11.4.2024
Kategorie: Společnost

„Reforma“ malých nemocnic

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Když něco funguje, zrušíme to! Válek hodlá „reformovat“ malé nemocnice. Bez koncepce hodlá rušit desítky lůžek akutní péče, nebo rovnou celá oddělení.


Měli jsem tu, a ještě pořád máme, zbytky jednoho z nejlepších zdravotních systému v Evropě. Stačí se podívat, jak to vypadá třeba v Anglii, v Irsku a jinde na Západě. Na pohotovosti čekáte hodiny a máte kliku, když to čekání přežijete. O dostupnosti, jakou jsme tu měli my, si tam mohou nechat jen zdát. Češi, kteří tam dlouhodobě žijí nebo pracují neváhají k doktorovi jezdit zpátky k nám. Proč asi.

No a teď podobný další hřebíček do rakve nejen zdravotnictví, ale dost možná i pacientům, hodlá zasadit ve spolupráci s pojišťovnami sám ministr. Ta má posílit postavení větších nemocnic a více centralizovat akutní péči, a naopak „transformovat“ činnost těch menších. Zkrátka nejsou peníze a škrtí se to, jak se dá. Tedy nejsou peníze pro české lidi a české zdravotnictví, abych byla přesná.

Válkova „transformace“ se bude týkat i oddělení akutní péče, která jsou trvale a téměř stoprocentně vytížená. Třeba toho v Městské nemocnice v Odrách v Moravskoslezském kraji, kde VZP navrhuje rovnou ukončení akutní péče interny. Holt vás bude sanitka vozit od čerta k ďáblu, a vy budete doufat, že „to dáte“ a někde bude volná postel. Bezva. A když to nedáte, taky dobře, obzvláště, když už si dovolujete pobírat třeba důchod.

Takže se budou chaoticky a nahodile rušit funkční, plně vybavené a vytížené pracoviště na území, kde je už dnes lůžek nedostatek, navíc bez zajištění jakékoli náhrady jen proto, že tato pracoviště nebo nemocnice jsou malé.

Tankista Válek sice tvrdí, že celé nemocnice rušit nechce, jen je chce transformovat na něco jiného. Jak by taková přeměna nemocnic měla konkrétně vypadat a kterých se to dotkne, nechává ovšem na pojišťovnách. To je bezva, už vidím, jak ty nadšeně podporují pro ně finančně náročné věci. Jestli toto má být nějaký druh reformy, můžeme rovnou začít přikládat pijavice, a vzývat ducha velkého šamana. Inu blížíme se na Západ mílovými kroky vážení.

 

fb

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)