7.3.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Rezignace Victorie Nuland věští změnu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Před několika dny na svou funkci náhle rezignovala Victoria Nuland, státní podtajemnice pro politické záležitosti, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Osoba nechvalně proslulá, jak z dob ukrajinského Majdanu, tak i ze současné, Bidenovy  „ukrajinské politiky”. Jedna z nejkontroverznějších  postav současné americké zahraniční politiky se prý z ničeho nic rozhodla „odejít do důchodu”. Svůj záměr oznámila, jistě jen shodou okolností, do 24 hodin poté, co americký Nejvyšší soud rozhodl, že Donaldu Trumpovi nesmí být bráněno v tom, aby se v jednotlivých státech USA, ucházel o post prezidenta.

Její náhlý odchod „na odpočinek” se velice podobá jakémusi prvnímu, veřejně vyslanému návěští změny. Jemnému, předběžnému upozornění zahraničním diplomatům, že v oblasti jejího působení, tedy v zahraniční politice USA obecně a v americké politice vzhledem k Ukrajině speciálně, dojde k výrazné otočce. A z prvních zahraničních ohlasů je zřejmé, že tento signál amerického deep state byl pochopen.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zacharovová, komentovala rezignaci V. Nulandové natvrdo, nicméně s jistou diplomatickou noblesou. Že prý jde o jasný důkaz selhání politiky amerického prezidenta Joea Bidena. Jejímu tvrzení je těžké odporovat. Lze ho snad jen doplnit, že tu nejde jen o krach Bidenovy „východní” politiky, ale o ztroskotání celé dlouhodobé, protiruské politiky, nejradikálnějšího křídla Demokratů.

Nulandová totiž nastoupila už za Obamy. V jeho administrativě zastávala pozici vrchní ředitelky pro evropské a euroasijské záležitosti (v letech 2013-17).  Ona byla, jak si jistě vzpomínáte, hlavní režisérkou Majdanu. Ona organizovala převzetí moci proamerickou partou, ona určovala, kdo se smí stát členem porevoluční, ukrajinské vlády. Za jejích dob se po Ukrajině potloukal také jistý Hunter Biden. A její výrok o investovaných 5 miliardách dolarů vešel do dějin. Pak nastoupil Trump a Nulandová odstoupila. Navrátila se s Bidenem. S novou silou, v nové funkci, aby pokračovala ve staré, protiruské politice. Teď odchází na odpočinek…

Podle bývalého zpravodajského důstojníka americké námořní pěchoty a vojenského analytika, Scotta Rittera, je rezignace Victorie Nulandové důsledkem rozdílu jejích názorů a aktuální politiky Bílého domu. A to je zvláštní, ne? Tolik roků se její názory s politikou Demokratů přímo snoubily. A teď? Že by své názory změnila? Anebo…?

Nebo někdo zavelel ke změně americké zahraniční politiky. Leccos naznačují zprávy z USA, že prý teď Bidenova administrativa pracuje na nové, dlouhodobé strategii podpory Kyjeva. Podle deníku The Washington post je vznikající plán prudkou změnou oproti politice z loňského roku. Odpovědné kruhy totiž zlomily nad Ukrajinou hůl. Loňská ofenziva totálně selhala. Na novou nejsou zdroje. Ukrajina prakticky vykrvácela, evropské sklady jsou vyrabovány, USA už taky vysmýčily všechny kouty… a nové peníze na válku americký Kongres blokuje. A k tomu jsou tu presidentské volby. Jejich potenciální vítěz, Donald Trump, je proti jakékoli další pomoci Ukrajině a měl prý někde prohlásit, že je připraven tu válku ukončit do 24 hodin. Co teď?

Bidenovci na to jdou stylem z nouze ctnost. Ve svém novém, ukrajinském plánu požadují,  aby se Kyjev soustředil na palbu na delší vzdálenosti, včetně použití francouzských střel s plochou dráhou letu, které mají být dodány během několika příštích měsíců. Dále na obtěžování ruské Černomořské flotily všelikými drony, na ostřelování Krymu raketami a na sabotážní útoky a speciální operace. Tedy, jinými slovy – udržujte tu válku do voleb! I když máte holé zadky a dochází vám úplně všechno. Obtěžujte Rusa jakýmikoliv prostředky! Občas vystřelte rachejtli na nějaké město v ruském zázemí. Občas mu za hranicí podřízněte nějakého starostu, vykolejte vlak, nebo zapalte pár chalup! Jen s ním nejednejte! Udržte válku aspoň do konce letošního roku! A pak? Pak ať si to Trump vyžere…

Že se podobné, defétistické nálady v americkém establishmentu lavinovitě šíří, o tom svědčí také zrychlující se úprk nejrůznějších, vysoce postavených činovníků z jejich prestižních fleků. Tak kupříkladu, poroučel se John Kerry, zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro klimatické otázky, odešel Brian Deese, ředitel prezidentské Národní ekonomické rady, svou funkci opustil Juan Gonzalez, Bidenův hlavní poradce pro latinskoamerické záležitosti, no a nyní rezignovala Victoria Nulandová. Jako by pověstné krysy začaly opouštět potápějící se loď.

A ještě jeden takový, o situaci dost vypovídající, bonbónek na závěr. Víte, kdo nastoupí na místo po Nulandové? Má to být kariérní diplomat, John Bass, bývalý velvyslanec v Afghánistánu, který dohlížel na stažení USA ze země.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)