2.6.2023
Kategorie: Společnost

Sociální pomoc v nouzi

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Vyplácení sociálních dávek, důchodů a některých dalších podpor státem se zpožďuje. Paradoxem je, že se to děje i v případu ukrajinských vysavačů sociálního systému a zdá se, že státu dochází v mnoha směrech finance. Dost možná tak dojíždí na svou velkorysost, o které již skutečně dlouhou dobu tvrdíme, že je přehnaná.

Na štědrém sociálním systému profitují dlouhodobě různé skupiny obyvatelstva. Nemyslíme tím seniory, protože ti jsou jedněmi z mála, kteří si své peníze vydělali, odvedli a nyní žijí z toho, co za svůj život ušetřili. Jestliže odvody z mezd a daněmi dotovali celý život státní aparát, je třeba počítat s tím, že se jim část musí v důchodovém věku vrátit a zajistit jim pohodové stáří. Navíc dnešní senioři budovali to, co bylo později rozprodáno a rozkradeno, stát na tom profitoval několikanásobně a není jejich chybou, že k tomu došlo. Komunistům můžete zazlívat mnohé, ale po jejich odchodu tu zůstalo o hodně více, než tu je nyní. Vezmeme li v úvahu fakt, že Pětikoalice sáhnula důchodcům na peníze či odsunula věk potřebný k odchodu na penzi, jsme svědky zločinu vzešlého ze zhýralosti státu a politiků.

Jiný pohled však máme na část dalších sociálních dávek a podpor. V České republice žije mnoho lidí využívajících je, aniž by k tomu měli důvod. První skupinou jsou Ukrajinci, které k nám natáhnula tzv. solidarita Pětikoalice. Nejde o nic jiného než o okradení naší země a jejích obyvatel. Státní pokladna totiž nepatří vládní koalici, ta je pouze jejím správcem. A je smutné, že není Ústavou stanovena ochrana společných peněz a chybí hmotná zodpovědnost politiků a kontrola toho, jak s nimi zachází. Dávky pro Ukrajince, o nichž víme, že nebyli nijak na Ukrajině ohroženi a utíkali k nám ze zištných důvodů, jsou výsměchem všem českým občanům.

Miliardy odebrané z kapes daňových poplatníků a plynoucí často rovnou do zahraničí a jindy do peněženek majitelů luxusních aut a pronajímajících si u nás drahé byty či domy patří k naprosto ztraceným investicím v období vlády Petra Fialy. Zatímco v zahraničí si všímají paradoxů v podobě luxusních majetků přistěhovalců s UA na espézetkách pobírajících podpory a učinili různá opatření, pak v našem chudém státu se za ně utrácí ve velkém, a ještě jim je umožněno na rozdíl od místních využívat výhody parkování zdarma, často jezdí bez dálničních známek a zneužívají i další možnosti. Pracují na černo (aspoň nějak), jejich děti mají slevy ve školách a jídelnách, a dalo by se pokračovat dále. Tady chybějící dávky skutečně nevadí a mohlo by to poslat pár tisíc Ukrajinců zpět domů.

Velkým zákazníkem dotačního sociálního systému jsou tzv. nepřizpůsobiví. Kdo s Romy kdy pracoval, ten ví, že mimo občasného solidního nasazení při činnosti jsou i skutečnými znalci prostředí, ze kterého generují vlastní příjmy. A státní oblast je pro ně jako dělané. Nikdo jiný nemá tak dokonale ,,zmáklé“, kam se obrátit, kde si skutečně profesionálně stěžovat a jak různými hereckými výkony působit na státní úředníky. V této činnosti přelévání peněz by mělo být vystaveno stavítko a zredukováním možností, jak dojit stát, dost ušetřit. Neplatí to jen pro Romy, podobně funguje i řada velmi vychytralých rodin hrajících si na samoživitelky či skládajících se z naprosto líných lidí. Pravdou je, že rozeznat, kdo dávku potřebuje a kdo ne, může být složité, ale například přídavky na bydlení využívá plno příživníků s vysokými příjmy. Ostatně okolo cen bydlení a jejich vývoje, kdy města ve svých státních bytech zvyšují nájmy, aby jich část musela zpět dotovat, je mnoho špíny a zádrhelů.

V důsledku se nedostává na skutečně potřebné. Lidé zvyklí na život postavený na penězích od státu se často při jakémkoliv výpadku dostávají do dluhové pasti. Není nijak výjimečným, když si začnou půjčovat od různých bank, později lichvářů. Končí v exekucích a ve spárech insolvenční mafie. A je s podivem, kolik jich dokážou nasbírat. Přesto existuje určité množství lidí, kteří tu podporu skutečně potřebují. U samoživitelek to může být sporné, kolikrát bývalý partner žije na vysoké úrovni a dotyčná matka se do problémů dostala neschopností slevit z nároků, jindy je skutečně v nezáviděníhodné situaci. Malé děti bývají nemocné, větší potřebují k vývoji určitý standard těžko zajistitelný samoživitelkou bez práce či chodící do zaměstnání, ale s omezenými možnostmi kvůli častým absencím. Malé děti doma samotné nechávat nemůžete. A zde chybí peníze rozdané často jinam. Pokud v této oblasti stát nepomůže, není to silný stát. Nebo možná je, jen jeho dočasní správci změnili priority a v horším případu se zařadili do řad zlodějů. Současná vláda se v sociálním systému přeorientovala na pomoc cizím a zadlužováním se zmenšuje prostor pro výpomoc potřebným Čechům. Je šílené, kam jsme to od roku 1989 v této sféře dopracovali.

Jeden případ, kdy můžete pomoct i Vy, si dovolíme dnes přidat. Jedna zoufalá matky, mimochodem dlouhodobě se sama starající o dvě své děti, zkouší formou sbírky získat peníze na léčbu své dcery. Kdyby Vás to zajímalo více, podívejte se prosím na tento odkaz. Je jen na Vás, osloví li Vás to či nikoliv,

 

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)