mají stále více práce, aby to nějak zakamuflovala. Dokonce museli Wolnera přijmout k Šafrovi do jeho obskurního plátku. (Mimochodem, nic mi neudělalo větší radost – Wolner u Šafra, to je jako udělat z modelky hajzlbábu). Navenek je všechno v pořádku, ale dejte se skoro s kýmkoliv mimo Prahu do řeči…

Když byl strojvedoucím Babiš, to měl unijní vlak pořád nějaké problémy. Ano, jel po kolejích, které nastavili velcí výhybkáři v Berlíně, Paříži a Bruseli, ale Babiš měl pořád nějaké požadavky, pořád chtěl nějaké peníze, sice podepsal, ale nechal ve smlouvě vymazat časové milníky… A kamarádil s Orbánem. Jelo to sice stále směrem k zelené budoucnosti, ale neochotně a za úplatu.

Teď vidíte, jak to vypadá, když se pořádně zatopí pod kotlem, vše se odbrzdí a strojvůdce se snaží ze všech sil, aby ještě zrychlil. Důchodci nikdy nedostali víc, pochlubil se Blyštivý Péťa nedávno. Změnili názor na daň z nemovitosti, změnili názor na valorizace důchodů, bojují s dezinformacemi pomocí kriminálů, bez podmínek podepsali zákaz spalovacích motorů po roce 2035, rozšířili emisní povolenky i pro domácnosti… prý je to příležitost… pro ně určitě. Ale pro nás katastrofa.

Teď jedeme v čele. A když se podíváte na libovolné ekonomické ukazatele a srovnáte Česko s ostatními unijními zeměmi, tak zjistíte, že jedeme v čele pokroku. Zřejmě to tedy budeme my, kdo první narazí do zdi, nebo se zřítíme v některé ze zatáček.

Proto mluvím o menším zlu. Proto mluvím o tom, že je třeba hledat politiky, kteří se o nás potřebují opřít a hlavním kritériem nejsou dokonalé ideje, ale praktické vlastnosti, které se hodí k výkonu funkce. Proto vám ukazuju ty, které vám ukazuju. Ne pro jejich hluboké pojetí politické morálky, ale prostě proto, že by to evropské spřežení spíš brzdili než rozjížděli. Když se totiž podíváte na počínání našeho Derniéra, tak zjistíte, že při téhle rychlosti se nejenom nedá zabrzdit, ale ani vyskočit.

 

Vidlák

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (44 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)