12.4.2024
Kategorie: Multikulturní soužití

Schválena konečná verze migračního paktu: Co pro nás znamená a o čem se nemluví?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Jistě již víte, že včera navečer došlo k poslednímu hlasování stran poslední verze migračního paktu. To znamená, že záhy po schválení ministry vnitra či zahraničí členských zemí by měl začít platit.

Co je pro nás důležité?

Jsme země č. 2 ze všech zemí EU, kam má mířit „povinná solidarita“ – tedy přejmenované kvóty. Více obohacovačů bude nabízeno již jen Polsku. Lze tedy očekávat, že během několika měsíců, kdy začne platit, dojde také k přerozdělování.

Proč jsme druzí v žebříčku? Protože při „přerozdělování“ jsou důležitá následující kritéria: počet již přijatých migrantů z neevropských zemí, počet obyvatel a HDP na hlavu.

Při porovnání uvedených kritérií by mělo být při přerozdělování z 27 členských zemí na prvním místě Polsko, dále Česká republika, Maďarsko, Slovensko, poté pobaltské země – atd…

Můžeme se sice z přijímání vykoupit, ale cena kolem 20 000 eur/migranta je velmi vysoká na to, abychom si podobný „luxus“ mohli dovolit dlouhodobě.

Je zde také jedna velmi důležitá okolnost, o které se z neznámého důvodu příliš nehovoří, přitom jde o velmi podstatnou součást tohoto dokumentu, jehož cílem je zajistit, že se nikdo v celé Evropě obohacení nevyhne.

Jde o případ, kdy není možné se z přijímání jakkoli vykoupit. K tomu dojde tehdy, kdy některá ze vstupních zemí (Itálie, Španělsko, Řecko, Kypr a Malta) vyhlásí kvůli invazi výjimečný stav.

Připomínám, že Kanárské ostrovy vyhlásily výjimečný stav už na podzim – a stále trvá. Itálie měla také na přelomu léta a podzimu nějakou dobu vyhlášen výjimečný stav, kdy tamní politici invazní nápor absolutně nezvládali.

A  vzhledem ke stávajícímu rostoucímu náporu na Lampeduse lze předpokládat, že jej poměrně brzy opět vyhlásí.

Pak už nebude existovat možnost, jak se přerozdělování vyhnout – tedy vyjma situace, kdy se bude daná země bránit i přes odpor Bruselu.

Schválený migrační pakt je jasnou snahou Bruselu vyměnit obyvatelstvo i tam, kde k tomu zatím v tak velké míře nedochází.

Záhy po hlasování jsem se v televizi dívala na komentáře europoslanců k jejich hlasování. Většina našich europoslanců hlasovala proti, což zřejmě neudiví.

Tentokrát dokonce i Piráti, což zdůvodnili tím, že proti hlasovali jen proto, že azylové řízení je v posledním návrhu paktu pro příchozí migranty příliš vysilující a zdlouhavé.

Šlo jim tedy v podstatě jen o pohodlí džihádistů a ne o bezpečnost Evropy.

Připomínám, že v předchozích hlasováních k migračnímu paktu byli vždy pro.

Konečné hlasování má jít přes radu ministrů, kde bude stačit prostá většina. Poté by měl pakt začít platit.

A jak kdo hlasoval?

Čeští europoslanci:

Proti paktu hlasovali: Pospíšil (TOP09/STAN), Šojdrová (KDU), Zdechovský (KDU), David (SPD), Blaško (zvolen za SPD, nezávislý), Zahradil (ODS), Tošenovský (ODS), Vondra (ODS), Knotek (ANO), Hlaváček (ANO), Kovařík (ANO), Konečná (KSČM)

Pro pakt hlasovali: Niedermayer (TOP09/STAN), Maxová (zvolena za ANO, SOCDEM)

Zdrželi se: Charanzová (ANO), Dlabajová (ANO)

Slováci:

Pro hlasovali: Bilčík, Ďuriš Nicholsonová,

Proti hlasovali: Jurzyca, Beňová, Radačovský, Uhrík, Roth Nevedaľová

Zdrželi se: Hojsík, Wiezik, Hajšel

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)