14.9.2023
Kategorie: Společnost

Prostě zbyl …

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak co, jaká byla stávka? Přestaly vlaky na hodinu jezdit? Zastavila se linka ve Škodovce? Pracovníci Amazonu hodinu nebalili zásilky? Nebo byla dokonce generální stávka? Autobusy s lidmi zajely ke krajnici, řidiči vyhodili výstražná světla a hodinu vysvětlovali pasažérům, že Blyštivý Péťa musí od válu? Dispečeři řízení letového provozu nepustili na české nebe ani jedno letadlo? Civilní zaměstnanci policie, vojska a vězeňské správy ochromili chod našich silových složek, protože nikdo nebral telefon, úředníci na ministerstvech vytáhli transparenty a soudruzi ministři seděli hodinu bez péče svých sekretářek?

Takhle nějak vypadá henta generální stávka, ne? Ta stávka, bez které se prý nepohneme dál. Už to někdo zorganizoval? Matně si vybavuju, že se sešel nějaký stávkový výbor a něco takového vyhlásil, ne? Prý to jde vyhlásit i bez odborů, říkali. Prý se mohou všichni přidat… přidal se někdo? Já mám pět tisíc přátel na Vidlákoých kydech a tři tisíce přátel na svém osobním profilu. Můj bratr má dalších pět tisíc přátel u sebe. Ale ani jednou nám fejsbůk nenahlásil, že by si někdo z nich vyvěsil henten dočasný profilový obrázek s dnešní stávkou.

Nebo se někde sešel dav s vidlemi, obušky, dýmovnicemi a beranidly, zaútočil šturmem na Poslaneckou sněmovnu a všechny poslance vyházel do Vltavy? Mockrát jsem četl v diskusích, že krotce to nepůjde. Že je třeba přitvrdit… ale když to tak vezmu, úplně nejtvrdší je Ondra Thor, který pořád ještě protestuje před Strakovkou a Ivan Smetana, který tamodtud stále vysílá. To je asi největší odhodlání, které se v této zemi dá najít. Neuniklo mi něco? Nemá Senát vypálené interiéry? Nevíte, už se toho ujal nějaký nový Žižka, který nechal vyhodit Hřiba z oken pražské radnice? Drželi mladí muži dobře a pevně své řady? Prošli ochrankou jako nůž máslem a nenechali se roztrhnout ani vodním dělem?

Takhle si to leckdo představoval, ne? Vláda přece rozumí jen síle…

A nebo už byla nějaká demonstrace proti vládě bez politiků? Už lid povstal? Už se sešel nějaký pořádný dav, už se našel charismatický vůdce, jehož tým založil spolek, IČO i transparentní účet a z příspěvků začal organizovat autobusy? Něco jako to dělal Mikuláš Minář, jen bez České televize? Na Letné teď nedávno něco svolali… Prý tam bylo víc policistů než demonstrantů.

Už na té nepolitické politice někdo dělá? Objíždí republiku? Mluví s lidmi? Strhává za sebou další lidi? Slibuje, že je povede? Jeho hnutí roste den za dnem? Přesvědčuje lidi, že žádné politické straně se nedá věřit, protože všechny jsou součástí establišmentu? Sklízí s tím bouřlivý úspěch, protože konečně pojmenoval problém a nastolil správné řešení? Lidé za ním jdou a už plní Letnou?

Už někde máme alespoň stínovou vládu lidu? Když to teď přece politické strany dělají špatně, tak kurňa, co brání pravým vlastencům, aby založili svojí vládu na jiných principech a seznámili s ní veřejnost? Už byly nějaké volby do této vlády? Už lidi vědí, že Drulák i Štefec nejsou žádní opravdoví vlastenci? Koller to teď někde říkal… Co obecenstvo? Tleská tomuto názoru? Už se tu sakra někde formují nové lidové struktury?

Kolik nových a dravých politických stran tady za uplynulý bouřlivý rok vzniklo? Kolik již založených stran chytlo druhý dech? Kolik prezidentských kandidátů měla všechna vlastenecká hnutí v prvním kole? Stačí přece padesát tisíc podpisů, ne?

Kolik iniciativ ohledně neplacení koncesionářských poplatků vzniklo? Matně si pamatuju, že jsem jednu i propagoval, ale jaksi pro to nikdo nic neudělal. Jen mi řekli, ať to udělám já…

Už je to rok, co jsme všichni s překvapením zjistili, že se národ probouzí. A co máme po roce?

Jindru Rajchla…

Ano, toho nesnesitelného Jindru Rajchla, kterému prý nelze věřit nos mezi očima… Toho narcise, který nechce přímočaře odejít z Evropské unie ani z NATO, ale chce tam raději být enfant terrible. Toho prý samolibého politika, který to chce utrhnout podle ústavního pořádku a stávajících pravidel hry. Toho charismatického řečníka, který vás zpraží, ani nevíte jak. Toho chlapa, co má stranu PRO a považte… on v ní trpí i Vacka…

A máme hnutí ANO a máme SPD.

Ještě něco máme? Tedy… něco, co by pro množství nemohlo dělat schůze v obýváku? Máme ještě něco, co není jen pár jednotlivců? Máme ještě něco, co má víc jak deset členů, víc jak sto příznivců, víc jak tisíc korun v pokladně a víc jak deset tisíc korun na účtě?

Už víte, proč jsem se nechal uvázat do jha s Jindrou Rajchlem? Má tři Ch – charisma, chlapy i chechtáky.

Víte, jak to říkám… pravda nevítězí, ta prostě zbyde. Přesně takhle jsme všichni v druhém kole pěkně volili Babiše za prezidenta.

Koukám se koukám a Jindra nám prostě zbyl. Stal se pravdou… Stávka se jaksi nekonala i přes několikeré zasedání stávkového výboru a ani genius loci kounického hradu nepomohlo. Demonstrace na Letné prý měla úžasnou atmosféru, ale řekl bych, že Tomáš Ortel mívá na svém koncertě větší publikum. Láďa Vrábel nám z Portugalska vzkazuje, že PRO nebrat a chce založit stranu… Teď… až když zjistil, že lid samovolně nepovstal.

Ještě někdo tu něco organizuje?

No nic… tak všichni nohama zpátky na zem a pojďme v sobotu sypat na tu největší hromadu. Třeba se skřípajícími zuby. To se nám stane ještě hodněkrát. A pokud to někdo pořád ještě nepochopil, může to udělat líp. Může zorganizovat větší demonstraci, může lépe přesvědčit odbory, může halasněji vyhlásit nejen generální, ale přímo kardinální stávku, může s nějakou bojovnou skupinou naházet poslance do Vltavy, může udělat vládu lidu s císařem v čele…

Ale do té doby, promiňte, budu stát na pódiu vedle Jindry Rajchla a budu rád za každého voliče ANO i SPD, který přijde, aby pomohl dostat pětidemolici od válu. Vůbec mi nedere nervy, že to pak ve volbách půjde hodit Okamurovi nebo Babišovi. Jsme na jedné lodi.

Je tu hodně iniciativ, které fungují. Jsou tu skvělí Zlatí špendlíci. Jsou tu další místní uskupení. Jsou tu výborní influenceři, blogeři, jsou tu šikovní a schopní jednotlivci. Je tu sdružení Svatopluk, časopis Argument. Milan Vidlák a Šifra. Petr Bohuš a Modrý Jelen. Jsou tu bývalí politici s dobrými nápady, jsou tu lidé, kteří mají zkušenosti se státní správou. Ale víceméně tito všichni s Rajchlem na demonstraci nějak spolupracují a nebo mu alespoň neškodí. Vědí, že účast na Václaváku nejsou volby. Vědí, že je zapotřebí sypat na největší hromadu a vědí, že nejdřív musí skončit tahle vláda, aby pak mohlo začít něco nového.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 3,54 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)