7.12.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Rumunské volby – etalon evropské demokracie

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Že rumunský ústavní soud zrušil první kolo presidentských voleb, ve kterých vyhrál „nežádoucí“ kandidát, Calin Georgescu, to už asi víte. A jak se causa vyvíjí dál?. Georgescu se obrátil na Nejvyšší soud (ICCJ), a podal žalobu na rozhodnutí ústavních soudců. Komentoval to slovy, že: „…Pokud 9 lidí rozhodne za 19 milionů lidí, už je jasné, že nejde o demokracii.“

Večer ve 21 hodin odvysílala televize Realitatea TV emotivní klip, natočený s Călinem Georgescu. Říká v něm, mimo jiné, třeba toto: „Pevnost (George) Sorose v Rumunsku padla. Příliv se vylil, nelze jej zastavit, podívejte se všude, po celém světě, podívejte se, co se děje ve Francii….  Soudci CCR zrušili demokracii. Rumunský lid zůstane suverénní. Nebudou schopni mě zastavit, nebudou schopni zastavit rumunský lid. Celý svět se dívá na Rumunsko, na tento barbarský čin, který dnes oligarchický stát provedl proti demokracii.“ A dodal: V tento den zkorumpovaný systém uzavřel smlouvu s ďáblem.“

O něco později sdělil Georgescu novinářům: „Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu představuje více než právní polemiku. Je to v podstatě oficiální státní převrat. Právní stát je v navozeném kómatu a spravedlnost, podřízená politickým příkazům, prakticky ztratila svou podstatu. Už to není spravedlnost, ale diktát. V takovém stavu už není spravedlnost, ale v podstatě mluvíme o simulakru, které se zpronevěřuje principům demokracie, o demokracii se nedá mluvit.“

Že nejde jen o lítostivý pláč zhrzeného politika, kterému z rukou uniklo vítězství, naznačují další politické reakce z Rumunska. Ke Georgescovu názoru se připojil i Ludovic Orban, šéf liberální a proevropské strany Forza Dreptei. Který se asi ještě „liberálně a proevropsky“ nezbavil zbytků smyslu pro fair play. Podle něj zničil Ústavní soud demokracii v Rumunsku a jeho rozhodnutí o zrušení prezidentských voleb má charakter státního převratu. Státní zastupitelství při by proto mělo zahájit vyšetřování proti soudcům Ústavního soudu.

A praktické kroky? Podle rumunských zdrojů prodiskutoval Georgescu situaci s právním týmem a společně dospěli k závěru, že „rozhodnutí CCR je skutečně závazné, ale zároveň z právního hlediska neexistuje žádná sankce za jeho neprovedení“. No a když sankce neexistuje, tak ho můžeme bez následků ignorovat, že? Stejně ho bude řešit soud a příslušné podání je už odesláno. Proto vyzval k pokračování voleb. Aby se holt jelo dál. Aby se sešly komise, otevřely volební místnosti a přistoupilo se k druhému kolu hlasování.

Jak to dopadne, není v tuto chvíli známo. Ale celý dosavadní průběh této causy vrhá nové světlo na Unijní představy o demokracii. Rumunský soud prý ty presidentské volby zrušil proto, že se mělo prokázat ruské ovlivňování voličů. To otvírá hned dvě otázky. Za prvé, jak to ovlivňování probíhalo. To jako stál „rusák“ s pistolí u hlavy každého (zhruba) pátého voliče a nutil ho vhodit do urny lístek se jménem Georgescu? Nebo jak to bylo? Nešlo spíše o rozšiřování myšlenek a názorů, které rumunské obyvatelstvo vděčně až nadšeně přijímalo? Myšlenek sice „oficiálně neexistujících“, z evropského mainstreamu vyzmizíkovaných, ale velice, převelice populárních? A to se přece v demokracii smí, ne? Kdosi tu přece svého času říkal, že demokracie je soubojem ideí…

Za druhé – ruské ovlivňování bylo uznáno za nepřijatelné. Dobrá. Ale jak je tomu s vlivem jiných velkých států? Zkoumal někdo z velevážených ústavních soudců třeba zapojení USA? A že tam nějaké bylo je zřejmé i z Georgescovy poznámky, že „…Pevnost (George) Sorose v Rumunsku padla.“ Máme tedy jejich soudnímu výroku rozumět tak, že některé státy, například USA, si smějí na rumunském území otevřeně platit a pěstovat svou neziskovou, vlivovou agenturu? Mohou provozovat své Aspeny, zvát „své“ lidi z místní politiky na stáže a tak?  Že je to v pořádku a zcela v intencích ústavního práva, zatímco jiné státy nesmějí v době voleb ani zmínit jméno kandidáta na sociální síti?

Kam se to dostala demokracie v péči EU? Naši vládní činitelé se občas ohánějí citátem T.G. Masaryka, že demokracie je diskuse. Ale o jakou diskusi může jít, jestliže jsou mnohá důležitá temata zakázaná a tabuizovaná? Z čistě logického hlediska přece není proruský názor o nic horší než proamerický. Oba mají právo na existenci a měly by se pravidelně utkávat v médiích a veřejném prostoru. Aby se obyvatelstvo mohlo rozhodnout, co je pro něj výhodnější. Co jim dá víc. Co jim nabízí lepší a bohatší budoucnost. Aby tomuto směru a politikům, kteří jej představují, mohli dát ve volbách svůj hlas.

Proč se třeba nesmí veřejně licitovat, kolik nás stojí ukrajinská válka a v čem je pro nás výhodná? Co konkrétně dobrého přináší běžnému, pracujícímu člověku? Nebo o tom, jestli je výměna levných ruských surovin za západní hodnoty, válku a Green deal opravdu takové terno. I když k tomu současně dostaneme také muslimskou migraci, svatby homosexuálů a 65 pohlaví úplně zdarma, v jednom akčním balení…

Ne, zákazy, cenzura, vymlčování a nakonec ani rušení voleb nijak nezmění pocity čím dál většího počtu obyvatel Evropy, že se jejich společnosti ubírají velice špatným směrem. Že jsme na palubě Titanicu, těsně před nárazem na ledovec. A tohle lidové přesvědčení si jednou, dříve či poději, průchod najde.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)