13.12.2016
Kategorie: Společnost

Starostové za pípou – a co obec rovnou jako bordelmamá?

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Samospráva je lehká a levná holka pro všechno – myslí si stát. Něco jsem podělal nebo něco neumím? Hodím to na obce.

Už v roce 1990 se udělala chyba v tom, že pod jednu střechu radnic se vecpala samospráva a státní správa. Druhého totiž postupně plíživě a nenápadně přibývalo a přibývá, zatímco první se stát snaží obcím brát nebo znechutit formální “buzerací”. Nebo alespoň se obce snaží omezovat. Nebo dokonce diktovat jim, jak tu samosprávu mají dělat.

[ad#clanek-respo]

Ministři vlád s důvěrou kolem 25 procent si tedy dovoluji diktovat a radit a přikazovat samosprávě, která je trvale nejdůvěryhodnější veřejnou správou s důvěrou kolem 70%, a ministerští úředníci s důvěrou ještě menší, než má vláda jako taková, dělají vrchnostenská ramena na starosty, kteří patří mezi nejdůvěryhodnější politiky této země. Neříkám nechybujícími, ale nejdůvěryhodnějšími. A právem.

A jakoby to nestačilo, ještě k tomu vše, co stát “podělá”, nebo s čím si neví rady, nebo s čím je líný vědět si rady, na obce hodí, jako by se nechumelilo. A tváří se, jako by to byla pro obce nějaká výhra. “Dělejte a starejte se na za stát, stát si to pak zkontroluje. A buďte rádi!”

A že těch kontrol je – nebýt Senátu, který tomu v tomto roce zabránil (Bůh mu žehnej), tak nedávno přibyl na seznam kontrolujících ještě Nejvyšší kontrolní úřad.

Pokud tedy dnes někdo doporučuje, aby zavřené hospody znovu otevřely a povozovaly samy obce (a za chvíli asi i kadeřnictví, opravny obuvi, pekárny, a proč ne vlastně veřejné domy?), protože se nám to EET nějak nepovedlo, spadl z Marsu. Obce tu nejsou od toho, aby zachraňovaly podnikatelský sektor, který se hroutí pod tlakem státu. Zastupitelé se mají starat o život obci z pohledu veřejného zájmu, maji obec spravovat, a ne stát za pípou. To už opravdu mohou najmout holky a provozovat “veselý dům”. Protože jaký je rozdíl mezi tím, když bude obec čepovat pivo, a když bude nabízet holky u tyče? Žádný – obě věci prostě dělat nemá.

Z obdobného ranku je bohužel i návrh na “povinné” nájemní bydlení pro sociální případy. Krásně korektně nazváno, ale podstata? Hodit obcím na krk nejvíce problémové lidi – lidi bez domova, bez příjmu, často bez ochoty cokoli dělat, ale s nároky bydlet. Ovšem nikoli za své. Stát selhal – napřed vymyslel dávky na bydlení, s nichž si hned mafie udělala byznys, takže to se jaksi nepovedlo, a protože se už státu nechce, chce uložit povinnost obcím vzít tuto tíhu na sebe. Vždyť ty obce pod těmi povinnostmi za chvíli padnou.

Co se totiž zdá z krásných ministerských kanceláří snadné, je často v obcích, kde se skutečně musí dělat, často s minimálním počtem lidí, zcela nemožné. Viz i EET – co se jeví logické v restauraci pražské ulice, je totální průšvih v beskydské hospůdce. Co se jeví jako skvělý nápad při procházce mezi bezdomovci u Hlavního nádraží v Praze, se jeví jinak na zapadlém nádraží v Horní Dolní, a co se může zdát rasově korektní v ulicích, kde cikána nepotkáte, je hrozivé v černých lokalitách kdekoli.

Je třeba státu už říct, že samospráva není levná a lehká holka pro všechno, která mu splní, o co si řekne. A nejen to říkat, ale dávat to tvrdě najevo i ve zdánlivě banálních věcech. Naposledy to bylo město Pelhřimov, které se postavilo státu, který mu nařizoval udržovat veřejnou zeleň na cizích pozemcích. Ústavní soud se města zastal, a věřme, že je to trend. Správný trend.

Každý má plnit své role. Stát se má starat o to, aby byly dobré zákony, a o ty, kteří se o sebe starat nemohou, a je-li tak hloupý, tak i o ty, kteří se o sebe často ani starat nechtějí. Jeho věc ( i když bohužel naše peníze).
Obce se mají starat o své území a své občany, a za dohody se státem mu pomoci s tím, s čím jsou ochotny (třeba s evidencí obyvatel, matrikou apod.). Živnostníci mají podnikat – moudrý stát jim to umožní, a obce vytvoří podmínky.

Jak se ty role smíchají, vzniká chaos a zmatek.  Náš stát se plete do kde čeho, ale to, co dělat má, neumí – dobré zákony a starost o plošné záležitostí naší země. Proto je hází na obce, o kterých předpokládá, že zvládnou vše – i “jeho” bezdomovce a chudé této země. A protože selhal i v oblasti EET, rád předpokládá, a dokonce začíná vydávat za pozitivní (!!!), že obce jako ty levné holky naskočí, postaví se za pípu a začnou čepovat pivo.

Svatá prostoto. Proč vznikla veřejná správa? Aby spravovala zejména dva okruhy věcí – ty, které spravovat chce, protože je špatné, aby byly výhradně tržní (školství, zdravotnictví atd…), a pak ty, na kterých se prostě vydělávat nedá – péči o určité území, lidi na něm, o kulturu, o společenský život… Zkrátka aby pečovala o věci veřejného zájmu. Stát problémy celostátní, obce lokální.

Samospráva tedy v žádném případě nevznikla proto, aby čepovala pivo.

Co s tím? Odmítnout to. Nedat se. Obce musí být sebevědomé dámy, a ne levné holky pro všechno, které (omlouvám se za to přirovnání, je ale patřičné), když státu “nedají” dobrovolně, stát je prostě “znásilní” a dosáhne svého proti jejich vůli – třeba zákonem o povinném sociálním bydlení. To však musí skončit.

A nejen to – stát by si měl převzít zpět veškerou státní správu. Pod jednou střechou se samosprávou může být, kvůli lidem, ale nemusí být pod hlavičkou obce. Každému, co jeho jest.

Proto říkám – samosprávě musíme zaručit a garantovat tu pravou samosprávu – jak to říká náš ústavní pořádek. Nic víc, ale také nic míň. Máme silného spojence – Ústavní soud. Takže chce to jen tu odvahu bránit se a ubránit státní zvůli. Protože nic jiného to, co se nyní děje, není.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Jana Zwyrtek Hamplová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...