24.5.2021
Kategorie: Politika

Slovenskou cestu nechceme

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

MICAVloni v únoru se na Slovensku konaly parlamentní volby. Nesly se v duchu kolektivní hysterie z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Slovenská společnost od tohoto incidentu byla silně citlivá k tématům jako organizovaný zločin, kmotři v politice, nebo vzpomínce na devadesátá léta. V domnění, že se jejich země vydává tím nesprávným směrem, rozhodli se pro radikální změnu. Ta započala už v únoru 2018 od Kuciakovy vraždy, kdy v návaznosti na několik demonstrací odstoupili slovenský premiér Robert Fico a policejní prezident Tibor Gašpar. O rok později pak v prezidentských volbách zvítězila Zuzana Čaputová. Slovenská právnička, kterou skoro nikdo neznal, neměla vůbec žádné politické zkušenosti, ale jako správná občanská aktivistka slibovala konec korupce a bezpráví na Slovensku.

 


Slováci potvrdili svou politickou revoluci tím, že hlasovali pro Igora Matoviče a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). To vyhrálo se ziskem 25 % hlasů. Igor Matovič se stylizuje do role bojovníka proti korupci, kmotrům a vůbec všem zlořádům. Má na tom postavenou svou politickou kariéru, a to už od roku 2010, kdy se poprvé dostal do Národní rady Slovenska. Podařilo se mu sestavit vládu spolu s hnutím SME RODINA podnikatele Borise Kollára, politickou stranou Sloboda a solidarita bývalého europoslance Richarda Sulíka a politickou stranou Za ľudí bývalého prezidenta Andreje Kisky. Je to opravdu konglomerát všeho možného i nemožného.

[ad#article_et21]

První rok působení tohoto slepence se nesl ve znamení chaosu, nekoncepčnosti a jak si někteří členové koaliční vlády stěžovali i těžké spolupráce s premiérem Matovičem. Situace byla dokonce natolik špatná, že po roce vládnutí měl Igor Matovič rekordně nízkou důvěru obyvatel Slovenska. Podle průzkumu na otázku, zdali by mě zůstat premiérem odpovědělo kladně pouhých 14 % respondentů. Naopak záporně odpovědělo drtivých 82 % respondentů. Vláda se to rozhodla vyřešit kosmetickou změnou v podobě výměny premiéra, kdy se novým premiérem od dubna letošního roku stal Eduard Heger. Z Matoviče se stal ministr financí. Co na tom, že pan Matovič získal svůj vysokoškolský titul neoprávněně, když sám přiznal, že skoro celou svou diplomovou práci opsal. Dle mého názoru by měl odejít z politiky úplně, neboť se sám vydával za čistého, a přitom nebyl. Slovenští voliči na to samozřejmě reagují. Podle posledního průzkumu by OĽaNO získalo ve volbách pouhých 10 % hlasů. Současná slovenská vláda podle mě do řádných voleb nevydrží a Slováci půjdou k volebním urnám znova. Snad se poučili a zvolí si někoho rozumnějšího, ačkoliv politické strany na Slovensku jsou ideově zcela vyprázdněné, nelze hovořit o nějaké relevantní konzervativně-pravicové politické straně v této zemi.

Poučme se ze slovenského vývoje a neudělejme na podzim tu samou chybu. Je zde reálná možnost, že nám bude vládnout slepenec Pirátů se Starosty a k tomu ještě SPOLU. Pokud se tak stane, můžeme očekávat podobnou situaci jako na Slovensku. Bude to telenovela v přímém přenosu. Zaslouží si naše země další pohromu v době covidové?

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...