5.6.2024
Kategorie: Politika

Spolu dotahuje hnutí ANO

Sdílejte článek:

VIDLÁK

To jsme si mohli přečíst v mnoha příspěvcích v posledních několika dnech. Zpravidla u toho zaznívalo bědování, že jsme jako národ nepoučitelní, že stačí šermovat slovy jako Putin, Rusko a Babiš a zpitomělí Pražáci to Fialově skvadře zase naházejí. Považte, ona ta Pětikolka má pořád 42% a SPOLU má přes 20%. Zkrátka a dobře si tu třetí světovou válku zasloužíme, vlastenci se zase nedokázali spojit, zase propadnou hlasy… vynechal jsem něco?

Dovolte mi k tomu jeden malý vidlácký rozbor:

Houby, SPOLU nikoho nedotahuje. Celé slavné dotahování není nic jiného než porovnání dvou průzkumů, které vyšly o procento jinak. Nic víc, nic míň. Celé velkouhubé Vondrovo chvástání vychází z rozdílu na úrovni statistické chyby. SPOLU má podobné preference dlouhodobě.

Modroptáčtí marketéři si snadno spočítali, že jim Babiš bere hodně hlasů a přiklání se k němu i významní podnikatelé, kteří kdysi do roztrhání těla podporovali ODS. Například takový Šnobr. A tak se samozřejmě vymezují právě proti Andrejkovi – on se totiž hodně snažil, aby byl pro konzervativnější voliče ODS přijatelný. Jednak posílal na Ukrajinu peníze, nezapomněl mluvit o pevném ukotvení v NATO i EU a jen si tam pro Okamurovy voliče nechal i fráze o míru.

Vlastenecké scéně může být tento vzájemný boj naprosto ukradený, protože z něj stejně nijak netěží. Maximálně tak, že co Andrej získá svou vstřícností od ODS, to mu zase odejde na opačné straně směrem ke STAČILO! a trošku možná i k SPD, ale tam o tom pochybuju. Podle všech průzkumů i trendů má Andrej Babiš stále šest mandátů a co u Pětikolky získal, to zase jinde ztratil. To je tak, když se zaměřujete na hlasy zhrzelých voličů ODS. Proto jsem to vždycky považoval za mrtvou cestu a platí to nejen pro Andreje, ale i pro Svobodné a PRO.

Voliči vám totiž kašlou na vaše kvalitní programy o čtyřiceti stránkách. Volby jsou o tvářích, o lidech, o symbolech a o značkách. Nikdy nezískáte voliče ODS tím, že před nimi budete často říkat slovo Orbán. Fakt ne. Ti, na které to dělá dojem, ti už u Modroptáků minimálně tři roky nejsou.

Co jsem napsal výše, neplatí to pro Motoristy, protože oni nevysávají ODS, ale vysávají Starosty. Jde jim to tak dobře, že si Kandidátuše střihla s Turkem duel, po kterém se obě strany mohou cítit jako vítězové a diváci se museli cítit jako idioti. Takže ani tady se nic moc nemění. Vítek udělal debaty bez cenzury, aby Fialovi přetáhl voliče, že právě on je ten správný a jediný liberál a maják na stráži před Východem, ale angažoval Danuši a ta mu to všechno svojí nebetyčnou blbostí a sebestředností zase rozebrala. Jsem rád, že do STAN rovnou vstoupila, takže tam toho ještě hodně zničí.

Rozložení sil mezi Pětidemolicí a opozicí se nijak nezměnilo. Pořád platí, že Pětikolka praděpodobně přijde o tři mandáty a pořád platí, že nejblíž k jejich získání je mimoparlamentní opozice. Pořád platí, že ANO ani SPD zřejmě nezesílí ani nezeslábnou. Pořád platí, že nalevo je koalice STAČILO! jako jediná relevantní politická síla, protože Šmardu ani Paroubka nemá nikdo rád. Pořád platí, že napravo to mají v rukou pravicoví voliči, kteří mají na výběr z několika možností. A pořád platí, že český národ je prosíravý, takže to spolehlivě udělá blbě, protože se mu nedá nic říct. Oni jsou voliči hned naštvaní, když jim někdo sahá na jejich oblíbeného lídra. Akorát tam bohužel jsou oblíbení lídři hned čtyři.

Ve SPOLU jen zvolili dobrý závěr kampaně, vymezili se proti svému velkému odsávači hlasů a Vondra s Vrecionovou zřejmě utekli hrobníkovi z lopaty díky Danuši. STAN zřejmě nebude vítězem těchto voleb, ale zůstanou přesně tam, kam je Kandidátuše navedla – v Bruseli. A i když Vondru fakt nemám rád, protože to jeho kompro na Jandejska byla sviňárna non plus ultra, kterou mu nikdy neodpustím, pořád je menší zlo než třeba nebinární Pekso nebo Kolajo.

Jestli si neparlamentní opozice urve tři mandáty, to záleží zcela a jedině na těch, kteří se v pátek a v sobotu postarají o propadnutí svých hlasů někde mezi Svobodnými, PRO, Motoristy, Aliancí a Petrem Machem. Na nich záleží, jestli dokáží rozlišit mezi zdravým rozumem a nebo se spolehnou na sliby z kampaně své oblíbené strany. Volte moudře. Hodně moudře. Jinak si prožijete volby 2021 ještě jednou. Sázka na jistotu existuje.

Já vím, budete volit srdíčkem a volit to jediné dobro, protože už bylo dost menšího zla, které je pořád zlo. Výsledek tomu bude přesně odpovídat. Zcela škarohlídky řeknu, že propadne akorát tolik hlasů, že mimoparlamentní opozice ten jeden mandát, co by bez problémů mohla mít, zase ztratí ve prospěch SPOLU a získá ho ausgerechnet Ondra Kolářů… papínek bude mít radost. To jen abyste věděli, jak bude ta vaše volba dobra po zásluze potrestána.

Ale abych neskončil tak varovně a pesimisticky, tak na závěr jen zkonstatuji, že ve všech eurovolbách agentury přisuzovaly vládnoucím stranám větší preference než jakých pak dosáhly. Nevidím důvod, aby to tentokrát nebylo stejné. Rozdíly mohou být až o pět procent. To je opravdu hodně. Rozumný člověk se ale nespoléhá na dojmy, nejedná podle zbožných přání, nýbrž upravuje svou taktiku tak, aby byla maximálně úspěšná.

Dumejte, dumejte.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)