18.8.2023
Kategorie: Politika

Řídit stát jako marketingovou kampaň

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Nevím, jak přesně henty sociální sítě řeší cílení reklam, určitě je to velmi zajímavá IT alchymie, ale vzhledem k tomu, co píšu a co sleduju, jsem se vlastně nikdy nedivil, že mi fejsbůk dává na vědomí sponozorované odkazy prakticky všech politických stran… Pětikolka samozřejmě vede a nejčastěji se ke mě dostanou zaplacené reklamy ODS a na druhém místě KDU-ČSL.

Hele, já mám v poslední době pocit, že normálně začali blouznit. Že už jim z toho na férovku jeblo. Něco podobného jako poslední rozhovor Vítka Rakušana u Bakaly na Aktuálně. Jsou nejlepší vláda, mimořádně těžké období zvládli, za chvíli už bude líp a jejich preference zase porostou… Všechno je v nejlepším pořádku, vládní kroky jsou promyšlené… tedy kromě těch, které ještě musejí upravit a promyslet, za deset let tady budou henty rychlovlaky, grýdnýl ani migrace nebude žádný problém, kriminalita neroste, sociální problémy nejsou, dodržujeme předvolební sliby, daně jsme nezvýšili…

Jsou fakt tak odtržení od reality, nebo je to nějaká (pro mě nepochopitelná) technologie moci? Vždyť oni těmito reklamami už dělají blbce i z vlastních voličů. Průzkum spokojenosti s vládou Blyštivého Péti mluví celkem jasně. Já chápu, že budou strašit Babišem… to se docela osvědčilo. Chápu, že straší Okamurou a Rajchlem. Chápu, že straší ruskou pátou kolonou. To se tady v této zemi dělá dlouhodobě. Ale hlava mi nebere, proč si myslí, že mohou z té vysokoškolsky vzdělané části populace dělat debily, když jim sponozorovaně do očí lžou o nezvyšování daní a migračních kvótách?

Platí ještě to, co vždycky říkali v televizi… že Okamuru volí lidi s učňákem a Fialu volí vzdělaní lidé?

Nebo už dneska platí, že co vysokoškolák, to blbec? Kdo jim ty kampaně dělá? Že má Babiš Máru Prchala, to jsme všichni věděli, o tom se mluvilo, ale kdo sakra dělá marketéra v ODSce? Kdo je podepsaný pod těmi nejdebilnějšími slogany v této zemi, které znechucují i ty, kteří by Fialu volili ještě i dnes? Nebo mají fakt nějak vytipované, že to na lidi zabírá?

Nebo věří tomu, že stačí věci jinak pojmenovat, udělat dostatečně jásavou reklamu a realita se přizpůsobí? Takhle nějak se dělala ta ukrajinská ofenzíva, ne? Spousta vzletných videí, spousta krásného marketingu, dělali na tom ti nejlepší z nejlepších… ale realita se nepřizpůsobila. Mongolské hordy vyděšeně neutekly. Pamatuju si, jak naši intervjuci psali o tom, že se Rusové bojí a dělají kolem Melitopolu zákopy. Byl to důkaz brzkého vítězství. I Visingrové to tak viděli… v televizi nebyl jediný analytik, který by v předjaří řekl, že Rusové připravují obranu a určitě nezůstane jen u zákopů, ale dojde i na miny a rušičky dronů. Na to si všichni vzpomněli, až začaly hořet Leopardy. „Ofenzíva jde dobře, ale ne tak rychle, jak bychom si představovali.“

Před půl rokem Rusové jásavě oslavovali každou minivesničku, kterou obsadili při postupu vpřed. Naučili jsme se docela slušně ukrajinský místopis. Teď dělají totéž Ukrajinci. Jásavě oslavují každý shluk domů, který obsadí. Loni to byl důkaz ruské neschopnosti, letos je to důkaz ukrajinských schopností.

Mimochodem… včera jsem viděl další level, ze kterého by měl Goebels určitě radost. Na Seznamu byl článek, že Rusové ostřelují ukrajinské základny… ale považte, oni je ostřelují ZOUFALE. Takový Kalibr letí a je to zoufalost. Kam na to chodí?

Myslíte, že tomu opravdu věří? Nebo tam pragmaticky sedí, berou za takové marketingové obraty peníze, naprosto cynicky vědí, že absolventi fakulty sociálních studií tohle prostě chtějí slyšet a tak jim to dávají? Tohle jsem si totiž myslel já. Že jsou to chladnokrevní technologové moci a mají experty, kteří jim to prostě dobře nastaví. Ale teď v poslední době mám pocit, že oni to myslí vážně. Že opravdu věří, že je důležitější video než realita. Že vysoké ceny zkrotí tím, že mluví o jejich krocení. Taiwan sice postaví továrnu na čipy v Drážďanech, ale tím, že Markéta Pekarová Adamová řekne, že je to pro nás taky výhra, tak se to výhrou stane.

Nebo už jsou tak zblblí tou svojí výlučností? Třicet let o sobě říkali, jak jsou morální, až tomu uvěřili? Třicet let říkali, že stačí do politiky vrátit slušnost a řád, oni jsou ti slušní a tím pádem to prostě dělají dobře a hotovo, i kdybychom tu měli chroustat kůru ze stromů?

Nebo jim to prostě usnadňujeme našimi hádkami, které jsou tak zásadní, že ve vládě může být jeden blbec vedle druhého, ale ničemu to nevadí, protože my jsme ještě blbější? Člověku se nechce věřit, co dokážou vypotit a ještě zasponzorovat, aby se to dostalo mezi lidi… a pořád tam ještě jsou…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)