24.11.2022
Kategorie: Politika

Svatá Danuše?

Sdílejte článek:
OTO KADĚRKA
Už jsem myslel, že je svatá, tedy to tak v mediích vypadalo. Kdo ? No kandidátka na presidentku paní Danuše Nerudová. Paní, která toho za první polovinu svého života stihla hodně.

Hodně toho stihla a svou kampaň postavila na tom co stihnout nemohla, tedy tím, že nemá komunistickou minulost. Pravda ve věku do deseti let to stihnout nejde. Nicméně člověka s takovou profesní ambicí, kterou měla a má by jí jistě ten předcházející režim do sebe dostal. Těch koho nedostal, když ho dostat chtěl a nebo potřeboval bylo poskrovnu, kdo říká opak tak buď lže a nebo si o sobě myslí víc než si o něm myslí lidi kolem něj.

Já i s titulem CSc. mám spojenu zkratku co se culíš. Mi vždy přijde úsměvné, když nositelé tohoto titulu a mého věku, kteří ten titul dostali do roku 1989 moralizují. V prostředí, kde jsme se pohyboval já tento titul byl vždy spojen s komunistickou aktivitou, buď kandidáta nebo člena. Ono už těch titulů taky ubývá, když byl na nahrazen PhD.. No a o ten titul PhD mnohde otevírá dveře. No a dostáváme se k meritu nadpisu.

Paní Nerudová sice nebyla komunistou, ale myšlenkové pochody spojené s ambicí má totožné. Z čeho tak soudím. Zejména z reakce na obvinění, že na Mendelové Universitě na jedné z fakult se s titulem PhD. zjevně kšeftovalo, což na ní dnes vytáhli novináři. Pravda on jim to asi někdo dal, protože novinář je dnes mimo pár jedinců jen ten, který přenáší zprávy někoho jiného. No dnes pro mne byl poslem dobrých zpráv. Nejsem nepřející, ale už jsem myslel, že kandidát politický může být svatý. Dostával jsem pocit, že jsme v nebi, no a jsem zpět na zemi.

A to i proto, že bývalá paní rektorka, takto nejvyšší představitelka university nám všem sdělila, že ona se necítí nijak odpovědna, jelikož je to problém děkana a příslušné fakulty a nikoliv university, které byla rektorkou. Takže taková odpověď dneška v duchu „já nic já muzikant“. Je to již v krátké době již její druhá hodně ukvapená odpověď. První byla ke spadlé raketě na ukrajinsko-polské hranici, kde se z ní ještě kouřilo a už jsme od paní Nerudové věděli co a jak. Tedy tady bylo lepší dvakrát řež a jednou měř. Zde chtěla mít zjevně velkou sledovanost na sociálních sítích. No a dnes, když na dotaz co těch kšeftech s tituly ví, hned z první vystřelí, že nic neví a že je to problém někoho jiného tak vlastně oklikou sdělí, že ví a docela dost, protože má nachystánu obranu.Tady bych spíše očekával sdělení, že se jedná o složitější věc ( a ono se jistě jedná) a nechce vydávat unáhlené soudy. Když ji ještě navíc výrazně pomohl ministr školství , který to nachystal tak, že výsledek bude znám až po volbách, kterých se paní rektorka bude účastnit.

Nejsem z těch, kteří by si nepřáli ženu za presidentku, ostatně jsem ji svým podpisem v její kandidatuře podpořil. Ovšem stále méně jsem přesvědčen, že by takto nastavený člověk, který není schopen z první najít prostor k odstranění zrna od plev měl být jakýmkoliv představitelem nějakého úřadu. Spíše se mi jeví jako ambicemi nabitá neřízená či neříditelná střela .Jelikož je z vysokoškolského prostředí tak by se mohla v některých věcech a dovednostech dovzdělat. Tedy bych ji viděl v pozici do které se nyní hrne „někdy příště“. 

Není myslím, kam spěchat – polovinu života má ještě před sebou.

Oto Kaděrka

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)