30.10.2022
Kategorie: Multikulturní soužití

Smál bych se, kdyby to nebylo k pláči

Sdílejte článek:
RUDOLF GAJDOŠ

Albert Einstein kdysi řekl: „Jen dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. S tím prvním si ale nejsem jistý.“

 

Otevírám Parlamentní listy a vyskočí na mě tento neuvěřitelný článek: sudenti v Brně na Masarykově univerzitě požadují „genderově neutrální toalety“. Dále se dočítám, že podle autora petice (cituji): „…se často stává, že studenti nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví, což může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví.“

Chvíli na tento článek nevěřícně zírám, ale když níže najdu odkaz na petici a zjišťuji, že to není nějaký apríl nebo fake news a že se už sešlo přes tři sta podpisů, opravdu nevím, jak mám reagovat. Když si vzpomenu na nedávnou vraždu LGBT+ občanů v Bratislavě, určitě nepoběžím na danou univerzitu protestovat proti této nesmyslné petici, aby mě nějací spoluobčané nestrčili do jednoho pytle s bratislavským vrahem.

„Ta mládež má ale starosti,“ řekl by můj děda, kdyby si přečetl tento článek. A měl by pravdu: zatímco inflace neustále roste, potraviny zdražují, mnoho lidí řeší čím bude topit (pokud vůbec bude topit) a co bude v budoucnosti, my – mládež nebo-li budoucnost republiky – tady v Brně řešíme „problém“, že někteří jedinci neví kam mají jít na záchod. Jen tak mimochodem; kdyby se podobná petice objevila před sto lety, její autoři by měli zaděláno v lepším případě na vyšetření na psychiatrii, v horším případě na cestu do Bohnic s poznámkou: „Návrat nežádoucí.“ A před tři sta a více lety? Kat by měl postaráno o práci. Jenže my, občané západní Evropy – líhně největších géniů lidstva –, jsme nejvyspělejší kultura na zemi, a tak zatímco zbytek světa řeší odvěké problémy provázející lidstvo už od počátku: co bude k jídlu, kde se bude bydlet a co si na sebe obléknout, my, bohatí Evropané, kteří mají všeho nadbytek a skoro nemusí nic dělat, si lámeme hlavu nad jinými „problémy“. Holt jsme to pěkně vyspělá společnost, jen co je pravda…

Začalo to vlastně už tím, že se začalo diskutovat o tom, co je to vlastně pohlaví. Po tisíce let nikdo nikdy nepochyboval o tom, že pohlaví jsou daná a že jsou dvě. Jenže naši filozofové si ve dvacátém století „uvědomili“, že všechno staré je špatné a aby bylo lépe, musíme zavrhnout tisíce let prověřená a vyzkoušená řešení a musíme na to jít jinak. Prostě pokrok. A tak přišli na to, že pohlaví se neurčuje podle toho, co má člověk lidově řečeno mezi nohama, ale podle toho, jak se zrovna cítí. (Pocity jsou opravdu solidní a pevný základ, není-liž pravda?) A ejhle, ze dvou pohlaví jich je už přes sedmdesát a nevypadá, že by jich mělo ubývat. Výsledek? Jednu se cítím jako muž, podruhé jako žena, potřetí jako toto a počtvrté jako něco jiného. Suma sumárum toho všeho je otázka: Kdo vlastně jsem? (Jinak řečeno perfektní ztráta vlastní identity.)

Ale i přes to všechno je to prý prostě pokrok a prý to tak má být, protože je to prý správné. OK, kdo si chce hrát na něco jiného, než je doopravdy, ať si hraje. Ale když ruský diktátor vyvolá za humny válku s tím, že je to prý také tažení proti naší kultuře, ať potom naši evropští politici nekřičí, že naše kultura má kořeny v křesťanské morálce. Pokud tomu tak je, rád bych věděl, kde v Bibli – základu celého křesťanství – najdeme něco o sedmdesáti pohlavích. Bible nám totiž jasně definuje, kolik je pohlaví:

„Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, k obrazu Božímu stvořil jej: jako muže a ženu stvořil je.“ (Bible21)

Tolik z Bible. Ale zpátky k petici: Autor uvedené petice naštěstí dodává, že (cituji): „…Nejedná se o nahrazení všech binárních toalet, ale o přidání/změnu nějakých již existujících na neutrální.“ Aspoň to. Já bych si osobně nedokázal představit situaci, kdy bych konal malou potřebu a na toalety by náhle vtrhla parta stejně starých děvčat, která půjdou jako vždycky pěkně spolu. Kdyby totiž univerzita zrušila všechny normální záchody (normální rozuměj oddělené WC pro muže a ženy), radši bych chodil na záchod někam do keřů za školou. Pokud bych z této univerzity neodešel nadobro.

Kdyby ta petice byla recese, jako je například petice žádající anexi Kaliningradské oblasti, ještě bych to tak trochu pochopil a zasmál bych se spolu s autory. Ale takhle je to jenom k zaplakání, kam jsme se to jako společnost dostali.

 

Rudolf Gajdoš, blogosvet.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)