21.6.2020
Kategorie: Historie

Putin lže a mlží, před 80 lety Sověti okupovali Pobaltí

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieRuský prezident zveřejnil na serveru The National Interest anglicky psaný článek k výročí ukončení konce druhé světové války. Jsou to taková typická ruská klišé, která se snaží obhajovat neobhajitelné.

Příspěvek ruského prezidenta Vladimíra Putina se dá shrnout asi takto, za všechno může „zlý“ Západ, Sovětskému svazu nezbylo nic jiného než podepsat pakt Molotov – Ribbentrop, čili smlouvu mezi SSSR a hitlerovským Německem o neútočení, kvůli vlastní bezpečnosti.

Kremelský vládce také obhajuje sovětskou anexi Polska s tím, že se jednalo o strategickou nutnost. Jinak by podle něj Stalinova říše byla ve značné nevýhodě, pokud by na ni Německo zaútočilo.

Já bych panu Putinovi připomněl, že v těchto dnech si připomínáme neblahé 80. výročí okupace pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska Sovětským svazem, které nastalo v důsledku aplikování tajného dodatku sovětsko-německého paktu o neútočení. V něm si komunistická a nacistická říše rozdělily sféry vlivu v Evropě, čili se domluvily na tom, jaká teritoria kdo z nich obsadí. Sověti se v Pobaltí chovali jako na dobytém území, desítky tisíc zdejších obyvatel byly sovětskými okupanty zavražděny, další desítky tisíc násilně převezeny na Sibiř. Krutost bolševiků a otřesné podmínky deportací přiblížil v knize Zločin genocidy spisovatel Jan Beneš. Vzpomíná Litevka Malvina Pranaitieneová. „Rodiny roztrhali od sebe, děti byly odvedeny od rodičů. Spolu s dalšími ženami jsem cestovala v přecpaném dobytčáku, kde bylo pouze jedno vědro na tělesnou potřebu, pitná voda žádná. K jídlu jsme nedostávaly nic.“ Od nacistických transportů smrti se to příliš nelišilo. Začala také rusifikace, kdy ruština vytlačovala v Pobaltí z veřejného prostoru litevštivnu, lotyštinu a estonštinu.

Rovněž Putinovo tvrzení, že dobytí a okupace východního Polska v září 1939 byla strategická nutnost, je neudržitelné. Takto by se daly omluvit každé násilí, každá okupace. To by Němci mohli zdůvodnit obsazení Čech a Moravy rovněž strategickou nutností, třeba tím, že potřebovali naše železnice k přepravě svých armád.

Sověti napadením svého západního souseda porušili platnou smlouvu o neútočení mezi Polskem a SSSR z 25. ledna 1932, která byla později prodloužena do roku 1945. O rok později změnil Sovětský svaz v bezcenné cáry papíru přátelské smlouvy, které uzavřel s Litvou, Lotyšskem a Estonskem v dubnu 1934.

Velkou hanebnosti ze strany Sovětů bylo poskytnutí tajné námořní základny v Barentsově moři německé Kriegsmarine. Z ní pak vyplouvaly na moře za aktivní podpory sovětských ledoborců německé ponorky, které napadaly britské obchodní trasy a potopily přitom deset britských lodí o celkovém výtlaku 64 tisíc tun. Velitel německého námořnictva admirál Raeder osobně za tuto pomoc sovětským soudruhům ve zbrani opakovaně děkoval. V tomto případě se tedy jednalo o aktivní sovětskou účast na nacistické agresi vůči Velké Británii.

Fakty jsou rovněž společná vojenská přehlídka Rudé armády a německého Wehrmachtu po dobytí Polska v září 1939 v Brestu a spolupráce tajných policií obou zemí – komunistické NKVD a nacistického gestapa. V roce 1940 dokonce sovětský vůdce Josef Stalin odmítl nabídku britského premiéra Winstona Churchilla, aby SSSR vypověděl smlouvu s Německem a začal společně bojovat s Velkou Británii proti nacistům.

Důkazy tedy jasně svědčí o tom, že pakt Molotov-Ribbentrop nebyl ze strany Sovětů jen pragmatickým kalkulem, ale spojenectvím se vším všudy. Putin a spol. by si měli uvědomit, že II. světová válka nezačala až německým útokem na Sovětský svaz v roce 1941, ale už o dva roky dříve.

Nikdo rozumný současnému Rusku nevytýká podíl SSSR na zahájení II. světové války. Kdyby se ruské vedení dokázalo omluvit Polsku, Pobaltí, Rumunsku a Finsku za agresivní politiku v letech 1939 – 40, která přinesla utrpení statisícům lidí, tak si za to získá náklonnost a respekt veřejnosti. Ano, je třeba si vážit památky vojáků Rudé armády, kteří přinesli těžké oběti v boji s nacismem. O tom není sporu. Pravdu je však třeba respektovat celou a nezkreslenou a přiznání vlastních chyb není slabostí. Jestli však Kreml bude nadále trvat na překonaném stalinisticko komunistickém výkladu historie a popírat sovětská selhání, pak si mnoho sympatií nezíská.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 2,62 out of 5)
Loading...